3D drátový model je reprezentace skutečného objektu pomocí hran či obrysů.
3D drátové modely obsahují body, úsečky, oblouky, kružnice a další křivky, které definují hrany nebo osy objektů.
3D drátový model lze použít k:
- vytvoření základních 3D návrhů pro vyhodnocení a rychlé iterace návrhu,
- zobrazení modelu z libovolném pohledu,
- analýze prostorových vztahů, včetně vzdáleností mezi rohy a hranami a vizuální kontrole potenciálních kolizí.
- generování perspektivních pohledů (není k dispozici v aplikaci AutoCAD LT),
- generování standardních orto pohledů a pomocných pohledů,
- referenci při modelování 3D těles, povrchů a sítí.
Je důrazně doporučeno ponechat geometrii 3D drátového modelu na samostatné referenční hladině pro snadný přístup při kontrole integrity 3D modelu nebo pro opětovné vytvoření jeho části.
Metody pro tvorbu 3D drátových modelů
Tvorba drátových modelů vyžaduje praxi a zkušenosti. Nejlepším způsobem, jak se naučit vytvářet drátové modely, je začít s jednoduchými modely a později přejít na složitější.
Drátové modely můžete vytvořit umístěním jakéhokoli rovinného 2D objektu kdekoli v 3D prostoru pomocí následujících metod:
- Zadejte 3D souřadnice, které definují umístění definičních bodů objektu na osách X, Y a Z.
- Nastavte výchozí pracovní rovinu, což je rovina XY systému USS, na které chcete vytvořit rovinné objekty, například oblouky nebo kružnice.
- Po vytvoření objektu jej přesuňte, zkopírujte nebo otočte do jeho vlastního 3D umístění.
Poznámka: Pomocí příkazu EXHRANY lze vytvořit drátovou geometrii z oblastí, 3D těles, povrchů a sítí. Extrahované hrany tvoří duplicitní drátový model složený ze 2D objektů, jako jsou úsečky, kružnice a 3D křivky. (Tato funkce není k dispozici v aplikaci AutoCAD LT).
Příklad 3D drátového modelu
Někdy je nejsnazší začít s drátovým modelem. Drátový model může být také užitečný jako referenční geometrie pro modely těles a povrchů. Představte si například silnici, které se stáčí a zároveň stoupá. Změna nadmořské výšky není lineární a zatáčka má konstantní poloměr, jak je znázorněno níže.
Rovnoměrně rozmístěné konstrukční čáry ve tvaru T poskytují body pro vnitřní a vnější hranu B-spline vozovky. Horní část každého T může být šikmá nebo se střechovitým příčným sklonem.
Nyní lze použít křivky spline k vytvoření 3D tělesa pro rendrování, výpočty výkopů a násypů nebo pro výpočty pozemního stavitelství.
Tipy pro práci s 3D drátovými modely
Tvorba 3D drátových modelů je náročnější než vytváření 2D orto pohledů. Zde jsou některé tipy, které vám pomohou pracovat efektivněji:
- Používejte násobné pohledy, zejména izometrické pohledy, které umožňují snadnější znázornění modelu, výběr objektů a zabraňují vzniku chyb.
- Plánujte a organizujte svůj model tak, abyste mohli vypnutím hladin snížit vizuální složitost modelu. Barva vám pomůže rozlišit objekty v různých pohledech.
- Vytvořením konstrukční geometrie definujte základní obálku modelu a až poté přidávejte detaily.
- Staňte se odborníkem v manipulaci s USS v 3D. Rovina XY aktuálního USS funguje jako pracovní rovina pro orientaci rovinných objektů, například kružnic a oblouků. USS také určuje pracovní rovinu pro oříznutí a prodloužení a odsazení objektů. Osa Z systému USS určuje směr osy pro otáčení objektů kolem bodu.
- Používejte uchopení objektů obezřetně, abyste zachovali přesnost modelu. Případná chyba se může snadno rozšířit do celého modelu.
- Používejte filtry souřadnic pro kolmice a nalezení bodů v 3D založené na umístění bodů na jiných objektech.
Poznámka: V mnoha produktech vycházejících z aplikace AutoCAD lze výběrem
vizuálního stylu drátového modelu zobrazit celkovou strukturu 3D těles, povrchů a sítí. (Tato funkce není k dispozici v aplikaci AutoCAD LT).