Schody można tworzyć przy użyciu obiektów parametrycznych lub ze szkicu 2D. W obu przypadkach utworzony obiekt będzie oparty na definicji stylu schodów.
Style schodów
Nie obowiązują żadne konwencje nazewnictwa stylów schodów. Z reguły nazwa powinna wskazywać po prostu na przeznaczenie typu schodów oraz, o ile to możliwe, opisywać ogólnie konstrukcję, materiały lub strukturę schodów.
Przykładowe nazwy stylów schodów:
Opis stylu schodów |
Przykładowa nazwa |
Schody stalowe z policzkiem utwierdzonym |
Stal — Utwierdzone
|
Styl schodów pełniących rolę betonowej rampy z policzkami pełniącymi funkcję krawężników. |
Rampa — Betonowa + Krawężnik
|
Dobre praktyki w definiowaniu stylów schodów:
- Należy dokładnie rozważyć wszystkie konsekwencje, jakie niesie ze sobą zezwolenie na zmianę ustawień przedłużeń spocznika i komponentów schodów w różnych schodach należących do tego samego stylu. Wyłączenie odpowiednich opcji spowoduje, że parametry te zostaną zapisane na stałe w stylu. Włączenie opcji sprawia, że parametry zapisane w stylu będą obowiązywać domyślnie podczas tworzenia schodów, ale będzie je można nadpisać.
- Po przypisaniu stylu do schodów użytkownika utworzonych ze szkicu odsunięcia policzków określone w definicji stylu liczone będą od linii wskazanych jako położenia policzków.
- Przy tworzeniu schodów użytkownika ze szkicu przedłużenia spocznika zdefiniowane w stylu są ignorowane.
Style stopni zabiegowych schodów
Style stopni zabiegowych można stosować do schodów, których właściwość „Typ zakrętu” jest ustawiona na „1/4 zakrętu” albo „1/2 zakrętu”.
Konwencje nazewnictwa stylów stopni zabiegowych schodów:
Nazwa stylu schodów powinna wskazywać na typ zabiegowy, a następnie określać parametry biegu i podstopnicy:
<Typ zabiegowy> — <Opcjonalny parametr sterujący>...
Przykładowe nazwy stylów stopni zabiegowych schodów:
Opis stylu stopnia zabiegowego schodów |
Przykładowa nazwa |
Ręczny stopień zabiegowy, w ustawieniach włączona opcja „Użyj linii podstopnicy”. |
Ręczny — Podstopnica
|
Jednopunktowy stopień zabiegowy, w obszarze „Ustawienia stopnicy w obszarze zakrętu” włączone ustawienie „Dopasuj zakręt stopnia zabiegowego”, 2 stopnice na zakręt. |
Jednopunktowe — 2 stopnice
|
Dobre praktyki w definiowaniu stylów stopni zabiegowych schodów:
- Przed przystąpieniem do definiowania nowego stylu stopnia zabiegowego schodów należy sprawdzić, czy odpowiedniego stylu nie ma już w bibliotece. Większość typowych rodzajów stopni zabiegowych została już definiowana.
- Przy korzystaniu ze stylu jednopunktowego w przypadku, gdy punkt zakrętu znajdzie się na krawędzi lub w narożniku schodów, należy wyczyścić pole „Użyj linii podstopnicy”. W przeciwnym razie stopnice będą się nakładać i schody będą wadliwe.
Narzędzia schodów na paletach
Tworząc narzędzie stylu schodów, należy wziąć pod uwagę wstępne ustawienie następujących właściwości:
- Kształt schodów: wprawdzie wiele właściwości schodów można zmodyfikować po ich umieszczeniu, jednak kształt schodów można określić tylko podczas tworzenia schodów. Niekiedy celowe jest określenie kształtu schodów (wielospocznikowe, w kształcie U, spiralne lub proste) jako ustawienia domyślnego narzędzi schodów.
- Typ zakrętu: można określić spoczniki albo zakręty. Również tego ustawienia nie można zmienić po umieszczeniu schodów.
- Styl stopnia zabiegowego i położenie stylu stopnia zabiegowego: jeśli wybranym typem zakrętu jest zakręt (a nie spoczniki), można wybrać styl stopnia zabiegowego, jaki ma obowiązywać na zakręcie. Po określeniu stylu stopnia zabiegowego można wskazać także inny rysunek, z którego styl ten zostanie zaimportowany.
- Zakończenie schodów: można wstępnie określić, czy schody mają kończyć się podstopnicą, stopnicą, czy spocznikiem. Ustawienie to można też zmienić już po umieszczeniu schodów.
Właściwości narzędzia schodów
Style balustrad
Nazwy stylów balustrad powinny mieć charakter opisowy i wskazywać najważniejsze komponenty balustrady.
Konwencje nazewnictwa stylów balustrad:
<Typ balustrady> — <Kształt balustrady> + <Dodatkowy komponent> + <Dodatkowy komponent>...
Przykładowe nazwy stylów balustrad:
Opis stylu balustrady |
Przykładowa nazwa |
Balustrada zabezpieczająca, z okrągła z poręczą i prętowymi tralkami |
Balustrada zabezpieczająca + Poręcz + Tralki prętowe
|
Balustrada zabezpieczająca, z okrągła z poręczą i przedłużeniami: |
Balustrada zabezpieczająca — Rura _+ Poręcz + Przedłużenie
|
Uwaga: Jeśli komponent, taki jak przedłużenie, jest zdefiniowany przy użyciu bloku wyświetlania użytkownika zastosowanego jako nadpisanie na poziomie stylu, powinien on być wymieniony w nazwie stylu balustrady jako dodatkowy komponent.