Stropy i połacie dachowe są obiektami programu AutoCAD Architecture służącymi do modelowania podłóg, powierzchni dachu i innych płaskich powierzchni, w których należy podać parametry krawędzi. Obiekt stropu lub połaci dachowej to trójwymiarowa bryła, która jest otoczona płaskim wielobokiem (obwodem) dowolnego kształtu i ma wiele krawędzi. Obiekt jest definiowany przez parametry obwodu, krawędzi i stylu. Mimo iż stropy i połacie dachowe mają wiele identycznych właściwości, stanowią odrębne kategorie stylów i rodzaje narzędzi. Na przykład nie można zastosować właściwości narzędzia stropu do istniejącego obiektu połaci dachowej.
Połać dachowa odzwierciedla jedną powierzchnię dachu. Obiekty połaci dachowych nie są tożsame z obiektami dachów, ponieważ każda połać stanowi osobny element bez połączeń z pozostałymi elementami. W przypadku wykorzystania wielu połaci dachowych do wymodelowania powierzchni całego dachu uzyskuje się większą elastyczność jego edycji, ale łączna topologia (geometria trójwymiarowa) dachu nie jest obliczana automatycznie. Z tego względu zaleca się, aby projektowanie skomplikowanych dachów rozpoczynać od obiektów dachu. Następnie, gdy projekt jest niemal ukończony, ale wymagany jest większy poziom elastyczności dostosowania krawędzi i innych szczegółów, dach można przekształcić na niezależne połacie dachowe.
Mimo iż między połaciami dachowymi nie występują dynamiczne interakcje, stosowanie połaci pozwala na wszechstronne konfigurowanie geometrii dachu. Można na przykład skracać poszczególne połacie, wydłużać je czy wyznaczać wspólne krawędzie z innymi połaciami dachowymi. Ponadto można wycinać w nich otwory, dodawać i usuwać elementy bryłowe oraz stosować szczegółowe profile okapów i podbić okapów do wszystkich krawędzi o dowolnym kącie nachylenia i orientacji. Podobnie jak stropy, połacie dachowe są oparte na stylach, dlatego zmiany w projekcie można stosować globalnie.
Za pomocą narzędzi obróbki stropów i połaci dachowych można tworzyć stropy i połacie dachowe niezależnie lub na podstawie istniejących obiektów, takich jak ściany i polilinie. Stropy i połacie dachowe utworzone z innych obiektów nie zachowują połączenia z pierwotnym obiektem.
Dachy pochyłe zazwyczaj konstruuje się przez określenie linii bazowej i kąta nachylenia. Metody konstruowania dachów są tak dobrane, aby analogiczne procedury można było zastosować przy ich umieszczaniu. Aby dodać połać dachową, wystarczy określić dwa punkty i kąt nachylenia.
Jeśli użytkownik dysponuje rysunkiem dachu zaprojektowanego tradycyjnie, tzn. utworzonego na bazie dwuwymiarowego rzutu zawierającego linie kalenicy, naroży i kosza dachu, można po tych liniach poprowadzić kontury połaci dachowych, określając przy tym żądaną wysokość i kąt nachylenia. Na podstawie tych wartości i wskazanych punktów program utworzy właściwy model trójwymiarowy.
Bryła stropu lub połaci dachowej to wyciągnięcie równoległe do płaszczyzny obwodu, określane za pomocą następującej geometrii:
Geometria połaci dachowej
Krawędź stropu lub połaci dachowej definiują następujące parametry:
Okapy i podbicia okapów stosuje się do krawędzi stropów lub połaci dachowych o stylach, w których występują ustawienia krawędzi.
Połać dachowa z komponentami okapu i podbicia okapu
Każdy strop lub połać dachową można dostosowywać indywidualnie, stosując do niej żądane style i wprowadzając inne modyfikacje wymagane przez charakter konstrukcji. Styl krawędzi stropu lub połaci dachowej określa konstrukcje okapu i podbicia okapu na podstawie profili skonfigurowanych dla tych komponentów. Można wskazać, czy w stylu ma być używany okap, podbicie okapu, oba te obiekty lub żaden z nich. Użytkownik może również określić położenie okapu i podbicia okapu w stosunku do stropu lub połaci dachowej.
Stropy i połacie dachowe mają własne, odrębne kategorie stylów, w których poszczególne style określają domyślne właściwości danego typu stropów lub połaci dachowych. Właściwości te obejmują wymiary, style krawędzi okapu i podbicia okapu oraz właściwości obiektu dla warstwy, koloru i rodzaju linii. Style stropów i połaci dachowych umożliwiają korzystanie z różnych stylów krawędzi dla każdej krawędzi.
Możliwe jest przypisywanie materiałów, z których są wykonane stropy lub połacie dachowe. Na przykład podłodze można przypisać materiał reprezentujący płytki o betonowych krawędziach. Materiały są wyświetlane w widoku renderowanym lub siatkowym. Zawierają one odrębne ustawienia dla poszczególnych komponentów stropów lub połaci dachowych, takich jak bryły, okapy czy podbicia okapu.
Wygląd stropu w różnych widokach
Program AutoCAD Architecture udostępnia wstępnie zdefiniowane materiały dla standardowych typów projektów. Definicje materiałów zawierają ustawienia stropów lub połaci dachowych, z których można korzystać bez zmian lub które można modyfikować zgodnie z potrzebami. Ponadto materiały można definiować od podstaw. Jeśli tworzony materiał ma być stosowany tylko do połaci, należy go odpowiednio nazwać, na przykład Strop-płytka ceramiczna lub Krawędź stropu-beton. Pomoże to uporządkować definicje materiałów.
Oprócz sterowania stylami stropów lub połaci dachowych oraz stylami krawędzi program AutoCAD Architecture udostępnia zróżnicowane narzędzia umożliwiające edycję stropów i połaci dachowych w różnych sytuacjach. Na przykład można dodawać do połaci otwory na potrzeby obiektów, takich jak kominy czy szyby wentylacyjne. Połacie dachowe mogą również służyć do wykonywania facjatek dachowych.