Wstawianie symboli — informacje (nagranie wideo)

Dowiedz się, w jaki sposób wstawiać opisy linii odniesienia, symbole zbieżności, symbole chropowatości powierzchni, tolerancje kształtu i położenia oraz symbole identyfikatora podstawy odniesienia zgodne z normą DIN.

To nagranie wideo zostało zarejestrowanie programie AutoCAD Mechanical 2017.

Transkrypcja

Oznaczenie czasu Komentarz
00:04 W tym nagraniu wideo zobaczymy, jak do rysunków dodawać opisy za pomocą symboli. Ten proces dotychczas polegał na bardzo czasochłonnym dodawaniu, rozbijaniu i modyfikowaniu bloków; obecnie jest łatwiejszy. Program Zestaw narzędzi AutoCAD Mechanical jest dostarczany z wszystkimi często używanymi symbolami opisu, ponadto obsługuje wiele standardów. Wystarczy wybrać standard i symbole, a następnie wstawić je bezpośrednio do rysunku. To tak proste! Zobaczmy, jak to działa, i dodajmy symbole opisów do tego wałka.
00:37 Załóżmy, że chcemy dodać opis do tego klucza; wystarczy kliknąć Opis linii odniesienia na karcie Opisz i wybrać Klucz. Wcześniej pobraliśmy ten klucz z biblioteki zawartości. Oznacza to, że wszystkie informacje na ten temat są już zapisane w programie Zestaw narzędzi AutoCAD Mechanical. Teraz zobaczymy, w jaki sposób opis linii odniesienia automatycznie wybiera te informacje i wyświetla je jako domyślny tekst. Oczywiście, jeśli chcemy zmienić tekst, możemy to zrobić.
01:05 Następnie zwymiarujemy nachylenie tego przekroju stożkowego. W tym celu użyjemy symbolu pochylenia. Najpierw wybieramy linię środkową. Będzie to linia bazowa, z której ma być mierzone nachylenie. Następnie określamy punkt dołączenia i umieszczamy symbol. Zwróćmy uwagę, w jaki sposób program Zestaw narzędzi AutoCAD Mechanical automatycznie oblicza prawidłowy współczynnik. Później możemy wprowadzić zmiany do symbolu. Nie ma problemu! Za każdym razem, gdy chcemy sprawdzić lub zmienić właściwości obiektu, po prostu klikamy go dwukrotnie.
01:43 Przejdźmy teraz dalej i dodajmy symbol chropowatości. Wybieramy wałek i określamy punkt początkowy. Chcemy umieścić symbol na wałku bez linii odniesienia, dlatego po prostu, gdy mamy wskazać kolejny punkt, naciskamy klawisz Enter. Teraz możemy określić opcje i wybrać wartość średniej chropowatości. Po zakończeniu klikamy przycisk OK, aby umieścić symbol.
02:15 Chcemy, aby te dwa segmenty wałka miały taką samą średnią chropowatość, jak ten, który dodaliśmy przed chwilą. Oznacza to, że będziemy używać tej wartości dość często. Dodamy zatem symbol do biblioteki. Dzięki temu zaoszczędzimy później trochę czasu. Klikamy dwukrotnie, aby wyświetlić jego właściwości i dodać go do biblioteki. Teraz możemy uzyskać dostęp do tego symbolu bezpośrednio ze wstążki.
02:52 Dodamy teraz symbol w celu określenia wymagań chropowatości powierzchni dla wszystkich pozostałych powierzchni. W oknie dialogowym oznaczamy ją jako symbol główny i określamy średnią chropowatość. Zwróć uwagę, w jaki sposób automatycznie pobiera on inne symbole na rysunku i wyświetla je w nawiasach zgodnie z normą. Nawet jeśli zmodyfikujemy chropowatość powierzchni lub dodamy później nową, zostanie ona odpowiednio zmodyfikowana.
03:25 Przejdźmy dalej i dodajmy tolerancje. Chcemy określić tolerancję bicia osiowego. Rozpoczniemy od dołączania identyfikatorów podstawy odniesienia, które określają oś tolerancji. Klikamy symbol „Element odniesienia” na wstążce i wybieramy punkt dołączenia. Zobaczmy, jak program Zestaw narzędzi AutoCAD Mechanical ułatwia zachowanie normy, wymuszając, aby pierwszy segment linii odniesienia był prostopadły do wałka. W ten sam sposób możemy utworzyć drugi identyfikator podstawy odniesienia.
04:02 Na koniec określimy tolerancję. Klikamy symbol tolerancji kształtu i położenia i wybieramy segment wałka, do którego chcemy go dołączyć. Nie mam tutaj dużo miejsca, dlatego zacznę od linii odniesienia poza wałkiem. Gdy przesuwamy kursor, Zestaw narzędzi AutoCAD Mechanical rysuje linię pomocniczą. Kliknijmy, aby określić punkt początkowy linii odniesienia, a program Zestaw narzędzi AutoCAD Mechanical wymusi jego prostopadłość do wałka zgodnie z normą. Określmy pierwszy wierzchołek linii odniesienia; teraz ten segment może być tylko poziomy lub pionowy. W oknie dialogowym wybieramy symbol bicia osiowego i określamy wartość tolerancji oraz oś.
04:52 Gotowe! Właśnie dodaliśmy bardziej złożone opisy niemal natychmiast. Wszystkie symbole w tym nagraniu wideo są zgodne z normą DIN. W programie Zestaw narzędzi AutoCAD Mechanical dostępnych jest też wiele innych norm. Przed rozpoczęciem rysowania należy przejść do okna dialogowego Opcje i wybrać potrzebną normę na karcie AM:Standardy. Wygląd i zachowanie symboli będzie zmieniać się zgodnie z wybraną opcją. Oprócz samej normy można nawet wybrać określoną wersję. Są również dostępne liczne opcje dostosowania, które można wybrać bez naruszania normy. Więcej informacji na ten temat znajduje się w Pomocy programu Zestaw narzędzi AutoCAD Mechanical.