Hladiny představují primární způsob pro uspořádání objektů ve výkresu podle funkce nebo účelu. Hladiny mohou snížit vizuální složitost výkresu a zvýšit výkon zobrazení tím, že umožňují skrýt informace, které v danou chvíli nepotřebujete vidět.
Před zahájením kreslení vytvořte sadu hladin, které jsou užitečné pro vaši práci. Například v plánu domu můžete vytvořit hladinu pro základy, půdorys podlaží, dveře, armatury, elektrické vedení a tak dále.
V tomto příkladu je vypnutím ostatních hladin zobrazení omezeno na objekty v hladině půdorysu podlaží.
Pro jiné obory se budou názvy a počet vytvořených hladin lišit. Jakmile vytvoříte standardní sadu hladin, můžete výkres uložit jako soubor šablony (.dwt), který můžete používat při vytvoření nového výkresu.
U složitých výkresů můžete zvážit propracovanější standard pojmenování hladin. Názvy hladin mohou například začínat třemi číslicemi následovanými kódem názvu, který zahrnuje více podlaží v budově, čísla projektu, sady zeměměřických dat a vlastností a tak dále. Tento typ konvence pojmenování také usnadňuje řízení pořadí hladin a omezování hladin zobrazených v seznamu hladin.
Ke správě hladin slouží Správce vlastností hladiny. Hledat
Jakoukoli vlastnost hladiny převzatou objektem můžete předefinovat. Pokud je například barva objektu nastavena na DLEHLAD, zobrazuje se objekt v barvě této hladiny. Pokud je však barva objektu nastavena na červenou, zobrazí se objekt červeně bez ohledu na barvu přiřazenou k jeho hladině.
K přístupu k nástrojům hladiny můžete kromě Správce vlastností hladiny použít panel Hladiny na kartě Výchozí pásu karet.
Například tlačítko Vypnout vypne hladiny libovolných vybraných objektů.
Všechny nové objekty jsou při kreslení vkládány na aktuální hladinu. Zelená značka zatržení ve Správci vlastností hladiny označuje aktuální hladinu.
Hladina nemůže být aktuální hladino v těchto případech:
Viditelnost objektů v hladině můžete řídit zapínáním/vypínáním hladiny nebo zmrazením/rozmrazením.
Hladiny můžete vypínat a zapínat podle potřeby. Objekty ve vypnutých hladinách jsou ve výkresu neviditelné.
Zmrazení nebo rozmrazení hladin je podobné jejich vypnutí a zapnutí. Při práci s výkresy, které obsahují větší množství hladin, však můžete zmrazením nepotřebných hladin zrychlit zobrazení a regeneraci. Objekty na zmrazené hladině například nejsou brány v úvahu při příkazu Zoom maximálně.
Uzamknutím hladin můžete zabránit nechtěné úpravě objektů na těchto hladinách. Objekty na uzamknutých hladinách jsou zobrazeny potlačeně a při umístění kurzoru myši nad objekt se zobrazí malá ikona zámku.
Funkce utlumení pro uzamknuté hladiny umožňuje snížit vizuální složitost výkresu při zachování vizuální reference a možností uchopení objektů.
Úroveň útlumu na uzamknutých hladinách můžete nastavit. Hledat
V tomto příkladu je úroveň útlumu nastavena na 25 %, 50 % a maximální úroveň útlumu, 90%.
Zde je několik věcí, které je nutné mít na paměti při práci s uzamknutými hladinami:
Některé výkresy mohou obsahovat desítky nebo i stovky hladin. Filtr hladin umožňuje omezit zobrazené názvy hladin ve Správci vlastností hladiny a v seznamu Hladina na pásu karet. Na základě názvu, barvy a dalších vlastností je možné vytvořit filtry vlastností. Je možné například definovat filtr vlastností, který zobrazí všechny hladiny obsahující v názvu písmena „mech“ a nastavené na červenou barvu.
Je možné taky vytvořit filtry skupiny hladin, u kterých lze vybrat určité hladiny a zahrnout je do skupiny. Je možné například vytvořit skupinu nazvanou Armatury, která obsahuje všechny hladiny sdružené s armaturami ve vašem výkresu. Když ve Správci vlastností hladiny kliknete na skupinu Armatury, zobrazí se pouze hladiny obsažené ve skupině Armatury.