Při vložení informací o geografické poloze do výkresového souboru budou body ve výkresu odpovídat geografickým polohám na povrchu Země.
Údaj o geografické poloze ve výkresovém souboru je založený na entitě nazývané geografická značka. Geografická značka ukazuje na referenční bod v modelovém prostoru, který odpovídá umístění na povrchu Země se známou zeměpisnou šířkou a délkou. Aplikace zároveň zaznamená směr severu v tomto místě. Na základě tohoto údaje je aplikace schopna odvodit geografické souřadnice všech ostatních bodů ve výkresovém souboru.
Obvykle je geografické umístění definováno svými souřadnicemi (například zeměpisná šířka, délka a výška) a souřadnicovým systémem (například standard WGS 84) použitým k definování souřadnic. Kromě toho se souřadnice místa mohou v rámci různých souřadnicových systémů GIS lišit. Když tedy určíte geografickou polohu geografické značky, zaznamená systém také detaily souřadnicového systému GIS.
Výkresy CAD jsou obvykle bez jednotek a jsou nakresleny v měřítku 1:1. Můžete si libovolně určit, jakou lineární jednotku má jednotka výkresu představovat. Systémy GIS naproti tomu umožňují, aby lineární jednotky určoval souřadnicový systém. Aby se souřadnice CAD daly mapovat na souřadnice GIS, musí systém interpretovat jednotky výkresu CAD v lineárních jednotkách. Systém používá jako výchozí lineární měření výkresové jednotky nastavení uložené v systémové proměnné INSUNITS. Pokud však vložíte informace o geografické poloze, máte možnost výběru jiného lineárního měření (pro výkresovou jednotku).
Po vložení geografické značky do výkresu budete mít následující možnosti:
Informace o geografické poloze můžete z výkresového souboru odebrat pomocí příkazu GEOODSTRAŇ. Z výkresového souboru tak bude odebrána geografická značka i souřadnicový systém GIS. Ukazatele polohy však ve výkresovém souboru zůstanou.