Wprowadzanie współrzędnych kartezjańskich 2D

Aby zlokalizować punkty podczas tworzenia obiektu, można używać współrzędnych kartezjańskich (prostokątnych) względnych lub bezwzględnych.

Aby wskazać punkt za pomocą współrzędnych kartezjańskich, wprowadź wartości X i Y rozdzielone przecinkiem. Wartość X jest odległością dodatnią lub ujemną, w jednostkach, wzdłuż osi poziomej. Wartość Y jest dodatnią lub ujemną odległością, w jednostkach, wzdłuż osi pionowej.

Współrzędne bezwzględne

Współrzędne bezwzględne odnoszą się do początku LUW (0, 0), czyli miejsca przecięcia osi X i Y. Używaj współrzędnych bezwzględnych, gdy znasz dokładne wartości X i Y punktu.

Po włączeniu opcji wprowadzania dynamicznego współrzędne bezwzględne należy określać z użyciem przedrostka #. Przedrostek # nie będzie używany, jeśli współrzędne są wprowadzane w wierszu polecenia zamiast w etykiecie narzędzi. Przykładowo, wprowadzenie współrzędnych #3,4 określa punkt w odległości 3 jednostek wzdłuż osi X i 4 jednostek wzdłuż osi Y od początku LUW.

Następujący przykład ilustruje rysowanie linii rozpoczynającej się w punkcie o współrzędnej X wynoszącej -2 i współrzędnej Y wynoszącej 1 oraz końcu w punkcie 3, 4. Do etykiety narzędzi wprowadź następujące dane:

Polecenie: linia

Od punktu: #-2,1

Do punktu: #3,4

Linia zostanie narysowana w następujący sposób:

Współrzędne względne

Wartości współrzędnych względnych odnoszą się do ostatniego podanego punktu. Stosuj współrzędne względne, jeśli znasz położenie punktu względem poprzedniego punktu.

Aby określić współrzędne względne, należy poprzedzić wartości współrzędnych znakiem @. Przykładowo, jeśli wprowadzisz @3,4, określony zostanie punkt w odległości 3 jednostek na osi X i 4 jednostek na osi Y od ostatniego wskazanego punktu.

Następujący przykład ilustruje rysowanie boków trójkąta. Pierwszy z boków to linia, która zaczyna się w punkcie o współrzędnych bezwzględnych -2, 1 i kończy w punkcie przesuniętym o 5 jednostek na osi X i 0 jednostek na osi Y. Drugi bok to linia, która zaczyna się na końcu pierwszego boku i kończy się w punkcie przesuniętym o 0 jednostek na osi X i 3 jednostki na osi Y. Ostatni bok rysowany jest przy użyciu współrzędnych względnych w celu powrotu do punktu początkowego.

Polecenie: linia

Od punktu: #-2,1

Do punktu: @5,0

Do punktu: @0,3

Do punktu: @-5,-3