Přidáním omezení vytvoříte pravidla určující, jak může součást změnit tvar nebo velikost.
V závislosti na geometrii modelu může být nutné přidat jedno nebo více omezení za účelem definování tvaru nebo velikosti modelu. Omezení vynucují pravidla, kterými se má model řídit. Omezení modelu určuje, jak může model změnit tvar a velikost označované jako stupně volnosti. Kruh má například dva stupně volnosti: umístění středu a průměr. Pokud jsou střed a průměr definované, je kruh zcela omezený a lze udržovat tyto hodnoty. Omezení určují vztahy geometrických prvků, například zda jsou dva prvky kolmé, rovnoběžné, v tečně, soustředné nebo zda mají stejnou polovinu mu poloměr.
Omezení ve spolupráci s kótami určují tvar a velikost modelu. Při každé změně modelu zachová geometrie vztah mezi prvky podle použitých omezení. Omezeními určujete svůj projektový záměr. Je například možné definovat omezení rovnoběžnosti mezi dvěma čarami založenými na geometrii modelu. Můžete také přidat omezení, které vynutí stejnou délku obou čar.
Při používání geometrických omezení pokračujte v analýze modelu a podle potřeby kontrolujte a nahrazujte omezení. S rostoucími zkušenostmi budete moci určit, která omezení řídí model tak, aby odpovídal vašim projektovým potřebám. Některá omezení platí pouze u čar, zatímco jiná lze použít pouze u oblouků, kruhů nebo bodů.
Použití omezení tečny
Použití omezení rovnoběžek
Použití kolmého omezení
Použití soustředného omezení
Nástroj Generátor součástí poskytuje deset geometrických omezení. Následující seznam uvádí tato omezení a prvky, s nimiž se používají.
Lze ji definovat mezi zakřivením (jako je například kružnice nebo oblouk) a jiným zakřivením nebo úsečkou. Nastavuje dva oblouky jako tangenciální, a to i v případě, že nesdílejí fyzicky žádný bod. Tečna zpravidla slouží k omezení úsečky v oblouku nebo kružnici.
Lze definovat mezi dvojicemi geometrie se směrem, například úsečkami. Nastaví dvě nebo více úseček jako vzájemně rovnoběžné.
Lze jej definovat mezi dvojicemi geometrie se směrem, například úsečkami. Nastaví vybrané úsečky tak, aby ležely v pravých úhlech.
Lze jej definovat pro libovolnou kombinaci kruhů a bodů. Upevňuje středy geometrie do stejného umístění. Mezi běžné použití patří kružnice ke kružnici, kdy je střed obou kružnic stejný, kružnice k bodu, kdy bod leží ve středu kružnice, a bodu k bodu, kdy jsou body stejné.
Lze jej definovat mezi bodem a libovolnou geometrií. Upevňuje dva body (včetně středů) k sobě; bod v podstatě leží v geometrii.
Může být definována mezi dvěma dvojicemi geometrie. Vzdálenost mezi první dvojicí geometrií je pevná ve vztahu ke vzdálenosti mezi druhou dvojicí. Omezení stejné vzdálenosti neurčují skutečnou vzdálenost. Každá dvojice geometrií musí být jedna z následujících hodnot: libovolná kombinace bodů a čar, dvou kružnic nebo oblouků omezených soustředně nebo bod a kružnice či oblouk se soustředným omezením.
Lze jej definovat mezi dvěma kružnicemi nebo oblouky. Upevňuje poloměr obou kružnic nebo oblouků tak, aby měly stejnou hodnotu. Omezení Stejný poloměr neurčuje hodnotu poloměrů.
Lze jej definovat mezi bodem a dvěma dalšími body nebo dvěma úsečkami. Bod je ve stejné vzdálenosti od ostatních dvou geometrií. Omezení Střed neurčuje vzdálenost. Běžným postupem je omezení bodu do středu úsečky.
Lze definovat mezi dvěma geometriemi stejného typu a úsečkou. Dvě geometrie jsou symetricky uspořádány na opačných stranách úsečky. Symetrické omezení nevynutí po omezené geometrii zachování přesného zrcadleného obrazu.
Lze definovat mezi čarou nebo obloukem a obloukem. (Dvě úsečky nelze nastavit jako normální, je třeba místo toho použít pravoúhlé omezení.) Oblouky se protínají a směry tečen oblouků jsou kolmé ve vrcholu směrového polygonu. Běžným použitím je omezení úsečky na normálu elipsy.