1. gyakorlat: Szétválasztási/egyesítési szabályok meghatározása

Az AutoCAD Metszés és Megtörés parancsaival szétválaszthat poligonokat. De a Szétválasztás parancs alkalmazása sok előnnyel jár ezen módszerekhez képest. A szétválasztás mindig érvényes jellemzőt eredményez, és speciális logikával automatikusan kezeli az attribútumokat.

A Szétválasztás paranccsal megadhatja a tulajdonságok hozzárendelésének szabályait, amikor térinformatikai jellemzőket választ szét vagy egyesít. Kifejezéseket használhat ezekhez a szabályokhoz.

Ha például telket választ szét, az eredményül kapott telkek értékét a megadott számításra alapozhatja. Automatikus számításokat is megadhat. Minden egyesített jellemző átlagértékét hozzárendelheti például az eredményül kapott jellemzőhöz. Egyenlően eloszthatja egy jellemző értékét az összes szétválasztott jellemzője között.

Megjegyzés:

A következő gyakorlathoz az 1. Gyakorlat: Szétválasztási és egyesítési szabályok definiálása részben létrehozott térképre lesz szükség.

Szétválasztási/egyesítési szabályok létrehozása

  1. Az Adattáblának nyitva kell lennie az előző gyakorlatból. Ha nincs, váltson a Feladatok lapon a Megjelenítéskezelőre. Válassza ki a Telkek fóliát, majd kattintson a Tábla gombra.
  2. Az Adattáblán kattintson a Beállítások gombra (az ablak alján), és válassza a Szétválasztási és egyesítési szabályok megadása parancsot.

    Adja meg a tulajdonságok hozzárendelésének szabályait egy szétválasztási vagy egyesítési művelet után.

    A Telkek jellemző tulajdonságai a bal oldali Jellemző tulajdonságai területen találhatók. Az adattár két tulajdonságot (Geom és FeatID) hozott létre, így ezekhez nem adhat meg szabályokat. Ha kijelöli ezeket, láthatja az adattár által a létrehozásukhoz használt szabályokat.

  3. A Szétválasztási és egyesítési szabályok párbeszédpanelen kattintson az ADDRESS tulajdonságra.
  4. A Szétválasztási szabály területen adja meg az Üres beállítást.

    Ha szétválasztja ezt a telket, meg kell határoznia mindegyik létrehozott új telek címszámát.

  5. Az Egyesítési szabály területen határozza meg az Elsőként kiválasztott beállítást.

    Ha több telket egyesít, az új telek az első, egyesítésre kiválasztott telek címszámát használja.

  6. Határozza meg más tulajdonságok szabályait, használja a következő táblázatot útmutatóként.
    Tulajdonság Szétválasztási szabály Egyesítési szabály
    ACRES Arányosan az Area2D alapján (Geom) Összeg
    APN Másolás Elsőként kiválasztott
    TERÜLET Arányosan az Area2D alapján (Geom) Összeg
    IMP_VALUE Arányosan az Area2D alapján (Geom) Összeg
    LAND_VALUE Arányosan az Area2D alapján (Geom) Összeg
    NET_VALUE Arányosan az Area2D alapján (Geom) Összeg
    PRIMARY_INDEX Üres Elsőként kiválasztott
    STNAME Másolás Elsőként kiválasztott

    A szétválasztási/egyesítési szabály beállítások teljes leírásához lásd: Kifejezések használata a szétválasztási/egyesítési szabályokban.

  7. Kattintson az OK gombra.

A gyakorlatok folytatásához lépjen tovább a 2. Gyakorlat: A szétválasztani kívánt telek keresése részre.