Proměnné a vzorce klopení vozovky

Následující množinu proměnných použijte k výpočtu vzdáleností přechodu.

{e} Plná hodnota klopení vozovky. Tato hodnota je určena z tabulky hodnot klopení vozovky založené na návrhové rychlosti a poloměru oblouku.
{t} Hodnota se odečítá z tabulek délek vzestupnic/sestupnic založených na návrhové rychlosti a poloměru oblouku. Ve většině případů, například AASHTO, se jedná o hodnotu délky rovné koruny k plnému dostřednému sklonu. Tato hodnota však nemusí být skutečná délka, ale některá jiná hodnota, například hodnota poměru rozdílu sklonů na délku vzestupnice , ze které může být délka vypočtena.
{c} Základní sklon jízdního pruhu bez klopení vozovky (kladný). Tato hodnota je definována uživatelem na stránce Vypočítat klopení vozovky – Jízdní pruhy.
{s} Základní sklon krajnice bez klopení vozovky (kladný). Tato hodnota je definována uživatelem na stránce Vypočítat klopení vozovky – Ovládání krajnice.
{w} Normální šířka vozovky. Tato hodnota je definována uživatelem na stránce Vypočítat klopení vozovky – Jízdní pruhy.
{l} Délka přechodnice, jestliže je přechodnice zahrnuta v přechodu. Toto je skutečná délka prvku přechodnice ve skupině oblouků.
{p} Nepatrná část délky náběhu před začátkem oblouku nebo za koncem oblouku.
{q} Míra zvýšení dostředivého zrychlení při pohybu po oblouku konstantní rychlostí.

Proměnné v předchozí tabulce jsou použity k výpočtu následujících položek:

Kód XML Popis Příklad
NC Základní střechovitý sklon vozovky
LC Rovná koruna.
RC Dostředný sklon vozovky
FS Plný dostředný sklon

Následující tabulka popisuje vzorce:

NSdoPKl
Vzdálenost ze staničení rovné koruny do staničení plného klenutí je hodnota {t}, která je odečtena z vybrané tabulky délek vzestupnic/sestupnic. Vzorec předpokládá, že tabulka délek vzestupnic/sestupnic definuje délku jednostranného sklonu.
NSdoZO   Vzdálenost ze staničení rovné koruny do staničení počátku oblouku je v procentech délky jednostranného sklonu {t} založené na proměnné {p}.
SSdoNS Vzdálenost ze staničení normální koruny do staničení rovné koruny (tečný oboustranný sklon) je vypočteno jako délka mezi rovnou korunou a plným dostředným sklonem {t} krát sklon normální koruny {c} děleno plnou hodnotou klopení {e}. Vzdálenost mezi střechovitým sklonem a rovnou korunou je extrapolována z délky jednostranného sklonu.
NSdoDS Vzdálenost od staničení rovné koruny poloviny vozovky do staničení dostředného sklonu. (zpravidla používá stejný vzorec jako SSdoNS)
NKdoSS   Bod normální krajnice k bodu základního střechovitého sklonu vozovky. (Použito pro Výpočet dorovnáním sklonů krajnic s jízdním pruhem u klopených krajnic a při ztotožnění sklonu nezpevněné krajnice s jízdním pruhem.)