Dialog Nastavení úprav COGO

V tomto dialogu můžete určit, které metody úprav se mají zobrazovat v dialogu Úprava polygonového pořadu, jaká metoda má být výchozí a jakými barvami mají být v dialogu a ve výkresu zobrazeny výsledky. Pomocí tohoto dialogu můžete také určit, jak se bude při úpravě nakládat s daty oblouků.

Metody úprav

Určuje, které metody úprav se budou zobrazovat v dialogu Úprava polygonového pořadu, výchozí metodu úpravy a barvy použité pro jednotlivé metody při zobrazení výsledků v dialogu a ve výkresu.

  • Kompas: Metoda provádění korekcí, při které se předpokládá, že jsou závěrové chyby způsobeny stejnou měrou chybami v zaměřených úhlech i chybami v naměřených vzdálenostech. Závěrové chyby v zeměpisné šířce a odchýlení jsou rozděleny podle poměru délky linie k celkové délce polygonového pořadu.
  • Přechod: Metoda vyrovnání polygonového pořadu, při které se předpokládá, že jsou závěrové chyby způsobeny v menší míře chybami v zaměřených úhlech a ve větší míře chybami v naměřené vzdálenosti. Korekce jsou rozděleny podle poměru zeměpisné šířky a odchýlení každého ramene polygonového pořadu k celkovým součtům zeměpisné šířky a odchýlení celého polygonového pořadu.
  • Pemrlice: Metoda vyrovnání polygonového pořadu, při které se celá úhlová chyba rozdělí v rámci celého polygonového pořadu, a všechny úpravy polygonového pořadu se realizují modifikováním vzdáleností polygonového pořadu. Úprava vzdálenosti provedená pro každé rameno je taková, že součet čtverců je minimální. U korekcí odpovídajících závěrovým chybám se předpokládá, že jde o závěrové chyby s náhodným a normálním rozdělením a že všechny úhlové chyby byly upraveny ještě před procesem úpravy.
  • Povolit úsečku: Používá se pouze u otevřených polygonových pořadů. Upraví měřítko polygonového pořadu a otočí jej na základě úsečky definované počátečním bodem a bodem uzávěru zadaným v dialogu Úprava polygonového pořadu.

    Na následujícím obrázku je původní polygonový pořad znázorněn plnou černou čarou a polygonový pořad upravený metodou Povolit úsečku je znázorněn čárkovanou černou čarou. Červené čáry nejsou součástí polygonového pořadu, ale jedná se o referenční čáry znázorňující otáčení a úpravy měřítka.

  • Úhlové vyrovnání: Určuje barvu, která má být použita k zobrazení výsledků úhlového vyrovnání v dialogu Úprava polygonového pořadu.

Úprava oblouků

Toto nastavení definuje, jak budou při úpravě reprezentována data oblouků v polygonovém pořadu. Oblouky samotné nelze upravovat, takže jsou do polygonového pořadu přidány úsečky, které je reprezentují, a oblouky jsou odebrány. Můžete určit, zda mají být úsečky přidány jako tětivy nebo zda mají být přidány ve vrcholech směrového polygonu oblouku.

Příčná tětiva
Vytvoří úsečku odpovídající tětivě oblouku.

Pokud vyberete tuto metodu, budou strany reprezentující oblouky označeny v dialogu Úprava polygonového pořadu jako <Číslo strany> Oblouk.

Ve vrcholu směrového polygonu
Přidá úsečky, které se protínají ve vrcholu směrového polygonu oblouku.

Prodloužit tečny do vrcholu směrového polygonu
Určuje, zda mají být sousední tečné strany polygonového pořadu prodlouženy k vrcholům směrového polygonu oblouku a sloučeny.
  • Pokud je políčko Prodloužit tečny do vrcholu směrového polygonu zaškrtnuto, budou strany reprezentující oblouky sloučeny se sousedními stranami (pokud jsou to tečny k obloukům). Na následujícím obrázku je strana reprezentující oblouk z vrcholu směrového polygonu do tečného bodu sloučena se sousední stranou v polygonovém pořadu. Kóty v obrázku slouží ke znázornění výsledných stran.

    Strany, které jsou sloučeny, jsou v dialogu Úprava polygonového pořadu uvedeny s příslušnými sloučenými komponentami, například jako <Číslo strany> Oblouk 2 – Úsečka.

  • Pokud je zaškrtnutí políčka Prodloužit tečny do vrcholu směrového polygonu zrušeno, tak strany reprezentující oblouky se sousedními tečnými stranami sloučeny nebudou. Na následujícím obrázku není strana reprezentující oblouk z vrcholu směrového polygonu do tečného bodu sloučena se sousední stranou v polygonovém pořadu. Kóty v obrázku slouží ke znázornění výsledných stran.

    Strany reprezentující oblouky jsou v dialogu Úprava polygonového pořadu uvedeny například jako <Číslo strany> Oblouk 1 a <Číslo strany> Oblouk 2.