Funkce kubatury materiálu slouží k extrakci a vytvoření výkazu o kubaturách materiálu v příčných řezech na základě skupin stop příčných řezů.
Tabulky a výkazy je možné vytvářet pro následující položky:
Informace o kubatuře materiálu se zobrazují ve standardních formátech tabulek nebo zobrazení aplikace Autodesk Civil 3D a jejich export se provádí v souboru formátu XML.
Výkazy o kubaturách materiálů používají nastavení kritérií, která lze přenést a rozšířit. Můžete vytvořit kritéria založená na existujících datech zahrnujících povrchy a skupiny stop příčných řezů nebo na standardních názvech povrchů.
Vygenerování informací o materiálových kubaturách se nejprve připraví tak, že se vytvoří seznam materiálů a na něj se aplikují předem definovaná kritéria, provede se mapování povrchů nebo ostatních objektů na názvy v kritériu. Po vytvoření seznamu materiálů se uloží nastavení a objemové výpočty do skupiny stop příčných řezů a je možné je použít pro vytváření tabulek a výkazů.
Při výpočtu materiálů pro skupinu stop příčných řezů můžete použít tři různé způsoby výpočtu kubatur: Výpočet z příčných řezů, Hranolový nebo Složené objemy.
Metodu výpočtu kubatury, která má být použita, lze určit v následujících dialozích:
Výpočet kubatur metodou výpočtu z příčných řezů se provádí přidáním oblasti typu materiálu v jednom staničení k oblasti typu materiálu v dalším staničení, vydělením tohoto součtu dvěma a následným vynásobením výsledku hodnotou vzdálenosti mezi řezy (L).
Výpočet objemu prismoidu se podobá metodě výpočtu z příčných řezů, využívá však další příčný řez uprostřed dvou po sobě následujících staničení.
Metoda složených objemů je omezena na definice materiálů, které mají jen dva povrchy, a nelze ji využít u definic materiálů, které obsahují tvary koridorů.
Při výpočtu složených kubatur vytvoří aplikace Autodesk Civil 3D polygony mezi stopami příčných řezů a poté vypočítá ohraničené kubatury těchto polygonů. Polygony jsou vytvořeny spojením odsazení stop příčných řezů mezi dvěma po sobě následujícími staničeními, jak ukazuje následující obrázek.
Objem je zaznamenán u druhé stopy příčných řezů polygonu. K první stopě příčných řezů ve skupině stop příčných řezů bude tedy přiřazen nulový objem.