Z drzwiami i oknami są związane trzy główne style obiektów programu AutoCAD Architecture: drzwi, okna i zestawy drzwi/okien.
Style drzwi
Konwencje nazewnictwa:
Podobnie jak w przypadku stylów ścian, nazwa stylu drzwi powinna nieść ze sobą jak najwięcej informacji o drzwiach. Format nazwy:
<Mechanizm działania drzwi> — <Typ drzwi> — <Opcjonalny kształt drzwi> <Opcjonalny typ skrzynki>...
Uwaga: Jeśli kształt drzwi nie zostanie określony, zakłada się, że są to drzwi prostokątne.
Przykładowe nazwy stylów drzwi:
Opis stylu drzwi |
Przykładowa nazwa |
Jednoskrzydłowe prostokątne zlicowane drzwi wiszące na zawiasach |
Wiszące — Jednoskrzydłowe
|
Jednoskrzydłowe prostokątne zlicowane drzwi przeznaczone do użytku zewnętrznego. |
Wiszące — Jednoskrzydłowe — Zewnętrzne
|
Dwuskrzydłowe drzwi łukowe, panelowe, wiszące na zawiasach. |
Wiszące — Dwuskrzydłowe — Łukowe — Panelowe
|
Jednoskrzydłowe drzwi podwieszone, panelowe, do użytku zewnętrznego. |
Podwieszone — Jednoskrzydłowe — Panelowe — Zewnętrzne
|
Jednoskrzydłowe, w pełni przeszklone drzwi wiszące na zawiasach, do użycia w zestawach drzwi/okien. |
Wiszące — Jednoskrzydłowe — W pełni przeszklone — Zestaw
|
Ostrzeżenie: Jeśli drzwi są przeznaczone do zestawu, należy koniecznie to zaznaczyć. Zwykle w takich drzwiach zdefiniowane będą warunki powodujące nieprawidłowe rysowanie drzwi w wypadku wstawienia ich do ściany poza zestawem, dla którego zostały zdefiniowane.
Dobre praktyki w definiowaniu stylów drzwi:
- Do wszystkich komponentów drzwi należy przypisać materiały.
- Style drzwi powinny być sklasyfikowane, co pozwoli w szerszym zakresie sterować zestawieniami i sposobem wyświetlania. Podobnie jak w przypadku ścian, definicja klasyfikacji Uniformat II zawiera gotową listę klasyfikacji, w tym podstawowe klasyfikacje drzwi.
- W reprezentacjach wyświetlania „Model” komponenty drzwi powinny mieć przypisane ustawienie „Według materiału”.
- W reprezentacjach wyświetlania „Elewacja” komponenty powinny mieć przypisane kolory z uwzględnieniem reguł stylów przekrojów/elewacji 2D. Użycie kolorów skoordynowanych z tymi stylami pozwala na automatyczne przypisywanie właściwości szkicu w obiektach przekrojów i elewacji.
Style okien
Konwencje nazewnictwa:
Konwencja nazewnictwa stylów okien jest podobna do przyjętej dla drzwi, ale nieco mniej rygorystyczna — więcej elementów jest nieobowiązkowych.
<Opcjonalny mechanizm działania okna> — <Typ okna> — <Opcjonalny kształt okna> <Opcjonalny typ skrzynki>...
Uwaga: Jeśli kształt okna nie zostanie określony, zakłada się, że jest to okno prostokątne. Jeśli nie zostanie określony mechanizm działania okna, zakłada się, że jest to okno stałe.
Przykładowe nazwy stylów okien:
Opis stylu okna |
Przykładowa nazwa |
Prostokątne okno bez podziałów |
Bez podziałów
|
Podwójne okno skrzynkowe, łukowe |
Skrzynkowe — Podwójne — Łukowe
|
Okno uchylne górą przeznaczone specjalnie do zestawów drzwi/okien. |
Uchylne górą — Zestaw
|
Ostrzeżenie: Jeśli okna są przeznaczone do zestawu, należy koniecznie to zaznaczyć. Zwykle w takich oknach zdefiniowane będą warunki powodujące nieprawidłowe rysowanie drzwi w wypadku wstawienia ich do ściany poza zestawem, dla którego zostały zdefiniowane.
Dobre praktyki w definiowaniu stylów okien:
- Do wszystkich komponentów okien należy przypisać materiały.
- Style okien powinny być sklasyfikowane, co pozwoli w szerszym zakresie sterować zestawieniami i sposobem wyświetlania. Podobnie jak w przypadku ścian, definicja klasyfikacji Uniformat II zawiera gotową listę klasyfikacji, w tym podstawowe klasyfikacje okien.
- W reprezentacjach wyświetlania „Model” komponenty okien powinny mieć przypisane ustawienie „Według materiału”.
- W reprezentacjach wyświetlania „Elewacja” komponenty powinny mieć przypisane kolory z uwzględnieniem reguł stylów przekrojów/elewacji 2D. Użycie kolorów skoordynowanych z tymi stylami pozwala na automatyczne przypisywanie właściwości szkicu w obiektach przekrojów i elewacji.
Style zestawów drzwi/okien
Konwencje nazewnictwa:
Nazwa zestawu drzwi/okien powinna zawierać informacje o elementach wypełnienia zestawu, parametrach wyrównania komórek oraz, tam gdzie ma to zastosowanie, o ogólnej pozycji wypełnień w zestawie. Ponadto, jeśli określone wypełnienia mają stałe rozmiary, celowe może być ich wskazanie w nazwie. Poszczególne typy wypełnień oddziela się symbolem „+”. Podane tutaj wytyczne mają jedynie charakter orientacyjny; z uwagi na dużą wszechstronność stylów zestawów drzwi/okien oraz możliwość tworzenia praktycznie nieograniczonej liczby kombinacji wypełnień i siatek, nie jest możliwe opracowanie stałej konwencji nazewnictwa obowiązującej we wszystkich okolicznościach:
<Typ wypełnienia> <Opcjonalny rozmiar wypełnienia> <Opcjonalna pozycja wypełnienia> <Opcjonalny parametr wyrównania komórki> + <Typ następnego wypełnienia>....<Opcjonalny kształt zestawu drzwi/okien>
Uwaga: Jeśli kształt zestawu drzwi/okien nie zostanie określony, zakłada się, że jest to zestaw prostokątny. W przypadku bardzo skomplikowanych zestawów w drzwi/okien można pominąć niektóre mniej istotne typy wypełnień i parametry, podając w nazwie pełniejszy opis stylu.
Przykładowe nazwy stylów zestawów drzwi/okien:
Opis stylu zestawu drzwi/okien |
Przykładowa nazwa |
Zestaw łukowy składający się z okien o rozmiarze 4 stóp i dwóch łukowych naświetli o wysokości dwóch stóp, wyśrodkowanych, w którym komórki po obu stronach powiększają się przy zmianie szerokości zestawu, tak długo, aż możliwe stanie się dodanie następnego modułu o szerokości 4 stóp. |
Okna 4-0 Środek Powiększanie + Naświetle 2-0 Środek Łukowy
|
Drzwi dwuskrzydłowe wiszące na zawiasach, z naświetlem bocznym o zmiennej szerokości po obu stronach i z naświetlem górnym. |
Wiszące Dwuskrzydłowe 6-0x6-8 + NaświetleBoczne + NaświetleGórne
|
Drzwi jednoskrzydłowe wiszące na zawiasach, po prawej stronie, z jednym naświetlem bocznym i naświetlem górnym. |
Wiszące Jednoskrzydłowe 3-9x6-8 Prawe + NaświetleBoczne + NaświetleGórne
|
Dobre praktyki w definiowaniu stylów zestawów drzwi/okien:
- Do wszystkich komponentów zestawu należy przypisać materiały.
- Style zestawów drzwi/okien powinny być sklasyfikowane, co pozwoli w szerszym zakresie sterować zestawieniami i sposobem wyświetlania. Jest to szczególnie ważne w przypadku zestawów przeznaczonych do umieszczania w zestawieniach drzwi lub okien jako jednostki montowane osobno.
Uwaga: Jeśli zestaw zawiera wypełnienie w postaci drzwi lub okna i powinien być uwzględniony w zestawieniu drzwi lub okien, można zrezygnować z klasyfikacji drzwi lub okna stanowiącego wypełnienie. Dzięki temu wypełnienie nie będzie uwzględniane w zestawieniu jako odrębna pozycja, niezależna od zestawu, do którego należy.
- W reprezentacjach wyświetlania „Model” komponenty zestawów powinny mieć przypisane ustawienie „Według materiału”.
- W reprezentacjach wyświetlania „Elewacja” komponenty powinny mieć przypisane kolory z uwzględnieniem reguł stylów przekrojów/elewacji 2D. Użycie kolorów skoordynowanych z tymi stylami pozwala na automatyczne przypisywanie właściwości szkicu w obiektach przekrojów i elewacji.
- Nazewnictwo składników zestawu: aby do minimum ograniczyć problemy z identyfikacją komponentów podczas edycji stylów zestawów okien/drzwi, należy komponentom stylu nadawać nazwy opisowe i spójne. Z reguły każda nazwa powinna kończyć się wskazaniem typu elementu zestawu, którego dotyczy. Na przykład nazwa wypełnienia mogłaby brzmieć „Drzwi wejściowe Wypełnienie”. Należy zwrócić szczególną uwagę na nazwy siatek i podziałów, na których są one oparte. Siatka oparta na podziale o nazwie „Pionowy podział naświetla bocznego” powinna nosić nazwę „Pionowa siatka naświetla bocznego”.