Megosztás
 
 

Kislexikon

szomszédos lap blokk

A szomszédos szelvények jelzéséhez használt feliratozási blokk.

horgonypont

Az a hely egy rajzi objektumon, amely meghatározza az objektumhoz csatolt feliratozások helyét.

feliratozás

Egy mód a rajzi objektumokhoz kapcsolódó értékek megjelenítéséhez. A térinformatikai jellemzők feliratozásához használja a feliratokat.

feliratozási definíciók

Speciálisan létrehozott blokkok, amelyek az attribútumtulajdonságokhoz Map kifejezéseket rendelő attribútumokat tartalmaznak. Rajzi adatokkal használható.

feliratozássablon

Meghatározza a felirat által megjelenítendő információkat és azok elrendezését. A feliratozássablonok speciális névvel ellátott blokkokként kerülnek tárolásra a rajzon belül. Szöveget és grafikát is tartalmazhatnak.

terület topológia (szakági modell)

Egy szakági modellben a földrajzi területjellemzők közötti térbeli kapcsolatok leírása. A területtopológiák vonalláncokat és centroidokat tartalmaznak. Vállalati szakági modellben a poligonokat az őt körülvevő vonalláncokból generálja a program automatikusan. Néhány példa területtopológiákra: telkek, földterületek, földtakarók és politikai határok.

jelenlegi helyzet

Olyan adat, amely a végső konfigurációt mutatja (fizikai vagy funkcionális). A jelenlegi helyzet adatai közé tartozik minden olyan helyszíni jelölés, amely megjelenik az eredeti kivitelezési rajzokon.

tervezett helyzet

Olyan adat, amely a kivitelezés vagy telepítés eredeti tervét mutatja, például egy új áramszolgáltatás vagy egy új csővezeték tervét.

lejtésirány

A talaj lejtésének iránya.

attribútumok vagy attribútumadatok

Olyan táblázatos adatok, amelyek jellemző(k) vagy rajzi objektumok tulajdonságait írják le, például az út jellemzőkhöz kapcsolódóan a sávok számát és az útburkolat típusát. A jellemzők esetében az attribútumok tárolhatók a geometriával együtt, vagy tárolhatók egy adatbázisban, és kapcsolhatók a jellemzőadatokhoz. A rajzi objektumok esetében az attribútumokat egy adatbázis tárolja, és csatolhatók a kiválasztott rajzi objektumokhoz.

AutoCAD fólia

Egy fólia az AutoCAD programban. Az AutoCAD fóliák eltérnek a Megjelenítéskezelőben létrehozott térképfóliáktól.

Autodesk Design Review

Egy ingyenes DWF-fájl megtekintő és szerkesztő alkalmazás (korábban DWF Viewer).

Autodesk Industry Model Editor
Az Autodesk Infrastructure Administrator párbeszédpanelje, amely adatmodellek létrehozására, frissítésére és telepítésére használható.
Autodesk szakági modell adatszerkesztő
Egy önálló alkalmazás, amely lehetővé teszi a szakági modell jellemzők közvetlen használatát az AutoCAD Map 3D eszközkészlet futtatása nélkül.
Autodesk szakági modell – Beállítás
Egy olyan összetevő , amely a vállalati szakági modell szerver, a rendszergazda és a fő felhasználók beállítására szolgál. Használhatja a rendszergazda adminisztrálására és az adatmodellek szerkezetének a frissítésére is. AutoCAD Map 3D eszközkészlet.
Autodesk Infrastructure Administrator
Egy olyan modul, amely lehetővé teszi az AutoCAD Map 3D eszközkészlet rendszergazda felhasználói számára a szakági modellek és alkalmazásbeállítások bizonyos jellemzőinek a konfigurálását.
Autodesk Infrastructure Application Extension
Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet webalapú verziója.
Autodesk Infrastructure Map Server
Az Infrastructure Studio és a Web Server Extension szoftvereket tartalmazó kiszolgálóalkalmazás. Ez a termékcsomag lehetővé teszi Map szerver beállítását és a CAD, GIS és eszközinformációk webes megosztását.
Autodesk Infrastructure Studio
Webalapú alkalmazás a CAD, GIS és eszközinformációk megosztására. Az alkalmazás az Autodesk Infrastructure Map Server része.
Autodesk Infrastructure Web Server Extension

Az az összetevő, amely az Autodesk Infrastructure Map Server szolgáltatásait elérhetővé teszi az interneten vagy egy HTTP protokollt használó intraneten keresztül az ügyfélalkalmazások számára.

automatikusan generált mező (metaadat)

Egy olyan mezőtípus a metaadat jellemzőben, amely értékét az adatforrás határozza meg, majd az AutoCAD Map 3D eszközkészlet automatikusan feltölti az adott értékkel. A metaadatok automatikus létrehozása akkor kezdődik el, amikor kiválasztja az erőforrást a Metaadat-megtekintő eszközben.

azimut

Egy referenciameridiántól az óramutató járásával megegyező irányban mért szög. Északi azimutnak is nevezik. A nagysága 0-360 fokig terjedhet. A negatív azimut értékeket a program átalakítja az óramutató járásával megegyező irányú szögre.

irányszög

Az északi vagy a déli iránytól mért szög (attól függően, hogy melyik van közelebb), kelet és nyugat megjelölésével. A szög mindig a derékszögnél kisebb (PI/2 radián vagy 100 újfok) és általában egy ívnegyedszám tartozik hozzá.

legjobb út elemzése

Kiszámítja a legrövidebb utat vagy az optimális útvonalat egy rajzbeli kezdőponttól egy vagy több közbenső ponthoz, illetve vissza a kezdőponthoz. Meghatározza egy utcatérképen például a legjobb útvonalat, amely érinti több ügyfél telephelyét is.

blokkok

Olyan összetett objektumok az AutoCAD és az AutoCAD Map 3D eszközkészlet szoftverekben, amelyek azért lettek mentve, hogy az adott rajzban vagy akár több rajzban is újra fel lehessen ezeket használni. Ilyen objektum például egy Északjel. Az Autodesk Infrastructure Studio programban a blokkok átalakulnak rajzjelekké a betöltésükkor.

puffer

Egy adott sugárral, egy kiválasztott jellemző köré létrehozott zóna. Egy jellemző körül adott távolságon belül lévő jellemzők kijelölésére használható. Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet rajzi topológiákhoz és jellemzőkhöz is definiálhat puffereket, de eltérő módon.

sáv

Egy középvonaltól adott távolságban található vonal vagy határvonal. A kiválasztás határvonalának megadására használható.

kitüremkedés

Az íveket tartalmazó határvonalak esetében a kitüremkedés értéke a vonallánc íve mentén, a húr felezőpontjától mért maximális távolság. Ha a húrtól mért távolság a megadottnál nagyobb, akkor a program további pontokat használ az ív alakjának jobb meghatározásához.

A kitüremkedési tényező több csúcspontot is hozzáadhat a vonalláncívhez, amellyel az ívesebbé válhat. Minél kisebb az érték, annál több csúcspont kerül hozzáadásra.

derékszögű koordináta-rendszer

A háromdimenziós térben lévő helyek megadásához használt három merőleges tengely (X, Y és Z) révén meghatározott globális koordináta-rendszer. Összehasonlítás a gömbi koordináta-rendszerrel.

térképészeti koordináta-rendszer

Közvetlenül egy ellipszoidhoz hivatkozott globális koordináta-rendszer. Összehasonlítás a geodéziai koordináta-rendszerrel.

centroidok

Pontok vagy blokkok, amelyek egy rajztopológia poligonjának részei. A centroid a poligon területéről és kerületéről tartalmaz információt.

láncolt egyesítés

Olyan fejlett egyesítéstípus, amely két vagy több másodlagos táblát kapcsol láncszerűen egy elsődleges táblához. Ez azt jelenti, hogy először az elsődlegest kapcsolja a másodlagoshoz, majd a másodlagost egy következőhöz és így tovább.

lefoglalás

A jellemzők zárolásának művelete egy adattárban azok szerkesztése előtt.

osztály

További információ: jellemzőosztály és objektumosztály.

osztályozott DWG-fájlok

Olyan AutoCAD Map 3D eszközkészlet DWG- (rajz-) fájl, amely objektumosztályokat tartalmaz, és ezek segítségével ábrázolja a valós világ objektumait a rajzban. Nem tekinthető osztályozott DWG-fájlnak az olyan DWG-fájl, amely tartalmaz ugyan objektumosztály-definíciókat, de nem tartalmaz olyan objektumokat, amelyekre ezek a definíciók alkalmazva lettek.

csomópontfürtök

Adott tűréssel meghatározott területen belülre eső csomópontok.

oszlop

Egy táblázat adott információs kategóriája, más néven mezője, például Címek vagy Átmérő.

összetett elem (metaadat)

Adatelemek egy csoportja az FGDC CSDGM szabványban. Egy összetett elem tartalmazhat különálló adatelemeket, más összetett elemeket, vagy mindkettőt.

szögtartó vetület, szögtartás

A szögtartó vetületek esetében a vetítés során a helyi szögek értéke változatlan marad. A térképi vetület akkor szögtartó, ha a lépték bármely pontban minden irányban ugyanaz. A meridiánok és a szélességi körök derékszögben metszik egymást, a kis területek és nagyon rövid szárú szögek alakja pedig nem változik számottevően. A legtöbb területméret torzul.

kúpvetület

Olyan térképi vetület, amelyen a Föld felszíne úgy jelenik meg, mintha egy, a Föld köré tekert kúpra lenne kivetítve. A Lambert-féle szögtartó vetületet gyakran használják az Egyesült Államok kontinentális része, Franciaország és más országok térképeihez.

kényszer

Egy adott jellemzőosztályhoz egy adatbázisban megadott korlátozás, amely akkor lesz érvényes, amikor egy új jellemzőt ad az osztályhoz. Egy „mellékút” jellemzőosztály például kényszerezhető úgy, hogy a sebesség attribútum csak 25, 30 vagy 50 mérföld/óra értéket vehet fel.

folytonos adat

Olyan adatok, amelyek egy széles értékhatáron belül bárhova eshetnek. Téma létrehozásakor a folytonos adatokat általában kisebb értékhatárok közé rendezik annak érdekében, hogy az adatok megoszlása megjelenhessen. A telekárak például olyan folytonos adatokból állnak, amelyeket 0 – 5 000 000 Ft, 5 000 000 – 10 000 000 Ft, illetve 10 000 000 Ft-nál nagyobb kategóriákba lehet sorolni, minden egyes kategóriát más színnel megjelenítve. Összehasonlítás a diszkrét adatokkal.

vezérlőpontok

A szélességek és hosszúságok, illetve sokszor a szintértékek rögzítésére használt helyek a térképek pontos behatárolására. A geodéziai vezérlőpontok hálózata az egész Egyesült Államokat behálózza. Hasonló rendszer létezik minden országban, mint például a Bench Marks and Trigonometry Points (magassági és háromszögelési pontok) elnevezésű hálózat az Egyesült Királyságban.

COGO

A Coordinate Geometry (koordinátageometria) kifejezés rövidítése. A COGO lekérdezési műveletek geometriai információkat gyűjtenek a rajzi objektumokról, például a vonalakról, ívekről, zárt vonalláncokról és poligonokról. Ez az információ abban az esetben hasznos, ha ellenőrizni kívánja az adatok pontosságát, vagy ki szeretné küldeni az adatokat a terepre. A lekérdezési parancsok a rajzi objektumokra érvényesek. Jellemzők esetében nem működnek. Ugyanakkor léteznek speciális COGO parancsok a vállalati szakági modelladatokhoz.

szintvonal

Egy olyan vonal, amely egy adott alapszinthez viszonyítva azonos szintmagasságú vagy értékű pontokat köt össze. Ezek a vonalak segítenek megállapítani a felületen lévő pontok szintmagasságát, illetve egyértelművé tenni és elemezni a 3D felülettel megadott terepet, továbbá segíthetnek olyan feladatokban is, mint például a navigáció.

koordinátageometria parancsok

További információ: COGO.

koordináta-rendszer

További információ: globális koordináta-rendszer.

Felületlétrehozás-kezelő

A fő felhasználói felület, ahol hálófelületek hozhatók létre pontfelhőadatokból.

bejelentkezési adatok

Az adatbázishoz történő csatlakozáshoz szükséges felhasználóazonosító és jelszó.

hengervetület

Olyan térképi vetület, amelyen a Föld felszíne úgy jelenik meg, mintha egy észak-déli irányban a Föld köré tekert hengerre lenne kivetítve. Összehasonlítás a ferdetengelyű hengervetülettel.

túlnyúlás

Olyan él vagy vonal, amelynek egyik végén nem megfelelő a kapcsolat egy másik éllel vagy csomóponttal.

Adatkapcsolat

A térinformatikai adattár és a térkép csatlakoztatásához használt ablak. Ebből az adattárból a felhasználó adja meg az összes, a térképhez hozzáadni kívánt jellemzőosztályt.

adatelem (metaadat)

Egyetlen adat, amelyet egy értékként közvetlenül beírhat valamely mezőbe. A metaadat jellemzőben az egyedi adatelemek olyan mezőkként vannak kifejezve, amelyeket az FGDC CSDGM szabványban megadott értékekkel kell kitölteni.

adatszolgáltató

A térinformatikai adatokhoz való csatlakozáshoz használt elismert FDO jellemzőforrás-szolgáltató.

adatforrás

Olyan UDL (universal data link - univerzális adatkapcsolat) fájl, amely egy adathalmazra mutat, és arról nyújt információt, hogyan lehet hozzáférni az adatokhoz.

adattár

Az FDO szolgáltatóban egyetlen helyen tárolt jellemzőosztályok összessége. Az adattár egy integrált objektumhalmaz, amelyet a sémákban definiált osztályok vagy jellemzőosztályok modelleznek. Az adattárak lehetnek fájlalapúak, mint az SDF, vagy adatbázisok, mint az Oracle Spatial.

Adattábla

Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet egy FDO adatokon alapuló háló, amely lehetővé teszi a kijelölt térképjellemzők attribútumainak megtekintését és szerkesztését, keresések végrehajtását és a kiválasztási halmazokkal végzett munkát.

Adatnézet

Az a táblázat, amely az AutoCAD Map 3D eszközkészlet lehetővé teszi a rajzi objektumokhoz csatolt külső adatbázistáblák megtekintését és szerkesztését.

adatbázis-lekérdezés

Egy adatbázis-bejegyzéseinek kiválasztását meghatározó feltételhalmaz. A külsőadatbázis-lekérdezések, más néven nézetek az adatbázisszoftver segítségével hozhatók létre, és a Feladatok lap Munkatér Intéző lapjáról futtathatók.

dátum

Olyan matematikai modell, amely a földfelszín sima közelítését adja. Minden dátum tartalmaz egy ellipszoidot, amely a Föld méretét és alakját határozza meg, és egy bázispontot a szélesség és hosszúság számára. Ha két térkép eltérő dátumot alkalmaz, a pontjaik többnyire nem esnek egybe.

DEM

Digitális domborzatmodell. Egy fájl, amely a felület domborzatának ábrázolását tartalmazza. A fájl a felületet egy táblázatként tárolja, ahol minden cella a különböző jelentések bármelyikét hordozhatja, például szintmagasságot, színt, sűrűséget és így tovább.

digitalizálás

Az a folyamat, amelynek során papírtérképen, légifelvételen vagy raszterképeken már létező adatokat digitális formájúvá alakítanak valamilyen digitalizáló eszköz segítségével. Az objektumok elhelyezkedését a folyamat X,Y koordinátaként rögzíti.

diszkrét adat

Meghatározható kategóriákra osztható adatok. Egy olyan jellemzőfólia, amely témát használ, minden értéket eltérően jelenik meg. Egy mezőgazdasági tematikus térképen például a különböző termények eltérő színekkel ábrázolhatók. Összehasonlítás a folytonos adatokkal.

megjelenítési információ

A rajzi objektum megjelenésének leírása olyan elemeket tartalmaz, mint a fólia, a szín, a sraffozási minta és a vonaltípus.

Megjelenítéskezelő

A Feladatok lap egy nézete, amely megmutatja az aktuális megjelenítési térkép egyes Megjelenítéskezelő fóliáit, és az ezen fóliák stilizálására és kezelésére szolgáló parancsokat tartalmaz. A Megjelenítéskezelő megjelenítéséhez kattintson a Feladatok lap Megjelenítéskezelő fülére.

Megjelenítéskezelő fólia

Egy objektumkészlet a Megjelenítéskezelőben. A készlet lehet egy fólián vagy egy jellemzőosztályban található objektumok összessége, vagy azonos tulajdonsággal rendelkező objektumok egy csoportja. Minden fóliához egyenként meghatározható egy stílus és egy téma.

megjelenítési térkép

A Megjelenítéskezelő fóliáiból álló térképkészlet, amely egy DWG-fájlban tárolható.

megjelenítési modell (vállalati szakági modell)

A vállalati szakági modellekben az egyik lehetőség a tematikus nézetek adminisztrálására. A megjelenítési modellek definíciója meghatározza, hogy a Megjelenítéskezelő melyik fóliafájlkészletet, illetve jellemzőfóliákat tölti be. A megjelenítési modell emellett több térképablakot és automatikusan betöltődő fóliát is megad.

megjelenítési tulajdonságok

Ugyanaz, mint a megjelenítési információk.

szétválasztás

Olyan határvonalak törlése, amely a poligonok között egy adott attribútum megosztása miatt létezik.

diterelés

A pontok mintázatával olyan színek szimulálására használható, amelyek nem állnak rendelkezésre a képek megjelenítésekor.

tartomány (vállalati szakági modell)

Értékkészletek. Egy tartomány például definiálhatja a jellemzőattribútumokhoz engedélyezett értékeket. A vállalati szakági modellek a tartományokat olyan tartománytáblázatokban tárolják, amelyek az Adatmodell-rendszergazda használatával lettek létrehozva.

tartomány (metaadat)

A metaadat jellemzőben a tartomány olyan elemértékekre hivatkozik, amelyek érvényes értékként lettek megadva az FGDC CSDGM szabványban. A tartomány lehet egy menüben korábban meghatározott értékek listája, egy számtartomány, szabadformájú szöveg, vagy bármilyen egyéb értéktípus, amely egy adott mezőhöz rendelhető.

pontváltozó

Olyan változó, amely egy objektumtulajdonságra vonatkozik. Egy pontból (.) áll, amelyet a tulajdonság változóneve követ. A pontváltozók megadhatók a Riport módú lekérdezések sablonfájljának felépítésekor létrehozott kifejezésekben, valamint tulajdonságváltoztatásoknál.

vetítés

A jellemző(k) vagy egy raszterkép felületen való átfedésének folyamata, hogy a jellemzők vagy a kép az alattuk lévő terepet tükrözze.

rajzfólia

A Megjelenítéskezelőben lévő egyik fólia, amely egy DWG-fájlból származó rajzi objektumokat tartalmaz.

rajzi objektumok

Olyan objektumok, amelyek egy rajzfájlban (DWG) találhatók, vagy egy csatolt rajzból származnak. Összehasonlítás a jellemzőkkel.

rajzkészlet

Egy rajzhoz kapcsolódó forrásrajzok készlete.

rajzi forrás

Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet a rajzi forrás egy rajzfájl (DWG) és az összes társított információ, mint például a csatolt rajzfájlok, a rajzalapú jellemzőosztályok, a csatolt sablonadatok és a topológiák. Összehasonlítás a jellemzőforrással.

meghajtóálnév

Az a mechanizmus, amely a csatolt DWG-fájlokat tároló mappára mutat.

DTED

Digitális domborzatadat (Digital Terrain Elevation Data).

kettőzött objektumok

Azonos kezdő- és végpontokkal rendelkező objektumok. A kettőzöttként értelmezhető objektumtípusok közé az él objektumok, pontok, blokkok, szövegek és bekezdéses szövegek tartoznak.

DWF

Egy olyan Autodesk fájlformátum, amelyben megoszthatja a 2D, 3D és a téradatokkal kiegészített tervadatokat. A DWF-fájlok könnyen közzétehetők és megtekinthetők a weben.

DWG

Rajzfájl. A 2D, 3D és a téradatokkal kiegészített tervadatok tárolására szolgáló Autodesk fájlformátum.

vetítés

A jellemzőhalmazok vagy egy raszterkép felületen való átfedésének folyamata, hogy a jellemzők vagy a kép az alattuk lévő terepet tükrözze.

rajzfólia

A Megjelenítéskezelőben lévő egyik fólia, amely egy DWG-fájlból származó rajzi objektumokat tartalmaz.

rajzi objektum

Egy DWG-fájlban levő vagy csatolt rajzból származó objektum. Vesd össze: jellemzők.

rajzi forrás
Egy DWG-fájl és a hozzá tartozó információk, például csatolt rajzfájlok, objektumadatok, osztályozás, csatolt sablonadatok és topológiák.
meghajtóálnév

Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet az a mechanizmus, amely a csatolt DWG-fájlokat tároló mappára mutat.

élek illesztése

Egy olyan DWG-tisztítási funkció az AutoCAD Map 3D eszközkészlet, amely figyelembe veszi a szomszédos térképek közötti torzulást, és pontosan illeszti a térképhatárokon található szelvényhatár által kettévágott rajzi objektumokat.

szerkesztési halmaz

Ha a felhasználó Oracle Spatial adatbázisból származó objektumokat zárol, az objektumok zárolása azonnal megtörténik. A zárolt objektumok módosításai a szerkesztési halmazban tárolódnak. Ezután frissítheti az adatbázist, így a zárolt bejegyzések is frissítésre kerülnek a szerkesztési halmaz tartalmával.

elem (Oracle Spatial adatbázis)

Egy Oracle Spatial geometria (Oracle Spatial adatbázis) alap építőeleme. A támogatott térbeli elemek a pontok, a vonalláncok és a poligonok. Az elemek modellezhetnek például vízaknákat (pontcsoportok), utakat (vonalláncok) és országhatárokat (poligonok).

szint

A Föld felületén lévő pont vagy objektum függőleges távolsága egy alapszinthez képest. Az alapszint általában a tengerszintnek felel meg. Megegyezik az XYZ koordináta-rendszer Z koordinátájával.

ellipszoid

A Föld alakjának közelítő formája, amely nem veszi figyelembe a Föld egyenetlen sűrűsége miatti eltéréseket. Más néven szferoid.

vállalati szakági modell
Egy Oracle adatbázisban tárolt speciális séma. A szakági modellek jellemzőosztályokat, szabályokat, kapcsolatokat és egyéb beállításokat tartalmaznak. Léteznek elektromos, víz, szennyvíz és gáz szakági modellek. A szakági modelleket az Autodesk Infrastructure Administrator használatával hozhatja létre, módosíthatja és konfigurálhatja.
területtartó

Olyan térképi vetület, amelyben minden rész és maga az egész is ugyanolyan területű, mint a Földön a megfelelő rész, azonos léptékkel kicsinyítve. A sík térképek nem lehetnek egyszerre területtartók és alaktartók.

távolságtartó vetületek

Olyan vetületek, amelyek a vetület középpontjából kiindulva, illetve egy speciális vonalhalmaz mentén valós távolságokat mutatnak. Sík térkép nem lehet egyszerre távolságtartó és területtartó.

torzítás

További információ: magassági torzítás.

explicit lefoglalás

A jellemzők lefoglalása a Jellemzők lefoglalása parancs használatával.

exportálási profil

Egy .epf kiterjesztéssel rendelkező fájl, amely egy exportálási művelet beállításait tárolja.

kifejezés

Automatikus számítás, amely az URL, az eszköztipp és a jellemző címkéinek értékét határozza meg. Létrehozhat például egy szöveges kifejezést, amely megadja egy állam nevét és népességét egy feliraton. Ha a népességet millió főben kívánja megadni, létrehozhat egy szám kifejezést, amely a népesség értékét elosztja egymillióval.

kifejezés kiértékelő

Az a mechanizmus, amely a Jelentés kiírási beállítások és a Tulajdonságok megváltoztatása párbeszédpanel Kifejezés mezőjében megadott utasítást elemzi.

külső adatok

Rajzi objektumhoz kapcsolt attribútumadat, amelyet egy, a rajzfájltól független adatbázis tartalmaz.

FDO

Jellemzőadat-objektumok (FDO) adathozzáférési technológiája. Egy Autodesk szabvány és egy általános API, amely segítségével a mögöttes adattártól függetlenül hozzáférhet a jellemzőkhöz és a térinformatikai adatokhoz.

FDO szolgáltató

Az FDO API megvalósítása, amely hozzáférést biztosít egy adott adattárban, például Oracle vagy SQL Server adatbázisban lévő adatokhoz, illetve olyan fájlalapú adattárakhoz, mint például az SDF vagy a SHP.

jellemző

Egy természetes vagy mesterséges valós objektum absztrakt ábrázolása. A térjellemzők egy vagy több geometriai tulajdonsággal rendelkeznek. Egy út jellemzőt például ábrázolhat egy vonal, egy tűzcsapot pedig egy pont. A nem térbeli jellemzők nem rendelkeznek geometriával, de kapcsolódhatnak olyan térjellemzőkhöz, amelyek viszont igen. Egy út jellemző például tartalmazhat olyan járda jellemzőt, amely definíciója szerint nem tartalmaz geometriát. Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet a jellemzők Adatkapcsolat (FDO) használatával vagy egy szakági modell rajz vagy vállalati szakági modell megnyitásával érhetők el és adhatók hozzá a térképekhez.

jellemzőosztály

A jellemzők esetében egy olyan sémaelem, amely a való világ egyik objektumtípusát írja le. Rendelkezik névvel és tulajdonságdefiníciókkal. Általában egy adott osztály jellemzőire utal, például az „utak” jellemzőosztályra vagy a „tűzcsap” jellemzőosztályra.

jellemzőosztály-űrlap (szakági modell)

Egy módszer jelentések megtekintésére, szerkesztésére és generálására egy szakági modell rajz vagy egy vállalati szakági modell egyedi jellemzőinek attribútumadataiból.

Jellemzőadat objektumok

További információ: FDO.

jellemzőfólia

A Megjelenítéskezelő egy fóliája, amely olyan jellemzőforrásokból tartalmaz jellemzőket, mint például az SDF, az ESRI SHP vagy az SQL Server. A jellemzőfóliák az Adatkapcsolat használatával emelhetők be.

Jellemzők keresése (vállalati szakági modell)

Egy vállalati szakági modellben megtalálja egy adott objektum, például egy épület, telek vagy bármilyen más, geometriával rendelkező geometriatípus helyét. A megtalált geometriát egy grafikus reprezentáció vagy egy zoomolható térkép középpontjába helyezi. Többféle kereséstípus van, például a sorrendben való keresés és az egyszerű keresés.

jellemzőforrás

Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet minden olyan jellemzőadatokat tartalmazó forrás, amelyhez az FDO szolgáltatás használatával lett létrehozva a kapcsolat. Az Autodesk Infrastructure Studio programban egyike a két létező forrástípusnak, amelyek a fájlalapú adatok betöltésekor vagy a téradatbázisokhoz való kapcsolódáskor jönnek létre. A jellemzőforrások a tárhelyen SDF 3 formátumban vagy adatbázis-kapcsolatokként találhatók, és csak feldolgozatlan geometriát tartalmaznak. Összehasonlítás a rajzforrással.

FGDC CSDGM szabvány

A Digitális térinformatikai metaadatok tartalmi szabványa. Egy szabványos XML séma a GIS megaadatok közzétételéhez és megosztásához, amelyet az Egyesül Államokban az FGDC (Federal Geographic Data Committee – Szövetségi Térképészeti Adatok Bizottsága) jelentetett meg 1998-ban. A séma hét fő részre bontható, amelyek mindegyike rengeteg különálló adatelemet és összetett adatelemet tartalmaz. A GIS adatok természetétől függően minden egyes rész, adatelem és összetett elem kötelező, választható, vagy feltételes (ha van értelme, akkor kötelező) típusú lehet.

mező

Egy adatfájl bizonyos információtípusa, például Cím vagy Átmérő. Más néven oszlop.

szűrt bejegyzés

Olyan bejegyzés, amely megfelel egy SQL szűrő vagy térbeli szűrő feltételeinek, ezáltal kiválasztható.

áramlás elemzése

Hálózati topológia esetén egy olyan elemzés, amely egy megadott ponton indul, és minden irányban elemzést hajt végre egy megadott távolságig vagy ellenállásig.

kényszerfrissített mező

Egy automatikusan generált mező (metaadat) típus a Metaadat szolgáltatásban, amelynek értékét az FGDC CSDGM szabvány szabályainak megfelelően a GIS erőforráson (metaadat) belüli adatforrásból kell származtatni. A kényszerfrissített mezőket a metaadatok minden egyes frissítésekor frissíti a program.

generalizálás

Az a módszer, amely a forrásadatban lévő töréspontok számát egy adott százalékkal csökkenti.

geodéziai koordináta-rendszer

Közvetlenül dátumra alapuló koordináta-rendszer. Összehasonlítás a térképészeti koordináta-rendszerrel.

térképészeti elemzés

Olyan vizsgálati módszerek, amelyek egy földrajzi hely, térbeli terület vagy lineáris hálózat adott jellemzőit azonosítják, illetve előrejelzik bizonyos jövőbeli események ezen jellemzőkre gyakorolt hatásait.

térképészeti adat

Földrajzi jellemzőkkel kapcsolatos információk.

geoid

A Föld alakjának jellemzésére használt nagyban torzult ellipszoidfelület.

geometria (Oracle Spatial adatbázis)

A térbeli jellemző(k)nek a primitív elemek rendezett halmazaként modellezett ábrázolása.

geometria leképezése

Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet objektumok geometriai elemeinek Oracle Spatial geometriává és a bejegyzések geometriai elemeinek AutoCAD Map 3D eszközkészlet objektumokká történő leképezési folyamata.

georeferenciát tartalmazó DWF

Egy olyan, az AutoCAD Map 3D eszközkészlet vagy az AutoCAD Civil 3D 2008 vagy újabb programok valamelyikében közzétett DWF-fájl, amely globális koordináta-rendszert és a WGS84 rendszer alapján meghatározott szélességi és hosszúsági koordinátákat tartalmaz.

georeferenciával rendelkező kép

Egy olyan kép, amely a korreláció forrásában valós koordinátákra hivatkozik. Példa : Georeferenciával ellátott képek például a GeoSPOT, a GeoTIFF és más olyan képek, amelyek a korreláció forrásaként világfájlokat használnak.

GeoTIFF

Egy címkézett képfájl formátum (Tagged Image File Format - TIFF), amely támogatja a georeferencia-adatokat.

GIS (Geographic Information System - térinformatikai rendszer)

Számítógépesített döntéstámogató rendszer, amely térképészeti adatokat, attribútumadatokat és más térbeli hivatkozásokkal rendelkező adatokat kezel. A GIS rendszereket téradatok összeállítására, tárolására, visszakeresésére, elemzésére és megjelenítésére használják.

globális koordináta-rendszer

Egy módszer a Föld hosszúságot és szélességet ábrázoló gömbi koordinátáinak AutoCAD Map 3D eszközkészlet rajzok derékszögű koordináta-rendszerébe történő konvertálására. A módszer a Föld felületének görbületét vetítéssel veszi számításba. Egy koordináta-rendszer megadásához általában egy vetület, egy ellipszoid- és dátumdefiníció, egy vagy több paralelkör és egy központi meridián szükséges.

térképhálózat

Egy térinformatikai vonalakból, például szélességi és hosszúsági vonalakból álló hálózat.

hálós referenciarendszer

Egy hálóalapú derékszögű koordináta-rendszer. Az Univerzális Transzverzális Mercator (UTM) koordináta-rendszer egy térkép-hálózati rendszer.

Hálózóna-jelölő (GZD)

A térkép-hálózati rendszer koordináta első része. A hálózóna-jelölő megadja a 6x8 arányú UTM zónaszámot és a szélesség betűjelét.

hálófelület

További információ: felület.

sraffozás

Terület kitöltésére alkalmazott, dőlt vonalakból álló szabályos mintázat.

domborzatárnyalás

Felületre alkalmazott árnyalás, amely a háromdimenziós jelleget, az árnyékokat vagy a sötétség és világosság mértékét ábrázolja. A domborzatárnyaláskor a program a nap sugarait a megadott irányból és szögben vetíti a felületre.

implicit lefoglalás

A jellemzők kiválasztása és lefoglalása a Jellemzők lefoglalása parancs használata nélkül.

indexfájl

A pontfelhőkezelő által létrehozott pontfelhőadattár. Az indexfájlok lehetővé teszik, hogy az AutoCAD Map 3D eszközkészlet gyorsabban és hatékonyabban érje el a pontfelhőadatokat.

szakági modell
Egy Oracle-adatbázisban (vállalati szakági modellben) vagy rajzban vagy sablonfájlban (fájlalapú szakági modellben) tárolt speciális séma. A szakági modellek jellemzőosztályokat, szabályokat, kapcsolatokat és egyéb beállításokat tartalmaznak. Léteznek elektromos, víz, szennyvíz és gáz szakági modellek. A szakági modelleket az Autodesk Infrastructure Administrator használatával hozhatja létre, módosíthatja és konfigurálhatja.
szakági modell rajz
Egy speciális sémát tartalmazó DWG-fájl. A szakági modellek jellemzőosztályokat, szabályokat, kapcsolatokat és egyéb beállításokat tartalmaznak. Léteznek elektromos, víz, szennyvíz és gáz szakági modellek. Ha egy vállalati szakági modellt kíván megosztani AutoCAD-felhasználókkal, akkor először mentenie kell azt egyszerű AutoCAD-fájlként.
szakági modell intéző
A Szakági modell ablaktábla egy nézete, amely akkor jelenik meg, amikor megnyit egy szakági modell rajzot vagy vállalati szakági modellt. Az adatbázisban tárolt objektumokat fa nézetben jelenítheti meg. Eltérő követelmények esetén és a jobb átláthatóság érdekében ezeket az objektumokat kezelői csoportokba oszthatja. Szakágimodell-specifikus nézetet biztosít a következő objektumok feldolgozására: témák (és jellemzőosztályok), tartományok, topológiák, csomópontok, rendszertáblázatok és munkafolyamatok. Minden szakági modell számára meghatározhat különböző intézőket.
szakági modell sablon
Egy speciális sémát tartalmazó DWT-fájl. A szakági modellek jellemzőosztályokat, szabályokat, kapcsolatokat és egyéb beállításokat tartalmaznak. Léteznek elektromos, víz, szennyvíz és gáz szakági modellek. Kiterjesztett funkcionalitás áll rendelkezésére, amikor szakági modell sablon segítségével hoz létre egy rajzot.
belső egyesítés

Egy olyan egyesítés típus, amely esetén az elsődleges táblában lévő bejegyzések csak akkor jelennek meg, ha a van az adott bejegyzésnek megfelelő bejegyzés a másodlagos táblában. További információ: egyesítés, bal külső egyesítés.

metszet (kifejezés)

Az AND logikai operátorral összekapcsolt két vagy több feltétel. Egy elem kiválasztása akkor történik meg, ha az összes meghatározott feltételnek megfelel. Vesd össze: egyesítés .

metszet

Az a hely, ahol egy él, felület vagy szilárdtest keresztez egy másikat, és így egy, vagy több közös ponttal rendelkeznek.

munka (vállalati szakági modell)

A vállalati szakági modellek változásai ellenőrizhetőek és végrehajthatóak a megfelelő feldolgozási lépés pontos jelentései alapján, amennyiben azok végrehajtására egy munkán belül kerül sor. A munkák használata lehetővé teszi a verzió irányítását. Egy munka több különböző feldolgozási állapotot tartalmaz (aktív, függőben, projekt). Egy alkalmazás minden feldolgozási állapothoz meghatározza az engedélyezett műveleteket.

munkakerület (vállalati szakági modell)

Az a térbeli terület, amelyben egy munka feldolgozható. A munkakerületek használatával szabályozhatja, hogy az aktuális munka módosításai hol legyenek engedélyezve. A munkakerületen kívül eső jellemzőket nem lehet feldolgozni. Jellemzőszabályokat is definiálhat, amelyeket a munkakerületen belüli objektumokra alkalmazhat.

egyesítés

Az attribútumadatok és a jellemzőforrások közötti kapcsolat, amely segítségével létrehozhatja az adat egy új nézetét vagy eseti elemzéseket végezhet.

JPG2000

A Joint Photographics Expert Group részletes raszterkép formátuma, amely veszteségmentes tömörítést, wavelet tömörítést, valamint növekményes kibontást tesz lehetővé, és támogatja az akár 48 bites színeket.

kulcsoszlop

Egy táblázat egy vagy több olyan oszlopa, amelynek értékei kizárólagosan megadnak egy bejegyzést. Jól használható csatolások úgy hozhatók létre, hogy a kulcsoszlop minden bejegyzés esetében egyedi értéket tartalmaz. Ezt kulcsmezőnek is nevezik.

kulcsérték

Az objektummal tárolt mező, amelynek a táblázat kulcsmezőjében megadott értékével egyeznie kell.

kulcsnézet

Egy térképkönyvben a teljes térkép áttekintő nézete, amely tartalmazza az aktuális szelvényhatárok jelölését.

címke (térinformatikai jellemzők)

A térképjellemzőkre vagy azok mellé helyezett szöveg azok leírására vagy azonosítására.

címke (vállalati szakági modell)

Egy vállalati szakági modellben egy jellemző tetszőleges attribútumadata megjeleníthető szövegként a címkejellemzők használatával. A címkejellemzők tetszőlegesen kiválasztott utasításokkal hozhatók létre. A címkedefiníciókat (a kiválasztott utasításokat és egyéb beállításokat) a program a TB_LABEL_DEF rendszertáblában tárolja. A címkedefiníciók az Infrastructure Administrator használatával hozhatók létre vagy szerkeszthetők. A címkejellemzők a Megjelenítéskezelő segítségével stilizálhatók a LABEL_TEXT tulajdonság megjelenítésével.

címkedefiníció (vállalati szakági modell)

Címkéket létrehozó kiválasztott utasítások. A címkedefiníció adatokat kérdez le az adatbázisból, és meghatározza a pozicionálást és a szöveg tájolását. Ezt az információt a Megjelenítéskezelőben stilizálásra használhatja.

LAS

LiDAR légi földmérés. A LAS egy ipari szabványként használt fájlformátum, amelyet az American Society of Photogrammetry and Remote Sensing (Amerikai Fotogrammetriai és Távérzékelési Társaság) határozott meg. A LAS szabvány magában foglalja a LiDAR pontosztályozást is.

szélesség

A földfelszínen helyzetmegjelölésre használt gömbi koordináta-rendszer első adata. A szélesség az Egyenlítőtől északra vagy délre mért szögtávolságot jelzi.

fólia

Erőforrás, amely egy jellemzőforrásra vagy egy rajzi forrásra hivatkozik. A fólia tartalmazza a stílusok és témák alkalmazására vonatkozó információkat, valamint a méretarány-tartományokat, ha léteznek ilyenek. A fóliák a Megjelenítéskezelő segítségével adhatók hozzá a térképhez. A fóliatípusok a következők: rajzfólia, jellemzőfólia és felületfólia.

layer fájl

Fóliadefiníciós fájl. Egy olyan fájl az AutoCAD Map 3D eszközkészlet, amely menti a fólia létrehozásához szükséges információkat, vagyis a forrásadatokra mutató hivatkozásokat és a fóliára alkalmazott stílusokat.

elrendezéssablon

A térképkönyvekben a nézetablakok és feliratozások elnevezett összeállítása a papírtérben. Tartalmazza a kívánt papírméretet, valamint a nyomtatás és közzététel során használni kívánt kimeneti léptéket.

bal külső egyesítés

Egy olyan egyesítéstípus, amely esetén az elsődleges tábla minden bejegyzése megjelenik, függetlenül attól, hogy van-e azoknak megfelelő bejegyzés a másodlagos táblában, van sem.

LiDAR

Light Detection And Ranging. Egy távolságérzékelő módszer, amely használatával elkészíthető a felület képe.

él

Csomópontokat összekötő geometriai elem. A poligontopológiában egy él a poligon egy élét definiálja. Az élek tartalmazhatnak töréspontokat és valódi íveket, és ábrázolhatók vonalakkal, vonalláncokkal vagy ívekkel.

csatolás

Egy rajzi objektum és a kapcsolódó adatbázisban található adatok közötti kapcsolat. A csatolási adatot a csatolt rajzi objektum tárolja, és tartalmazza a csatolt bejegyzéseket azonosító csatolási sablon nevét és a kulcsértéket. Egy objektumnak egynél több csatolása is lehet.

csatolási sablon

Olyan adatstruktúra, amely egy adatbázistábla elérési útvonalának információit tartalmazza, és meghatároz egy vagy több kulcsmezőt abban a táblázatban.

zárolás

A merevlemezen tárolt fájlok részben vagy teljesen írásvédetté tétele annak érdekében, hogy más hálózati felhasználók ne módosíthassák azokat. Az objektumok zárolása az éppen szerkesztés alatt álló objektumokra vonatkozik. A fájlok zárolása teljes fájlokra vonatkozik. Ilyen eset például, ha egy AutoCAD-felhasználó meg szeretne nyitni egy fájlt, miközben a fájl az AutoCAD Map 3D eszközkészlet szerkesztés alatt áll.

logikai operátor

Szimbólumok, például az And, Or, Not, =, >, >=, < és <=, amelyek segítségével logikai kapcsolatok definiálhatók.

logikai topológia (szakági modell)

Egy szakági modellben tetszőleges jellemzőosztályok (akár attribútum- vagy geometriai jellemzőosztályok) jellemzői közötti kapcsolatok leírása. A jellemzőknek térben kapcsolódniuk kell. Egy logikai topológia a pontokat pontokkal, a vonalakat vonalakkal, az attribútumjellemzőket pedig attibútumjellemzőkkel köti össze. A közműhálózatok pontokat (csomópontokat) és vonalakat (éleket) összekapcsoló logikai topológiákon alapszanak. Logikai topológiával megjeleníthetők például szennyvízhálózatok vagy villamos távvezetékek. Más néven hálózati topológia.

hosszú tranzakció

Az órákig, napokig vagy hónapokig tartó adatbázis-tranzakciók, szemben a sokkal jellemzőbb, csak pár másodpercig tartó adatbázis-tranzakciókkal. A hosszú tranzakciók támogatják az atomiságot, a konzisztenciát, és a tartósságot. Ezek a tranzakciók végrehajthatók, és vissza is vonhatók.

hosszúság

A földfelszínen helyzetmegjelölésre használt gömbi koordináta-rendszer második adata. A hosszúság az angliai Greenwichen keresztülhaladó főmeridiántól keletre vagy nyugatra mért szögtávolság.

fő nézetablak

Egy lap térképszelvényét ábrázoló nézetablak.

térkép

Egy konzisztens koordináta-rendszerben és terjedelemben megjelenő fóliagyűjtemény.

térképkönyv

Egy olyan közzétételi lehetőség, amely a térképet szelvényekre osztja, és oldalakká alakítja, majd jelmagyarázattal és indexszel/kulccsal látja el a szelvényeket. A térképkönyvek a Feladatok lap Térképkönyv fülén hozhatók létre és szerkeszthetők.

Térképkönyv

Kezeli a térképkönyvet, és parancsokat tartalmaz azok létrehozásához, szerkesztéséhez és közzétételéhez. A Térképkönyv megtekintéséhez a Feladatok lapon kattintson annak fülére.

térképkönyvsablon

Speciális típusú lapkészlet sablon, amelyet a térképkönyvek használnak a lapok generálására. A térképszelvényeket az elrendezések és a nézetablak helyettesítő tulajdonságai alapján generálja a program.

Munkatér Intéző

A térképezési erőforrásokat kezeli. A Munkatér intéző megtekintéséhez a Feladatok lapon kattintson annak fülére.

MAPMAIN (vállalati szakági modell)
Egy vállalati szakági modell korlátozott (nem rendszergazdai) jogokkal rendelkező rendszerfelhasználójának alapértelmezett neve.
MAPSYS (vállalati szakági modell)

Annak a vállalati szakági modell szerverösszetevőnek az alapértelmezett neve, amely tárolja az alkalmazásbeállításokat és a szerveroldalon tárolt eljárásokat. A vállalati szakági modellek használatához csatlakoznia kell a MAPSYS vagy a MAPMAIN összetevőhöz.

térképszelvény

Egy térkép megadott területe (modelltér nézetben), amely egy lapra kerül.

térképi vetület

Egy gömbi felület, például a földfelszín grafikus ábrázolása síkfelületen. Minden térképi vetület egyéni tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek különböző térképészeti feladatokra teszik alkalmassá.

térképlekérdezés

Olyan feltételhalmaz, amelynek használatával a forrásrajzokban szereplő rajzi objektumok kiválasztása határozható meg. Egy térképlekérdezés feltételei alapulhatnak az elhelyezkedésen, illetve bizonyos rajzban vagy csatolt adatbázis táblában tárolt objektumtulajdonságokon.

fő-részlet űrlap (szakági modell)

Egy jellemzőosztály-űrlap, amelyben a kapcsolódó bejegyzések egy vagy több lapon, egy beágyazott alűrlapban vannak megjelenítve.

Mercator-féle vetület

A Gerhardus Mercator által megalkotott térképi vetületben a Föld felszíne úgy jelenik meg, mintha egy, a Föld köré csavart hengerre lenne kivetítve.

meridián (délkör)

A két sarkponton keresztülhaladó nagykör, amely az egyik hosszúsági körnek felel meg.

Military Grid Reference System (MGRS)

Az Egyesült Államok hadserege és a NATO által használt Univerzális transzverzális Mercator-féle vetület és Univerzális poláris sztereografikus vetület (UPS) alapú térkép-hálózati rendszer.

metaadat

Adatokkal kapcsolatos adatok. A metaadatok a GIS környezetben olyan információkat tartalmaznak, amelyek a térinformatikai adatkészletek alapvető tulajdonságait írják le.

alappontok

Olyan jellemzők, amelyeknek ismertek a koordinátái, így alkalmasak pontos helyzetmegjelölésre egy térképen.

Mpoligon

Egy poligon objektum. A poligonok abban különböznek a zárt vonalláncoktól, hogy információt tárolnak belső és külső határaikról.

elnevezési séma

Egy egyedi térképszelvénynév meghatározásának módja. Ilyen séma az oszlop/sor, sorrendi és adatvezérelt elnevezési séma.

hálózatelemzés, hálózat áramláselemzése

További információ: áramlás elemzése.

hálózat topológia

Vonalas rajzi objektumok térbeli kapcsolatainak ábrázolása (csatolások, illetve olykor csomópontok segítségével). Hálózati topológiával megjeleníthetők például csővezetékek, utcák, villamos távvezetékek és folyók.

csomópont

Lehet egyetlen pont, egy él végpontja, illetve metszéspont egy topológiában. Csomópont ábrázolható blokk vagy pont objektumként.

csomópont topológia

A rajz földrajzi pont objektumai közötti térbeli kapcsolatok ábrázolása. A csomópont topológiák közé tartoznak például a pontszerű szennyezési források és a közúti jelek.

normalizálás

A témákban az adatértékek léptékezése más adatértékekhez képest. Egy általános példa erre egy területen, hosszon vagy egy rajzelem kerületén alapuló tematikus érték beállítása.

objektumosztály

Minden olyan rajzi objektum, amely egy adott objektumosztály-definíció használatával jött létre. Az objektumosztályozás használatával a rajz objektumait az általuk jelölt, a valós világnak megfelelő jellemzők alapján, például utak alapján rendezheti. Az objektumosztályok használatával olyan új objektumokat hozhat létre, amelyek automatikusan rendelkeznek a rajzi objektumok számára megfelelő tulajdonságokkal és értékekkel.

objektumosztály-definíció

Annak definíciója, hogyan jöjjön létre a rajzban egy osztályozott objektum. Egy objektumosztály-definíció az objektumtípussal, az objektum alapértelmezett tulajdonságaival vagy az objektumhoz csatolandó alapértelmezett adatokkal kapcsolatban tartalmazhat információt.

objektumadatok

Objektumhoz csatolt attribútumadat, amelynek tárolása a rajzfájlban történik. Összehasonlítás a külső adatokkal.

OGC

Open Geospatial Consortium (Nyílt térinformatikai konzorcium). Egy nemzetközi nonprofit szervezet, amely közös megegyezés alapján vezeti a térinformatikai és hely alapú szolgáltatásokra érvényes szabványok fejlesztését. (www.opengeospatial.org)

egy-egy típusú egyesítés

Olyan egyesítés, amely esetén az elsődleges tábla egy bejegyzése a másodlagos tábla egy bejegyzésének felel meg.

egy-több típusú egyesítés

Olyan egyesítés, amely esetén az elsődleges tábla egy bejegyzése a másodlagos tábla több bejegyzésének felel meg.

OpenGIS Agent

Az Autodesk Infrastructure Application Extension azon összetevője, amely a szerver szolgáltatásait a szabványalapú OpenGIS-kliensek számára elérhetővé tevő OpenGIS webleképezési protokollokat megvalósítja.

Oracle séma

További információ: séma.

Oracle Spatial (OSE) szolgáltatás

A Jellemzőadat objektumok (FDO) szolgáltatás korábbi változata, amely térképek Oracle Spatial tárban történő tárolására szolgált.

OSGeo

Open Source Geospatial Foundation (Nyílt Forráskódú Térinformatikai Alapítvány). Ez az alapítvány azért jött létre, hogy csúcsminőségű, nyílt forráskódú térinformatikai szoftvereket támogasson és tervezzen. Az alapítvány célja a közösség által vezetett projektek használatának és együttműködésen alapuló fejlesztésének a bátorítása. (www.osgeo.org)

átfedés

Új topológia létrehozása két külön topológia elemeinek kombinálásával. Az eredeti topológiák közül legalább egynek poligontopológiának kell lennie.

átfedés vizsgálata

Egy olyan eszköz az AutoCAD Map 3D eszközkészlet, amely térbeli és adatelemzési lehetőségeket biztosít a térinformatikai jellemzők két készletéhez.

csomag

Az Autodesk Infrastructure Map Server programban egy olyan tömörített fájl, amely képes felgyorsítani az adatok szerverre való betöltését. A nagyméretű forrásadatfájlok tömöríthetők ebbe a fájlformátumba, majd menthetők egy hálózati helyre vagy másolhatók egy CD-re.

szélességi kör

Egy adott szélességi fok mentén futó vonal, amely az Egyenlítővel párhuzamosan kerüli meg a Földet.

útvonal elemzése

Hálózat topológia esetén a keresés egy adott ponton kezdődik és egy másik ponthoz vezető legrövidebb távolság megtalálására törekszik a megadott ellenállás értékek alapján (alapértelmezés szerint a hossz).

tartós zárolás

Olyan lehetőség, amellyel leadott objektumokat szerkeszthet kapcsolat nélkül, majd kapcsolódás után feltöltheti a módosításokat az adattárba.

helyettesítő

Elemek (nézetablakok, léptékjelölés, északi irányt jelző nyilak és jelmagyarázatok) helyét és méretét adja meg egy térképlapon.

nyomtatási sablonblokk

Nyomtatási információkat, például a címoldal szövegét, nyomtatási elrendezéseket, jelmagyarázatot és egyéb térképfeliratokat tartalmazó AutoCAD blokk.

pontfelhő

Pontok halmaza, amelyek egy AutoCAD-objektumként jelennek meg.

poligon

A poligon egy olyan zárt terület, amely információt tárol saját belső és külső határairól, és a bele ágyazott vagy hozzá csoportosított más poligonokról. A poligontopológiában a poligont bármilyen vonalak vagy ívek határolhatják a rajzban. Ezen felül az AutoCAD Map 3D eszközkészlet támogatja a poligon objektumokat, más néven az mpoligon vagy térképészeti poligon objektumokat.

poligontopológia

Földrajzi területjellemzők közötti térbeli kapcsolatok leírása. A poligontopológiák éleket, csomópontokat és centroidokat tartalmaznak. Poligontopológiák például a földhasználati és talajminőség térképek, politikai határok, telkek és talajtípusok.

elsődleges kulcs

Az a tulajdonság, amely minden egyes jellemzőt egyedien azonosít a jellemzőosztályon belül. Sok jellemzőosztály egy egyszerű tulajdonságot, például a Jellemzőazonosítót használja erre a célra. Emellett egy jellemzőosztálynak egy sor olyan tulajdonsága is lehet, például az utcaszám, az utcanév vagy az utcatípus, amivel egyedien tud azonosítani egy házszámot. Egyesített adatok elsődleges kulcs értéke nem módosítható.

főmeridián

Az angliai Greenwichen áthaladó hosszúsági kör, amelyet a hosszúsági mérések kiindulópontjául használnak.

profil (vállalati szakági modell)

Vonaljellemzők hosszirányú része. A profiljellemzők egy tengelyre való vetítésével hozható létre.

profil (beállítások)

Adott rajzra jellemző, felhasználó által definiált beállítások.

profiladat modell (vállalati szakági modell)

Profil rendszertáblák készlete és profil jellemzőosztályok tetszőleges készlete. A profil rendszertáblák az alapvető beállításokat és konfigurációkat tartalmazzák. A profil jellemzőosztályok a profilrajzok összetevőit tárolják.

projekt (szakági modell projektek)

Egy projekt egy vagy több szakági modellt tartalmaz. Egy projekt kiválasztásakor a rendszer betölti az adott projektben levő összes szakági modell minden szükséges objektumát, beleértve a megfelelő menüket és eszköztárakat. Egy vállalati szakági modell központi munkafolyamat-egysége a projekt, amelyet meg kell nyitnia a vállalati szakági modell használatához. Fájlalapú szakági modellek esetében a projekt ugyanaz, mint egy szakági modell rajz vagy sablon.

A különböző felhasználói csoportok (például SZERKESZTŐ, MEGTEKINTŐ vagy RENDSZERGAZDA) számára az Infrastructure Administrator programban határozhatja meg a megfelelő projekteket a különböző szerepekkel és jogosultságokkal.

tulajdonság

Jellemzőadatok esetén egy osztály egyetlen attribútuma. Az osztályt egy vagy több tulajdonságdefiníció írja le. Egy Út jellemzőosztály például rendelkezhet olyan tulajdonságokkal, mint Név, SávokSzáma vagy Hely.

tulajdonságváltoztatás megadása

Azon tulajdonságok megadása, amelyeket meg kell változtatni egy lekérdezés során.

tulajdonságadat

Geográfiai objektumokhoz társított értékek, például folyó mélysége, út szélessége vagy csővezeték átmérője. Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet ezeket az elemeket blokkattribútumként, objektumadat-táblák értékeiként vagy egy csatolt külső adatbázisban található értékként jeleníti meg.

álcsomópont

Egy felesleges csomópont egy geometriai élben. Az álcsomópont földrajzi pontok elhelyezkedéséről szóló információ tárolására, vagy az egyik él másikba váltásának ábrázolására használható.

közzététel

Kimenet generálása egy térképkönyvből.

tisztítás

Minden használaton kívüli objektumdefiníció eltávolítása egy megnyitott rajzból.

lekérdezés

Olyan végrehajtható utasítások, amelyek adott objektumokat kérnek le. A fólia alapú lekérdezések például csak azokat az objektumokat jeleníthetik meg, amelyek állam- és kerülethatárokat tartalmaznak.

Lekérdezéskönyvtár

Egy rajzhoz elmentett lekérdezések halmaza. A Lekérdezéskönyvtárban lekérdezések hozhatók létre, törölhetők, illetve módosíthatók.

skála

Megjelenítési tulajdonságok sorozata, például színek, vonalstílusok vagy sraffozási minták, amelyek egy téma megjelenítésére használhatók.

értéktartományok

A témákban egy folytonos tartomány, például egy tulajdonságérték, hőmérséklet vagy népesség, adatainak egy része.

raszterkép

Téglalap alakú, egyenletes eloszlásban elrendezett különálló színes pontokból (képpont) álló kép. A térképészetben használt raszterképek közé tartoznak például a légifotók és a műholdas felvételek. Összehasonlítás a vektorral.

raszteralapú felületfólia

További információ: felületfólia.

referenciapont

Szimbólum esetében az a pont, amely meghatározza a szimbólum elhelyezkedését a térképen lévő jellemzőn. Az alapértelmezett referenciapont a szimbólum középpontja.

tájékozás

Egy térkép előkészítése a digitalizálásra, a digitalizáló tábla kalibrálása annak a transzformációnak a kiszámításával, amely az analóg forrást digitális fájllá alakítja.

ellenállás

Az ellenállás egy élen történő közlekedés nehézségének mértéke. Az alapértelmezés szerinti ellenállás mértéke az él hossza. Az ellenállás mértéke beállítható úgy, hogy az él jelentése, például egy csővezeték átmérője vagy a közlekedés sebessége, szerint kerüljön meghatározásra.

felbontás

A raszterképek felbontása a képet alkotó képpontok száma egységnyi hossz (általában hüvelyk) mentén.

erőforrás

Az Autodesk Infrastructure Map Server programban egy, az erőforrások tárhelyén tárolt, újrafelhasználható és megosztható jellemzőforrás, rajzi forrás vagy alkalmazás-összetevő.

erőforrás (metaadat)

A metaadat jellemzőben az erőforrás egy általános kifejezés, amely jelenthet tetszőleges adatkészlettípust, amely számára az AutoCAD Map 3D eszközkészlet hozhat létre metaadatokat. Erőforrás lehet egy jellemzőosztály, egy objektumosztály, egy séma, vagy egy fájl.

erőforrás tárhely

A fájlalapú adatok betöltése vagy az adatbázisok csatlakoztatása által létrehozott erőforrásokat tároló XML adatbázis.

Helmert-transzformáció

Szerkesztési módszer, amely szükség esetén a térkép torzításával úgy próbálja kijavítani a hibákat, hogy az ismert vezérlőpontok vagy alappontok illeszkedjenek.

tartomány (jellemzőtémákhoz)

A jellemzőtéma méretarány-tartományok gyűjteményéből áll. Minden egyes szabály meghatározza a feltételnek megfelelő jellemzők stílusát és jellemzőfeliratát. Hozzáadhat egy jelmagyarázat feliratot, amely leírást tartalmaz a szabály feltételeiről. A fóliák rajzolása során minden jellemzőt a szabályokhoz viszonyít a rendszer azok felsorolási sorrendjében. A program az első olyan szabályt használja az adott jellemző stílusának és feliratának meghatározására, amelynek megfelelt az adott jellemző.

szabály (szakági modell)

Egy módszer vagy eseményindító, amely előre megadott algoritmusok alapján dolgozza fel az adatokat. A szabályok például összetett konzisztencia- és függőség-ellenőrzéseket hajtanak végre egyes események bekövetkezésekor, például a jellemzők beillesztése előtt vagy módosítása után.

mentési halmaz

Azok az objektumok, amelyek az aktuális rajzban lettek létrehozva vagy módosítva, és meg vannak jelölve a forrásrajzba történő visszamentésre.

méretarány

A papírtérképen mérhető távolság és a földfelszínen mérhető távolság aránya. Ha a papírtérkép és a valós távolság közötti arány 1:100 000 (1/100000-ként is jelölhető), akkor a papírtérképen 1 egységnyi távolság a földfelszínen 100 000 egységnek felel meg. Digitális térképen a lépték annak a térképnek a léptékét jelenti, amelyről a digitális térképet digitalizálták.

méretarány küszöbértéke

A különböző méretarány-küszöbértékekhez különböző stílusokat definiálhat. Az utak neveinek megjelenítése például akkor szűnhet meg, ha a rajz léptéktényezője 1:5000-nél kisebb.

séma

A jellemzőosztályok és a köztük lévő kapcsolatok definíciója. A séma a való világ objektumainak modellezésére használt adattípusok logikai leírása, és nem hivatkozik a tényleges adatpéldányra, például egy adott útra vagy telekre. Ez inkább metaadat.

sématerv (vállalati szakági modell)

Egy sematikus ábra, amely valós jellemzőket ábrázol az eredeti jellemzőgeometria alternatív helyre való áttételével, amit például koordináta-eltolás alkalmazásával old meg. A sématerv valós jellemzőket ábrázol egy világos szerkezetben, és megőrzi a topológiát. A sématerv megjeleníthető az eredeti jellemzőkön átfedésként vagy egy másodlagos ablakban. A sématerveket az Infrastructure Administrator használatával adhatja meg.

sematikus jellemző (vállalati szakági modell)
Valós jellemzőkből származtatott jellemzők. A program az adatbázisban tárolja a sematikus jellemzőket, és a sématerv megrajzolására használja. Minden sematikus jellemző kapcsolódik a valós jellemzőjéhez.
SDF

Téradatfájl (Spatial Data File). Egy nyílt forráskódú fájlon alapuló térképi adatbázis több jellemzőosztályt vagy adattípust tartalmaz, amelyeket az attribútumokkal és geometriákkal együtt táblázatokban tárol.

SDF 2

Az SDF-fájlformátum korábbi verziója. Az SDF 2 fájlok általában egy-egy jellemzőosztályt vagy adattípust, például pontokat, vonalakat, poligonokat vagy szöveget tartalmaztak.

SDF 3

Az SDF formátum legfrissebb verziója. Ez az Autodesk Infrastructure Map Server és Open Source saját formátuma. Minden SDF 3-fájl több jellemzőosztályt és adattípust is tartalmazhat, amelyek táblákban tárolódnak az attribútumokkal és geometriákkal együtt.

szolgáltatás

Egy Oracle adatbázis.

árnyalás

További információ: domborzatárnyalás.

lap

Különálló elnevezett közzétehető objektum egy lapkészletben. Egy elrendezésre hivatkozik. A DWF-fájlban ez egy nyomtatási elrendezés, amely az eredeti adat meghatározott nézetét tartalmazza.

lapkészlet

Közzétételre szánt lapok és alkészleteik elnevezett gyűjteménye.

lap alkészlet

Lapok elnevezett készlete egy lapkészleten belül. Egy lap csak egy alkészlet tagja lehet.

lapsablon

Rajzfájl, amely címpecsétet és elrendezést definiál a lapokon történő használatra. Lapkészleteknél és lap alkészleteknél adható meg.

legrövidebb út elemzése

További információ: útvonal elemzése.

webhely

Az Autodesk Infrastructure Map Server kéréseket feldolgozó szerverek összessége.

Site Administrator

Egy olyan webalapú alkalmazás, amely az Autodesk Infrastructure Map Server programmal együtt települ, és egy webhely és annak a szerverei kezelését végzi.

Site Explorer

Az a fanézet az Autodesk Infrastructure Studio programban, amely megjeleníti az erőforrások tárhelyén tárolt forrásokat.

webhelyszerver

A webhelyen ez a szerver tartalmazza az erőforrás tárhelyét.

lejtés

A felület lejtését adja meg arányként, amely kifejezi azt a vízszintes távolságot, amelyen a magasság egy hosszegységgel változik. Ha például a felszín 15 hosszegységnyi (méter vagy láb) vízszintes távolságon 3 egységnyit emelkedik, a lejtés 5:1 (öt az egyhez).

forrásrajz

Egy másik rajzhoz csatolt rajzfájl. Egy rajzhoz csatolt összes forrásrajz halmazát rajzkészletnek nevezik. Több forrásrajzból egy lekérdezés használatával lehet kikeresni a kiválasztott objektumokat.

térbeli

Egy általánosan használt szakkifejezés, amelyet az n dimenziós adatok matematikai fogalmának meghatározására használnak.

térinformatikai elemzés

Az a folyamat, amely során új információ szerezhető vagy hozható létre egy objektumhalmazról. A térelemzés olyan módszerekből áll, amelyekkel meghatározható egy vagy több objektumnak egy hálózaton vagy területen belüli megoszlása, és az objektumok közötti viszony. Térelemzéssel megvizsgálható az objektumok elhelyezkedése, közelsége és tájolása. Jól használható az alkalmasság és lehetőség kiértékelésénél, becsléseknél, előrejelzéseknél, illetve értelmezésnél.

térkontextus

Általános metaadatok vagy paraméterek, amelyek a jellemzők geometriáit tárolják. A térkontextus részei még a jellemzőgeometriához tartozó koordináta-rendszer definíciója, a szferoid paraméterei, mértékegységei, és így tovább.

téradat

Földrajzi jellemzők helyéről és alakjáról, valamint e jellemzők közti viszonyról szóló információ.

Téradatfájl

További információ: SDF.

térbeli adatbázis

Hely alapján indexelt információkat tartalmazó adatbázis.

térbeli szűrő

Kiválasztott objektumok halmaza, amely meghatározza, hogy mely bejegyzéseket kell megjeleníteni az aktív táblázatban vagy a lekérdezésben. Amikor a térbeli szűrő aktív, az Adatnézet ablak csak a kijelölt objektumhoz csatolt bejegyzéseket jelenti meg. Összehasonlítás az SQL szűrővel.

térindex

Egy Oracle Spatial adatbázisban az adatbázisban lévő rajzok tartalmának négyzetes részekre osztásával létrehozott index. Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet az indexet az importálandó geometria megkeresésére használja.

gömbi koordináta-rendszer

Olyan koordináta-rendszer, amelyet egy gömb felszínén mérnek, és általában szögtávolságként adnak meg. Összehasonlítás a derékszögű koordináta-rendszerrel.

szferoid

További információ: ellipszoid.

SQL szűrő

SQL kifejezések olyan sorozata, amely segítségével meghatározható, hogy az aktív táblázat vagy lekérdezés melyik bejegyzését kell kiválasztani. Amikor az SQL szűrő aktív, az Adatnézet ablak csak azokat a bejegyzéseket jeleníti meg, amelyek a szűrési feltételeknek megfelelnek. Összehasonlítás a térbeli szűrővel.

stílus

Olyan beállítások, amelyek megadják, hogy a jellemző(k) vagy a rajzi objektumok hogyan jelenjenek meg a Megjelenítéskezelő fóliáin. Létezhet például olyan poligonstílus, amely a telekpoligonokat félig átlátszóként jeleníti meg, és amely az 1:50000 léptéknél érvényes. Egy elemhez egy vagy több stílust rendelhet hozzá.

stíluskönyvtár

A stíluskönyvtárban tárolhatja gyakran használt stílusait. Ezeket a stílusokat egy másik megjelenítési térkép bármely elemére rávontathatja.

stílus alkalmazása

A megjelenítési jellemzők (például vonalszín, vonalminta, kitöltési szín, kitöltési minta stb.) jellemző(k)höz (pontokhoz, vonalláncokhoz, poligonokhoz) való hozzárendelésének folyamata.

stilizálás

Rajzi objektumok megjelenésének vizuálisan vagy szövegesen történő módosítása a hozzárendelt stílusok alapján. Az objektumok az így megadott módon jelennek meg, nem eredeti objektumtulajdonságaik alapján.

rendszergazda

Olyan felhasználó, aki a felhasználói azonosítókat, a jelszavakat és a körültekintést igénylő eljárásokhoz való hozzáférést ellenőrzi.

kiegészítő távolság

A 3D vonalláncok pontjai közötti maximális távolság. Ha a töréspontok között a távolság nagyobb egy adott értéknél, akkor a program egyenlő távolságban pontokat ad a 3D vonallánchoz. Ez a távolság egyenlő vagy kisebb a kiegészítő távolságnál.

kiegészítő tényezők

Pontokat adhat 3D vonalláncokhoz, ha azok hosszúak és kevés csomópontot tartalmaznak. A kiegészítési távolság a töréspontok közötti megengedett maximális távolság. Ha a töréspontok között a távolság nagyobb egy adott értéknél, akkor a program egyenlő távolságban pontokat ad a 3D vonallánchoz. Ez a távolság egyenlő vagy kisebb a kiegészítő távolságnál. Minél kisebb a távolság, annál nagyobb a kiegészítő pontok száma.

felület

Szintmagassági adatok hálózata. Az AutoCAD Map 3D eszközkészlet támogatja a raszteralapú hálófelületeket. Ilyen például a DEM, a DTED és az ESRI háló. Ezen felülettípusok esetében a felület pontjai egy hálót alkotnak, amelynek használatával az alapvonalak interpolálhatók, valamint elkészíthetők a hossz- és keresztszelvények. A felület a talajviszonyokat ábrázolja egy megadott időben vagy megadott esemény során.

felületfólia

A Megjelenítéskezelőben lévő fólia, amely raszteralapú felületeket, például digitális domborzatmodelleket (DEM), ESRI hálófájlokat vagy digitális domborzatadatokat (DTED) tartalmaz. A felületfólia az Adatkapcsolat használatával emelhető be.

háromszögelés

Egy földmérő által alkalmazott mérési módszer, amely egy ismert távolságot és egy szögeltérést alkalmaz. A távolság egy közvetlen, mérőszalaggal vagy lánccal végrehajtott mérés. A szög a távolsághoz képest mért szögeltérését jelenti.

szimbólum

Egy bitkép vagy vektorkép, amely egy pontot jelöl.

rajzjeltár

Az Autodesk Infrastructure Studio programban a kapcsolódó szimbólumok gyűjteménye. A képfájlok átalakulnak rajzjelekké, amikor bekerülnek a rajzjeltárba. A rajzjeltár az erőforrás tárhelyen található.

szimbólumtábla

Az elnevezett objektumok, például a vonaltípusok, fóliák, szövegstílusok és blokkok tárolására szolgáló hely neve.

Rendszergazda
Egy, az Autodesk Infrastructure Administrator modulhoz hozzáféréssel rendelkező AutoCAD Map 3D eszközkészlet-felhasználó.
tábla

Adatok halmaza bejegyzésekbe (sorok) és mezőkbe (oszlopok) rendezve. Egy tábla táblázatos megjelenítésekor a bejegyzések alkotják a vízszintes sorokat, a mezők pedig a függőleges oszlopokat. A tábla minden egyes mezőértéke egy cellában jelenik meg.

Feladatok lap

Ez az AutoCAD Map 3D eszközkészlet ablak tartalmazza azokat az eszközöket, amelyekkel elvégezhetők a legfontosabb térképészeti feladatok: a térképek létrehozása, megjelenítése, stilizálása, elemzése és közzététele. A Feladatok lap lapokon elhelyezett nézeteket tartalmaz: Munkatér Intéző, Megjelenítéskezelő, Földmérés és Térképkönyv. A Munkatér Intéző segít a térképek létrehozásához használható erőforrások kezelésében. A Megjelenítéskezelő tartalmazza a térképek, stílusok és témák létrehozásához használható eszközöket. A Térképkönyv segítségével kinyomtathatja, közzéteheti és megoszthatja a térképeket. Átméretezheti és áthelyezheti a Feladatok lap palettáját.

feladat munkafolyamata

Az általános GIS-feladatok végrehajtásához szükséges lépések áttekintése.

sablon (vállalati szakági modell)
Egy vállalati szakági modellben az ismétlődő jellemzők elrendezése. Az elrendezés jellemzőattribútumokat, geometriát és kapcsolódási adatokat is tartalmaz. A sablonok használatával a jellemzőelrendezések egyetlen lépésben elhelyezhetők.
sablonfájl

Olyan fájl, amely egy másik fájl, formátumát határozza meg, például a lekérdezett objektumokból származó információk mentéséhez tartozó szövegfájlét.

szövegfólia

A statikus szöveget a program külön SDF-adattárként tárolja az aktuális térképtől függetlenül. A fólián a pontosan meghatározhatja a szöveg helyét, és stilizálhatja, illetve forgathatja a szöveget.

tematikus térkép

További információ: téma.

téma

A téma egy speciális stílus, amely a stílust az objektumok egyes tulajdonságai alapján módosítja. A tavak kékre történő színezése mellett például módosíthatja a kék árnyalatát a tó mélységének megfelelően. Ehhez hasonlóan az utak vonalvastagságának egyszerű módosítása helyett a forgalmi adatok alapján határozhatja meg a vastagságukat.

tematizálás

A jellemző(k) stilizálásának folyamata egy attribútumérték alapján.

szelvényezési séma

Egy nagy térkép több kisebb szelvényre bontásának módszere. A beállítási lehetőségek: terület alapján, szám alapján, valamint a felhasználói beállításokkal történő felbontás.

tűrés

Egy csomópont vagy vonalasobjektum körül értelmezett sugár, amely rajzi hibák keresésére használható.

tűrés (rajz letisztázása)

Az a legkisebb távolság, amely még megengedett a vonalas objektumok vagy csomópontok között a rajzletisztázáskor. Ha két vonalas objektumot vagy csomópontot a tűrésnél kisebb távolság választ el egymástól, az AutoCAD Map 3D eszközkészlet kijavítja a hibát.

téma (vállalati szakági modell)

Jellemzőosztály-táblák, például tárolók gyűjteménye, amely a jellemzőosztályok rendszerezésére szolgál. Adatátvitel tekintetében a témák teljes mértékben függetlenek egymástól. A témák altémákkal rendelkezhetnek.

Ha tiszta és átlátható adatszerkezetet szeretne létrehozni, a jellemzőosztályokat témákba, a témákat főtémákba csoportosíthatja, valamint a jellemzőosztályokat aljellemzőosztályokkal definiálhatja. A témák és jellemzőosztályok kapcsolatai mindössze az adatszerkezet ábrázolására szolgálnak. A táblák között nincs feltétlenül szükség valós kapcsolatra.

topológia

Rajzi objektumok, például élek, csomópontok és centroidok között lévő földrajzi összefüggések halmaza. A topológia azt írja le, hogy a vonalak, csomópontok és poligonok hogyan kapcsolódnak és viszonyulnak egymáshoz, és olyan fejlett GIS funkciók alapját képezi, mint a hálózati útvonalelemzés, a térinformatikai elemzés, a puffervizsgálat, az átfedésvizsgálat és a poligontopológiák szétválasztása.

topológia-ellenőrző (szakági adatmodell)
Egy olyan eszköz, amely egy szakági modell rajz vagy egy vállalati szakági modell topológiáinak az ellenőrzésére szolgál. Az eredményeket, beleértve a jellemzőkben talált összes hibát, fa nézetben jeleníti meg.
topológiai lekérdezés

A térképlekérdezés egy kiterjesztése, amely egy betöltött topológiára érvényes.

transzparens parancs

Egy parancs futása közben indított másik parancs. A transzparens parancsokat aposztróffal kell kezdeni.

ferde tengelyű hengervetület

Olyan térképi vetület, amelyen a Föld felszíne úgy jelenik meg, mintha egy kelet-nyugati irányban a Föld köré tekert hengerre lenne kivetítve. Összehasonlítás a hengervetülettel.

UDL (Universal Data Link - univerzális adatkapcsolat)

Az .udl kiterjesztésű fájl tartalmazza az adatbázis táblázat nevét és útvonalát, valamint a fájl létrehozásához használt szoftver nevét és verzióját. A Windows egy UDL fájlt használ az adatforrás azonosítására. A fájlban tárolt információk használatával az AutoCAD Map 3D eszközkészlet és más programok megtekinthetik és frissíthetik a külső adatbázisokban tárolt adatokat.

hézag

Olyan helyzet, amikor kettő vagy több nem érintkező vonal egy adott tűrésértéknél közelebb esik egymáshoz.

egyesítés

Logikai Or művelettel összekapcsolt két vagy több feltétel. Egy elem kiválasztása legalább egy feltétel teljesülése esetén történik meg. Összehasonlítás a metszettel (kifejezéssel).

United States National Grid (USNG)

Az Egyesült Államok által használt Univerzális transzverzális Mercator-féle vetület (UTM) alapú térkép-hálózati rendszer.

Univerzális ferdetengelyű Mercator-féle vetületi rendszer (UTM)

A Mercator-féle vetület specifikus alkalmazása, amelyet általános használatra terveztek.

vektor

Pontos iránnyal és hosszúsággal rendelkező matematikai objektum. A vektoradatok tárolása X,Y koordináták formájában történik, amelyek pontokat, vonalakat és területeket alkotnak. Összehasonlítás a raszterrel.

verziókezelés

Az adatbázis egyik funkciója, amely lehetővé teszi egy téradathalmaz több másolatának tárolását és nyomon követését a létrehozás dátuma, a módosítás dátuma vagy hasonló adatok alapján.

függőleges torzítás

A függőleges lépték növelése a vízszintes léptékhez képest azért, hogy a magasságbeli különbségek jobban felismerhetővé váljanak.

nézetablak (vállalati szakági modell)
Fontos terület a grafikagenerálási művelet során. A vállalati szakági modell nézetablak a térképek egy térbeli szűrője.
nézetablak (papírtér)

A modelltér egy elrendezésbeli nézete.

wavelet

Többféle felbontású képfájl veszteséges tömörítéssel, amely nagyméretű grafikák gyorsabb betöltését teszi lehetővé a fájlméret csökkentésével. A wavelet tömörítés egy matematikai algoritmuson alapul, amely a grafikus képeket eredeti méretük töredékére képes redukálni.

ritkítás

Kiválasztott, szintvonalat jelölő 3D vonallánc pontjainak eltávolítása. A ritkítási tényezők határozzák meg a törlendő pontok mennyiségét. A ritkítás segítségével csökkenthető a szintvonalakból származó pontos felületgenerálásához szükségtelen pontinformációk mennyisége.

ritkítási tényezők

A ritkítási tényező beállításai a 3D vonalláncok mentén található felesleges pontok eltávolítására használhatók, amelynek során az egymáshoz közel eső vagy egy egyenesbe eső töréspontok törlődnek. Nagy távolság és hajlásszög megadása nagyobb számú pont eltávolítását jelenti. A távolság abszolút mennyiség, a szög fokban adható meg. Minél nagyobb a távolság, annál több pont törlődik. A ritkítási tényezők értékeinek a kiegészítő tényezőknél kisebbnek kell lenniük.

A pontok eltávolítása a szomszédos csúcspontokhoz képest elfoglalt helyük alapján történik. Ha ezen három pont közötti hossz kisebb, mint a generalizálási hosszérték, és a hajlásszög kisebb, mint a generalizálási szögérték, a program nem adja hozzá a közbenső pontot a szintvonal-adatfájlhoz.

WFS

Web Feature Service (Webes jellemzőszolgáltatás). Az OGC által meghatározott szabványoknak megfelelő webes szolgáltatás. A jellemzőadat(ok) forrásaként viselkedik.

WMS

Web Map Service (Webes térképszolgáltatás). Az OGC által meghatározott szabványoknak megfelelő webes szolgáltatás. Elkészíti a térinformatikai adat képét, például PNG vagy JPG formátumban.

munkafolyamat (vállalati szakági modell)

Egy útmutató a felhasználó számára a különböző feladatok, például a beszerzés, az elemzés és a jelentéskészítés során.

munkafolyamat

Feladatok automatizált készlete, amely beállítható sorozatos vagy egy időben való futásra. Az egyik feladat eredménye használható egy másik feladat bemeneteként. A felhasználó grafikusan beállíthatja a végrehajtás sorrendjét és paramétereit.

munkafolyamat-művelet

Egy munkafolyamat egyetlen lépése, amely egy parancsot vagy parancskészletet hajt végre.

munkafolyamat csatolása

A műveletek közötti azon kapcsolat, amely során az egyik művelet kimenete egy másik művelet bemenete.

munkaterület

Az egyes feladatokhoz kapcsolódó parancsokat és eszközöket tartalmazza. A 2D vázlatkészítés munkaterület azok számára van kialakítva, akik jártasak az AutoCAD szalag használatában. A Tervezés és elemzés munkaterület az AutoCAD Map 3D eszközkészlet használatára van optimalizálva. A Karbantartás munkatér a vállalati szakági modellekkel történő munkavégzéshez készült. A Klasszikus Map munkatér egy menüs munkatér a korábbi verziók felhasználói számára.

A munkaterület módosításához kattintson az aktuális munkaterület nevére az állapotsorban, és válasszon egy másik munkaterületet a listából.

kliens nélküli megtekintő

További információ: Viewer (AJAX viewer).

zoom

Egy kép nagyításának módosítása úgy, hogy egyre kisebb területek (nagyítás) vagy egyre nagyobb területek (kicsinyítés) látszódjanak.

zoom – terjedelem

A rajz nagyítása a rajzterjedelem alapján, úgy, hogy a program az összes térbeli objektumot a lehető legnagyobb nézetben mutassa.

Hasznosnak találta ezt az információt?