Wprowadzanie współrzędnych

Jeśli wskutek działania polecenia zostanie wyświetlony monit o podanie punktu, można określić punkt urządzeniem wskazującym lub wprowadzić jego współrzędne. Gdy włączona jest opcja Wprowadzanie dynamiczne, można wprowadzać wartości współrzędnych w etykiecie narzędzi obok kursora.

Współrzędne kartezjańskie i biegunowe

Kartezjański układ współrzędnych składa się z trzech osi, X, Y i Z. Wprowadzając wartości współrzędnych, wskazuje się odległość punktu i jego kierunek (+ lub -) w stosunku do osi X, Y i Z względem początku układu współrzędnych (0,0,0).

W przestrzeni 2D można określać punkty na płaszczyźnie XY nazywanej również płaszczyzną roboczą. Płaszczyzna robocza przypomina płaski arkusz papieru w kratkę. Wartość X w kartezjańskim układzie współrzędnych określa odległość w poziomie, a wartość Y określa odległość w pionie. Punkt początkowy (0, 0) oznacza punkt przecięcia tych dwóch osi.

Do lokalizowania punktu za pomocą współrzędnych biegunowych wykorzystywana jest odległość i kąt. W przypadku współrzędnych zarówno kartezjańskich, jak i biegunowych można wprowadzić współrzędne bezwzględne na podstawie punktu początkowego (0,0) lub względne w oparciu o ostatni określony punkt.

Innym sposobem określania punktu jest przeniesienie kursora w celu wskazania kierunku, a następnie wprowadzenie odległości. Ta metoda nazywana jest bezpośrednim wprowadzeniem odległości.

Można wprowadzać współrzędne w notacji naukowej, dziesiętnej, inżynierskiej, architektonicznej lub ułamkowej. Można wprowadzać wartości kątów w gradach, radianach i jednostkach geodezyjnych lub w stopniach, minutach i sekundach. Polecenie JEDN steruje formatem jednostek.

Uwaga:
  • Współrzędne i odległości zawsze mierzy się w jednostkach, które nie odpowiadają żadnemu określonemu typowi jednostek, takich jak milimetry czy cale. Przed rozpoczęciem należy zdecydować, jaką odległość będzie reprezentować w rysunku jedna jednostka.
  • Współrzędne zazwyczaj odnoszą się do ruchomego lokalnego układu współrzędnych (LUW), a nie do stałego globalnego układu współrzędnych (GUW). Domyślnie układy LUW i GUW pokrywają się.

Wprowadzanie współrzędnych za pomocą etykiet narzędzi wprowadzania dynamicznego

Można również wprowadzić współrzędne w etykietach narzędzi wprowadzania dynamicznego. Po wpisaniu wartości w polu wprowadzania i naciśnięciu klawisza Tab w polu pojawia się ikona blokady, a ruchy kursora są ograniczone przez wprowadzoną wartość. Można wtedy wprowadzić wartość dla drugiego pola wprowadzania. Można też wpisać wartość i nacisnąć klawisz Enter — drugie pole wprowadzania zostanie zignorowane, a wartość będzie interpretowana jako bezpośrednie wpisanie odległości.

Wyświetlanie współrzędnych na pasku stanu

Bieżące położenie kursora jest wyświetlane jako współrzędne na pasku stanu.
Uwaga: Domyślnie współrzędne nie są wyświetlane na pasku stanu. Kliknij polecenie Adaptacja na pasku stanu i wybierz opcję Współrzędne, aby je wyświetlić.

Istnieją trzy typy wyświetlania wartości współrzędnych: statyczny, dynamiczny oraz odległość i kąt.