Czy zdarzało Ci się oznaczać środek łuku lub okręgu? A może rysować linię w pozornym punkcie środkowym między dwiema liniami lub poliliniami? Na pewno tak było. Dostępne są dwa polecenia: ZNACZNIKŚRODKA i OŚSYMETRII, które mogą ułatwić wykonywanie tych zadań.
W przypadku łuku lub okręgu można użyć polecenia WYMCENTRUM, ale jego możliwości mogą być ograniczone. Można także utworzyć blok dla znaczników środka i skalować go w zależności od potrzeb, co ma również swoje ograniczenia i może być czasochłonne.
Użycie poleceń ZNACZNIKŚRODKA i OŚSYMETRII może być znacznie bardziej wydajne. Za pomocą kilku kliknięć można umieścić znacznik środka na środku okręgu, łuku lub łuku wielobocznego. Można też wybrać dwie linie, aby narysować linię środkową w pozornym punkcie środkowym między dwoma odcinkami linii lub dwiema poliliniami. Ustawienia znacznika środka i linii środkowej pozwalają automatycznie zarządzać warstwami i rodzajami linii.
Przyjrzyjmy się poszczególnym elementom, które tworzą znacznik środka.
Podczas tworzenia znacznika środka rysowane są trzy główne elementy.
Znaczniki środka i linie środkowe są domyślnie połączone. W przypadku modyfikacji lub przesunięcia zespolonego obiektu znaczniki środka i linie środkowe połączone z obiektami są odpowiednio dostosowywane.
W tym przykładzie użyjemy uchwytów, aby wydłużyć promień wybranego okręgu. Zobacz, jak linie środkowe wystają poza krawędź okręgu o zmienionym rozmiarze na taką samą odległość, na jaką wystawały, gdy okrąg był mniejszy.
W tym miejscu wybierzemy okrąg i przesuniemy go w prawo. Zobacz, jak znacznik środka przesuwa się wraz z okręgiem.
Znaczniki środka i linie środkowe można również rozłączać i ponownie łączyć z ich obiektami.
W poprzednim przykładzie, gdy okrąg został przesunięty, znacznik środka również został przesunięty, ponieważ jest połączony z okręgiem.
Jeśli jednak znacznik środka zostanie odsunięty od okręgu, zostanie on także odłączony. Jeśli znacznik środka nie jest połączony z obiektem, wyświetlany jest żółty identyfikator, który wskazuje, że jest on odłączony.
Jeśli żółty identyfikator nie jest wyświetlany, sprawdź, czy monitor opisu jest aktywny.
Informacje dotyczące korzystania z monitora opisu można znaleźć w sekcji Monitor opisu poradnika Korzystasz? Wymiary zespolone.
W dalszej części tego artykułu omówimy sposób ponownego łączenia i odłączania znaczników środka i linii środkowych Ponowne łączenie i odłączanie znaczników środka i linii środkowych.
Zacznijmy od utworzenia znacznika środka przy użyciu ustawień domyślnych.
Można również wpisać polecenie ZNACZNIKŚRODKA w wierszu polecenia.
Znacznik środka jest pojedynczym obiektem, który można modyfikować przy użyciu uchwytów.
W dalszej części tego artykułu omówiono sposób modyfikowania znaczników środka i linii środkowych przy użyciu uchwytów Edycja znaczników środka i linii środkowych przy użyciu uchwytów.
Linię środkową można utworzyć między pozornym punktem środkowym początkowych i końcowych punktów wybranych odcinków linii.
Segmenty linii mogą być równoległe lub ułożone względem siebie pod kątem. Mogą się one również przecinać, a nawet być prostopadłe, tworząc linię środkową pod kątem 45 stopni od prostopadłego przecięcia.
Linia środowa to linia, która przecina w połowie kąt dwóch przecinających się linii. W poniższym przykładzie położenie punktów wybierania definiuje kierunek linii środkowej.
Utworzymy kilka linii środkowych przy użyciu ustawień domyślnych.
Można również wpisać polecenie OŚSYMETRII w wierszu polecenia.
Podczas tworzenia linii środkowych między dwiema liniami o różnych długościach może być konieczne użycie uchwytów w celu zmodyfikowania linii środkowej i uzyskania żądanych wyników.
W poniższym przykładzie linie 1 i 2 mają różne długości.
Użyjemy polecenia OŚSYMETRII i wybierzemy linie 1 i 2, aby utworzyć linię środkową. Zwróć uwagę, że linia środkowa nie rozciągnęła się poza dolną część projektu. Dzieje się tak dlatego, że linie wybrane dla linii środkowej mają różne długości.
Jeśli linie mają różne długości, między punktami końcowymi dwóch wybranych linii obliczane jest pozorne przecięcie.
Linia środkowa rozciąga się poza pozorne przecięcie o wartość określoną w zmiennej systemowej CENTEREXE, w tym przypadku o 1 jednostkę.
Aby to zmodyfikować, należy wybrać linię środkową i przeciągnąć ją poza krawędź geometrii za pomocą uchwytu długości.
Teraz linia środkowa wykracza poza krawędź geometrii.
Doskonale się to sprawdziło. Dotychczas utworzyliśmy kilka znaczników środka i linii środkowych na podstawie różnych typów geometrii.
Znaczniki środka można również tworzyć dla łuku wielobocznego.
Zacznijmy od utworzenia polilinii z łukami, jak to zostało przedstawione na poniższej ilustracji.
Ta polilinia zawiera trzy segmenty łuku.
Aby uzyskać dodatkowe informacje, zapoznaj się z tematem Polecenie PLINIA.
Każdy segment łuku powinien teraz mieć własny znacznik środka.
Właściwości można zmieniać przy użyciu palet Szybkie właściwości i Właściwości.
Wspólne zmiany właściwości znacznika środka mogą obejmować następujące elementy:
Właściwości można również zmieniać przy użyciu palety Właściwości. Po wyświetleniu palety Właściwości wybierz znacznik środka lub linię środkową do wyświetlenia, a następnie zmień właściwości, takie jak Kolor, Wielkość krzyża, Odstęp krzyża, Długość przedłużenia itp.
Ustawimy warstwę dla znaczników środka i linii środkowych przy użyciu zmiennej systemowej CENTERLAYER. Do tej pory wszystkie linie środkowe i znaczniki środka były tworzone przy użyciu bieżącej warstwy i właściwości, w tym przypadku warstwy 0.
CENTERLAYER to nadpisana warstwa, która dotyczy tylko znaczników środka i linii środkowych utworzonych przy użyciu poleceń ZNACZNIKŚRODKA i OŚSYMETRII.
Utworzone linie środkowe lub znaczniki środka zostaną umieszczone na warstwie o nazwie linie środkowe niezależnie od bieżącej warstwy.
Ustawimy domyślny rodzaj linii dla znaczników środka i linii środkowych przy użyciu zmiennej systemowej CENTERLTYPE. Domyślny rodzaj linii używany do znaczników środka i linii środkowych to CENTER2.
Zmienna systemowa CENTERLTYPE dotyczy tylko rodzaju linii używanego w znacznikach środka i osiach symetrii utworzonych przy użyciu poleceń ZNACZNIKŚRODKA i OŚSYMETRII. Ta zmienna systemowa akceptuje następujące wartości: „.” (użyj bieżących), JakWarstwa lub dowolna poprawna nazwa rodzaju linii.
Dodatkowe informacje można znaleźć w temacie Rodzaje linii.
Znaczniki środka i linie środkowe mają takie same właściwości zespolone jak wymiary. Mogą one zostać odłączone w przypadku usunięcia mierzonej przez nie geometrii. Podobnie jak w przypadku wymiaru odłączenie znacznika środka lub linii środkowej przy aktywnym monitorze opisu powoduje wyświetlenie żółtego identyfikatora obok znacznika środka lub linii środkowej.
Informacje dotyczące korzystania z monitora opisu można znaleźć w sekcji Monitor opisu poradnika Korzystasz? Wymiary zespolone.
W przypadku odłączenia znacznika środka lub linii środkowej od geometrii dostępnych jest kilka opcji. Zbędny znacznik środka lub linię środkową można usunąć, ewentualnie można je ponownie połączyć z geometrią na rysunku.
Aby ponownie połączyć znacznik środka lub linii środkowej
Odłączony znacznik środka zostanie ponownie połączony z okręgiem.
Połączenie można również w razie potrzeby usunąć ze znaczników środka lub z linii środkowych.
Znaczniki środka i linie środkowe można również edytować przy użyciu uchwytów. Wskazanie uchwytu kursorem spowoduje wyświetlenie wymiarów dynamicznych linii pomocniczej.
Wskazanie kursorem wielofunkcyjnego uchwytu środkowego znacznika środka spowoduje wyświetlenie menu. W tym miejscu można rozciągnąć element, aby przesunąć znacznik środka i proporcjonalnie zmienić długość wszystkich czterech przedłużeń linii środkowej.
Uchwyty umożliwiają bezpośrednie manipulowanie znacznikami środka i liniami środkowymi. W tym przykładzie linie środkowe były modyfikowane indywidualnie. Przeciąganie uchwytu długości powoduje zmianę długości linii środkowej, a przedłużenie linii środkowej przesuwa się wraz z nią. Przeciągnięcie uchwytu przedłużenia zmienia tylko przedłużenie linii środkowej.
Gdy do modyfikowania linii środkowych używane są uchwyty, stosowane są nadpisania, a zmodyfikowane linie środkowe stają się długością stałą. Wszelkie zmiany wielkości okręgu nie wpłyną na zmodyfikowane linie środkowe. Długość zmienia się tylko wtedy, gdy okrąg jest modyfikowany, a linie środkowe nie zostały zmodyfikowane. Jednak w przypadku przeniesienia okręgu znacznik środka (wraz ze zmodyfikowanymi liniami środkowymi) zostanie przeniesiony razem z okręgiem.
Patrz poradnik Korzystasz? Wystarczy chwycićAby uzyskać dodatkowe informacje o edycji przy użyciu uchwytów, patrz .
Polecenie RESETUJŚRODEK służy do resetowania długości przedłużeń linii środkowej zmodyfikowanych przy użyciu uchwytów Przedłużenie. W razie potrzeby przedłużenie linii środkowej można przywrócić do wartości określonej w zmiennej systemowej CENTEREXE.
Przywrócenie przedłużeń linii środkowej do wartości określonej w zmiennej systemowej CENTEREXE.
Można również wybrać jeden lub więcej znaczników środka i linii środkowych, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy > wybrać polecenie Resetuj długość przedłużenia.
Przy użyciu zmiennych systemowych można kontrolować wygląd i zachowanie nowego znacznika środka i nowej osi symetrii. Dostępne są cztery zmienne systemowe, które sterują głównymi aspektami znacznika środka i linii środkowej:
Mam nadzieję, że teraz łatwiej zrozumieć polecenia ZNACZNIKŚRODKA i OŚSYMETRII. Łatwość tworzenia i elastyczność poleceń związanych z umieszczaniem znaczników środka i linii środkowych z pewnością usprawnią Twoją pracę.
Oto niektóre często używane polecenia i zmienne systemowe związane ze znacznikami środka i liniami środkowymi.
Polecenie | Opis |
---|---|
ODCZEPODŚRODKA | Usuwa zespolenie znaczników środka lub osi symetrii z definiowanych przez nie obiektów. |
OŚSYMETRII | Tworzy geometrię osi symetrii skojarzoną z wybranymi segmentami linii i liniowych polilinii. |
ZNACZNIKŚRODKA | Tworzy zespolony znacznik krzyżowy w środku wybranego okręgu lub łuku. |
DOCZEPDOŚRODKA | Zespala lub zespala ponownie obiekt znacznika środka lub osi symetrii z wybranymi obiektami. |
RESETUJŚRODEK | Resetuje osie symetrii do wartości bieżącej określonej w zmiennej systemowej CENTEREXE. |
Zmienna systemowa | Opis | Wartość domyślna | Miejsce zapisu |
---|---|---|---|
CENTERCROSSGAP | Określa przerwę między znacznikiem środka i jego osiami symetrii. | „0.05x” | Rysunek |
CENTERCROSSSIZE | Określa wielkość zespolonego znacznika środka. | „0.1x” | Rysunek |
CENTEREXE | Kontroluje długość przedłużeń linii środkowej. | 0.1200 (calowe) lub 3.5000 (metryczne) | Rysunek |
CENTERLAYER | Określa domyślną warstwę dla nowych znaczników środka lub osi symetrii. | „użyj bieżących” | Rysunek |
CENTERLTSCALE | Ustala skalę rodzaju linii używaną przez znaczniki środka i osie symetrii. | 1.000 | Rysunek |
CENTERLTYPE | Określa rodzaj linii używanych przez znaczniki środka i osie symetrii. | „CENTER2” | Rysunek |
CENTERLTYPEFILE | Określa wczytany plik biblioteki rodzajów linii używanej do tworzenia osi symetrii i znaczników środka. | „acad.lin” | Rysunek |
CENTERMARKEXE | Określa, czy osie symetrii są automatycznie wyciągane z nowych znaczników środka. | 1 | Rysunek |