Nástroje vytvoření situací slouží k rychlému vytváření listů, které v půdorysech automaticky zobrazují rozsahy staničení tras a profilů.
Pomocí průvodců Vytvořit rámečky výkresu a Vytvořit listy lze vytvářet listy, které automaticky zobrazují segmenty tras a profily v půdorysech. Lze také vytvořit skupiny rámečků výkresu, které automaticky zachycují předdefinované plochy podél trasy.
Namísto ručního vytváření mnoha výřezů u rozvržení sloužících k zobrazení segmentů tras můžete vytvořit rámečky výkresů, ve kterých jsou automaticky zachyceny předdefinované plochy podél trasy. Rámečky výkresu jsou pravoúhlé oblasti podél trasy, které představují to, co se zobrazí v na vytvářených přiřazených výřezech rozvržení (listech). Díky této automatizaci se vyhnete tomu, abyste museli při změně projektových dat provádět ručně řadu změn.
Rámečky výkresu představují data trasy, která se budou zobrazovat v listech rozvržení
Nástroje pro vytváření situací obsahují následující komponenty:
- Příkazy pro vytváření situací. Příkazy pro vytváření situací jsou dostupné na kartě Výstup a na kontextové kartě Vytvoření situací na pásu karet. Kontextová karta Vytvoření situací je zobrazena při výběru rámečku výkresu nebo rozhraní výkresu ve výkresu.
- Průvodce vytvářením rámečků výkresu. Proces použití nástrojů pro vytváření situací zahajte použitím tohoto průvodce a definujte skupinu rámečků výkresu podél trasy.
- Skupina rámečků výkresu. Objekt skupiny rámečků výkresu usnadňuje správu jedné skupiny rámečků výkresu, které zobrazují po sobě jdoucí rozsahy staničení podél stejné trasy. Na úrovni skupiny rámečků výkresu můžete nastavit mnoho možností, například styly a označení popiskem. Objekty skupin rámečků výkresu se zobrazují ve stromu prospektoru a ve stromovém zobrazení Nastavení můžete řídit jejich výchozí nastavení příkazů.
- Rámečky výkresů. Rámečky výkresu jsou regiony obdélníkového tvaru podél trasy, které definují oblast, jež se bude zobrazovat na listu. Velikost, tvar a měřítko rámečku výkresu je převzato z určeného výřezu, který existuje na kartě rozvržení zadané šablony. Po vytvoření rámečků výkresu jsou vlastnosti objektů rámečků výkresu uloženy v aktuálně otevřeném výkresu. Objekty rámečků výkresu se zobrazují ve výkresu a ve stromovém zobrazení Prospektor. Ve stromovém zobrazení Nastavení můžete řídit jejich výchozí styl a označení popiskem.
- Rozhraní výkresu. Ve funkcích pro vytváření situací aplikace Autodesk Civil 3D je rozhraní výkresu rovná čára, která vyznačuje umístění ve skupině rámečků výkresu, kde se jeden rámeček výkresu protíná nebo dotýká s druhým. Rozhraní výkresu se zobrazují pouze ve výkresovém prostoru a v půdorysu. Slouží k vizuálnímu označení umístění (počátečního a koncového staničení) podél trasy, kde jednotlivé rámečky výkresu začínají a končí. Rozhraní výkresu mají vlastní styl objektu a obvykle zahrnují popisky, které mohou označovat jak předchozí, tak i následující list (rámeček výkresu) podél trasy. Můžete zahrnout popisek na levé straně rozhraní výkresu, na pravé straně rozhraní výkresu, po obou stranách nebo na žádné straně a můžete také zvolit místo podél rozhraní výkresu, kde se bude popisek zobrazovat (nahoře, ve středu nebo na jeho konci). Stejně jako objekty rámečků výkresu se objekty rozhraní výkresu zobrazují také ve stromové struktuře Prospektor a ve stromovém zobrazení Nastavení můžete řídit jejich výchozí styl a označování popisky.
- Průvodce vytváření listů. Po dokončení kroků v Průvodci vytvářením rámečků výkresu je dalším krokem použití Průvodce vytvářením listů k rychlému vytvoření listů.
Po vytvoření rámečků výkresu a listů můžete pomocí Správce sady listů uspořádat, publikovat, sdílet a spravovat sady listů.
Pracovní postup: Vytváření listů půdorysů a profilů
Výukový program pro vytváření situací