Pomocí tohoto dialogu můžete zobrazit a upravit data převýšení koleje jednotlivých oblouků.
Popis vzorců, které slouží k výpočtu hodnot v tomto dialogu, naleznete v části Proměnné a vzorce převýšení koleje.
Sbalí všechny položky v pohledu stromu.
Rozbalí všechny položky v pohledu stromu.
Určuje staničení podél trasy. Vyberte řádek v editoru a klepněte na možnost ; tabulkový editor se dočasně zavře a na příkazovém řádku se zobrazí výzva k výběru staničení podél trasy.
Odstraní vybranou oblast nebo staničení.
Obnoví naposledy změněná data v okně Tabulkový editor převýšení koleje.
Toto tlačítko ovlivňuje:
Obnoví data, která byla vrácena pomocí příkazu Zpět v okně Tabulkový editor převýšení koleje.
Toto tlačítko ovlivňuje:
V tomto sloupci jsou zobrazeny vzestupnice a sestupnice oblouků na trase.
Každou oblast lze rozbalit a prohlédnout si ji nebo upravit parametry převýšení koleje.
Chcete-li ručně přidat nové kritické staničení, klikněte pravým tlačítkem na oblast nebo parametr Přidat staničení.
Kritická staničení zahrnují:
Zobrazí počáteční a koncové staničení každé oblasti přechodu. Pokud upravíte tato pole pro vzestupnici, sestupnici nebo kritické staničení, aktualizuje se pole Délka. Pokud bude kritické staničení, které upravíte, stejné jako počáteční staničení nebo koncové staničení vzestupnice nebo sestupnice, bude aktualizována také hodnota staničení.
Zobrazí délku vzestupnice a sestupnice.
Zobrazí varovný symbol u oblastí na trase, kde dochází k překrytí. Po kliknutí na možnost se otevře dialog zobrazující možnosti řešení překrytí. Tyto podmínky nastávají buď v situacích s protisměrnými oblouky, nebo v situacích se složenými oblouky. Chcete-li, aby se překrytí vyřešilo automaticky, můžete vybrat příslušnou možnost na stránce Průvodce výpočtem převýšení koleje – Metoda výpočtu. Mohou však nastat i situace, kdy dojde k překrytí v důsledku ruční úpravy dat převýšení koleje.
Určuje použitou hodnotu převýšení koleje (v mm nebo palcích), která byla určena na stránce Průvodce výpočtem převýšení koleje – Metoda výpočtu.
Určuje výsledek (v mm nebo palcích) výpočtu teoretického převýšení koleje pro danou rychlost a poloměr zakřivení.
Určuje rozdíl (v mm nebo palcích) mezi teoretickým převýšením koleje a použitým převýšením koleje.
Určuje hodnotu sklonu vzestupnice/sestupnice (délka:výška), což je poměr mezi rozdílem převýšení koleje z aktuálního kritického staničení k dalšímu kritickému staničení a délkou vzestupnice/sestupnice.
Udává rychlost (v m/s nebo stopa/s), která je použita směrem nahoru v oblouku. Určuje rychlost změny použitého převýšení koleje při maximální přípustné rychlosti vozidla projíždějícího přechodovým obloukem.
Rychlost (v m/s^2 nebo stopa/s^2), při níž je použita odstředivá síla směrem ven z oblouku.
Určuje cukání převýšení koleje (m/s^3), což je rychlost změny bočního zrychlení vozidla v průběhu času.
Určuje hodnotu poloměru oblouku v kritickém staničení.
Určuje poměr mezi rozdílem teoretického převýšení koleje z aktuálního kritického staničení k dalšímu kritickému staničení a délkou vzestupnice/sestupnice.
Určuje rychlost změny teoretického převýšení koleje (zvýšení nebo snížení ve stopách/s nebo metrech/s) při maximální přípustné rychlosti vozidla projíždějícího přechodovým obloukem.
Určuje poměr mezi rozdílem nedostatku převýšení z aktuálního kritického staničení k dalšímu kritickému staničení a délkou vzestupnice/sestupnice.
Určuje maximální přípustnou rychlost vozidla projíždějícího přechodovým obloukem.
Určuje rychlost změny nedostatku převýšení (zvýšení nebo snížení ve stopách/s nebo metrech/s) při maximální přípustné rychlosti vozidla projíždějícího přechodovým obloukem.