Cvičení 2: Změna zobrazení objektu

V tomto výukovém programu změníte vzhled povrchu změnou jeho stylu. Prozkoumáte nastavení stylu, která ovlivňují zobrazení objektu v půdorysných pohledech, zobrazeních profilu a zobrazení modelu.

Toto cvičení navazuje na Cvičení 1: Nastavení okna výkresu.

Úprava zobrazení povrchu

    Poznámka:

    Tento výukový program využívá výkres Intro-2.dwg z předešlého výukového programu.

  1. V Prostoru nástrojů rozbalte na kartě Prospektor strom pod názvem výkresu. Rozbalením kolekce Povrchy zobrazte název povrchu XGND.
  2. Klikněte pravým tlačítkem myši na povrch XGND a klikněte na příkaz Vlastnosti povrchu.
  3. V dialogu Vlastnosti povrchu vyberte na kartě Informace v části Styl povrchu odlišný styl, například Hranice a výšky.
  4. Klepněte na tlačítko Použít.

    Vzhled povrchu nyní odpovídá nastavením stylu, který jste vybrali.

  5. Chcete-li zobrazit odlišný pohled povrchu, zopakujte kroky 2 až 4 a vyberte jiný styl.
  6. Po prozkoumání ostatních stylů nastavte původní styl Vizualizace. Klepněte na tlačítko Použít. Dialog Vlastnosti povrchu nechejte otevřené.

Podrobné seznámení s nastavením stylu objektu

  1. V dialogu Vlastnosti povrchu si na kartě Informace v části Výchozí styly povšimněte seznamu Rendrovaný materiál.

    Tento seznam označuje materiál nanesený na objekt povrchu. Při rendrování povrchu v zobrazení modleu bude povrch zobrazen pomocí tohoto materiálu.

  2. Klepněte na tlačítko Storno.
  3. V pravém výřezu přibližte pohled na jeden z rastrů profilu. Vyberte modrou čáru profilu rozvržení. Klepněte na pravé tlačítko myši. Klepněte na příkaz Vlastnosti profilu.
  4. V dialogu Vlastnosti profilu klikněte na kartě Informace v části Styl objektu na položku .
  5. V dialogu Styl profilu klikněte na kartu Zobrazení. Ověřte, zda je v seznamu Směr zobrazení vybrána položka Profil.

    Tabulka určuje, jak jsou komponenty profilu zobrazeny v zobrazení profilu. Pomocí této karty lze ovládat základní vzhled jednotlivých komponent objektu. Komponenty se symbolem ve sloupci Viditelnost jsou viditelné, pokud je profil zobrazen v zobrazení profilu. Pomocí této tabulky se určují parametry komponent, mezi které patří Hladina, Barva, Typ čáry, Měřítko TČ a Tloušťka čáry. V okně výkresu je čára profilu rozvržení vyznačena modře, jak je určeno ve sloupci Barva.

    U jiných stylů objektu aplikace Autodesk Civil 3D se k určení komponent zobrazení používá stejná základní struktura. U většiny jiných objektů, jako jsou například trasy, se namísto směru zobrazení profilu používá směr pohledu Půdorys. Směr pohledu Půdorys určuje, jak jsou komponenty objektu zobrazeny v zobrazení profilu.

  6. V seznamu Směr pohledu vyberte položku Model.

    Nastavení Hladina a Barva v tabulce se odlišuje od směru pohledu Profil. Při zobrazení čáry profilu rozvržení v modelu se používá nastavení zobrazení uvedené v této tabulce.

    Poznámka:

    V seznamu Směr pohledu je rovněž k dispozici položka Příčný řez. Tento Směr pohledu určuje, jak bude povrch zobrazen, pokud je pozorován jako součást příčného řezu koridoru. O zobrazení a úpravě příčných řezů se dozvíte ve výukovém programu Zobrazení a úprava příčných řezů.

  7. Klepnutím na tlačítko Storno dialogy Styl profilu a Vlastnosti profilu zavřete.
  8. Stisknutím klávesy Esc zrušte výběr profilu rozvržení.

Chcete-li pokračovat v tomto výukovém programu, přejděte k části Cvičení 3: Zobrazení výkresu v modelu.