Paleta Vlastnosti

Často se při práci s objekty ve výkresu dopouštíme chyb nebo některé věci přehlížíme. Například jste třeba přiřadili objektu nesprávnou hodnotu nebo jste vytvořili objekt na nesprávné hladině. Případně možná potřebujete aktualizovat výkres, který vytvořil někdo jiný. Ačkoliv můžete objekt vymazat a překreslit, ve většině případů je jednodušší pouze upravit vlastnosti existujícího objektu.

Vlastnosti objektů v aplikaci AutoCAD je možné řídit mnoha způsoby:

V tomto článku Vyzkoušeli jste již prozkoumáme pouze to, jak můžeme získat informace o výkresu a upravit vlastnosti objektu pomocí palety Vlastnosti.

Poznámka: Video neobsahuje zvuk ani skryté titulky.
Poznámka: Postupy, obrázky a videa se mohou mírně lišit od vaší verze produktu.

Paleta Vlastnosti

Každý objekt aplikace AutoCAD má svou vlastní sadu vlastností. Obecné vlastnosti, například barva, hladina, typ čáry, měřítko typu čáry, tloušťka čáry a některé další, jsou společné pro většinu objektů. Některé objekty mají vlastnosti pro ně specifické.

Podívejme se na celkový přehled palety Vlastnosti.
Číslo Název Popis
1 Filtr typů objektů Zobrazí typ objektů, které jsou vybrány. Rozevírací seznam filtru typů objektů se používá, když vybíráte více typů objektů a chcete po jednom upravit vlastnosti typů objektů.
2 Přepínač hodnoty systémové proměnné PICKADD Vypíná (0) a zapíná (1) systémovou proměnnou PICKADD. Pokud je proměnná PICKADD zapnuta (), do aktuální výběrové množiny je přidán každý vybraný objekt, a to buď samostatně, nebo prostřednictvím okna. Pokud je proměnná PICKADD vypnuta (), vybrané objekty nahradí aktuální výběrovou množinu.
Poznámka: Pokud je proměnná PICKADD nastavena na hodnotu 0, můžete přidržením klávesy Shift přidat objekty do aktuální výběrové množiny.
3 Vybrat objekty Vybere požadované objekty pomocí libovolné výběrové metody. V okně Vlastnosti se zobrazí společné vlastnosti vybraných objektů. Pak můžete na paletě Vlastnosti změnit vlastnosti vybraných objektů, případně můžete provést jiné změny vybraných objektů zadáním editačního příkazu.
4 Rychle vybrat Zobrazuje dialog Rychle vybrat. Pomocí funkce Rychle vybrat vytvoříte výběrovou množinu podle kritérií filtrování.
5 Obecné Zobrazí obecné vlastnosti vybraného objektu nebo nastavení aktuálního výkresu (pokud není nic vybráno). Tato část také obsahuje sadu nástrojů Hladina.
6 3D vizualizace Zobrazí vlastnosti 3D vizualizace pro aktuální výkres nebo výběr.
7 Styl vykreslování Zobrazí nastavení stylu vykreslování včetně možností tabulky stylů vykreslování, které je možné přiřadit k aktuálnímu výkresu nebo vybranému objektu.
8 Pohled Pokud není vybrán žádný objekt, zobrazí nastavení aktuálního pohledu.
9 Různé Zobrazí další nastavení výkresu a vlastnosti výřezu, například aktuální měřítko poznámek, nastavení zobrazení ikony USS a vizuální styl.
Vlastnosti a nastavení zobrazená na paletě se mění podle vybraných objektů nebo kontextu výkresu; vložení bloku nebo výřezu do rozvržení. Například výběrem kóty zobrazíte další vlastnosti specifické pro typ objektu kóty.

Zobrazení palety Vlastnosti.

Když začnete poprvé pracovat v aplikaci AutoCAD, ve výchozím nastavení se paleta Vlastnosti nezobrazí. Paletu Vlastnosti si obvykle ponecháte otevřenou, abyste mohli provést následující úkony:
  • Zobrazit a upravit aktuální vlastnosti, které se použijí u všech nových objektů.
  • Zobrazit a upravit vlastnosti vybraného objektu.
  • Získat přístup ke společným vlastnostem, které se vztahují ke všem vybraným objektům.
  • Zobrazit vlastnosti výkresu nebo výřezu, když není vybrán žádný objekt.
Chcete-li zobrazit paletu Vlastnosti, proveďte jeden z následujících úkonů:
  • Klikněte na kartu Zobrazit panel Palety Vlastnosti. Hledat
  • Na příkazovém řádku zadejte výraz VL (příkaz VLASTNOSTI).
  • Klikněte pravým tlačítkem na vybraný objekt a vyberte položku Vlastnosti.
  • Stiskněte klávesy Ctrl + 1.

Velikost palety Vlastnosti je možné změnit, ukotvit k libovolné straně okna výkresu, přesunout do jiného umístění nebo umístit na sekundární monitor.

Poznámka: Zobrazení i umístění palety z minulé relace aplikace AutoCAD zůstane pro stejného uživatele zachováno i v další relaci aplikace AutoCAD.

Úprava vlastností objektu

Kromě zobrazení aktuálních nastavení výkresu je paleta Vlastnosti také účinným nástrojem k úpravám vlastností objektu. V tomto cvičení provedeme změny vlastností jednoduché mechanické součásti.

  1. Nakreslete něco podobného tomu, co je znázorněno níže.

    Můžete také otevřít vlastní výkres.

  2. Pokud paleta Vlastnosti není již zobrazena, klikněte na kartu Zobrazit panel Palety Vlastnosti. Hledat
    Tip: Stisknutím kláves Ctrl + 1 je možné snadno zobrazit nebo skrýt paletu Vlastnosti.
  3. Vyberte středovou značku.

    Vlastnosti vybrané středové značky se zobrazí na paletě Vlastnosti.

    Další informace o výběru objektů naleznete v části Vyzkoušeli jste již: Výběr okna, výběr napříč, nepravidelný výběr a další funkce.

  4. Na paletě Vlastnosti v části Obecné vyberte barvu, například SvModrá.
  5. Chcete-li prodloužit jednotlivé vynášecí čáry os, změňte v části Geometrie hodnoty Levá, Pravá, Horní a Dolní vynášecí čára. V tomto příkladu byly všechny vynášecí čáry změněny na hodnotu 3,5000.
    Tip: Pomocí multifunkčního středového uzlu středové značky můžete také jednotně změnit délku všech čtyř vynášecích čar os. Další techniky úprav pomocí uzlů naleznete v části Vyzkoušeli jste již: Práce s uzly.
  6. Výběr zrušíte stisknutím klávesy Esc.
  7. Vyzkoušejme jiný objekt. Vyberte křivku.

    Všimněte si, že vlastnosti dostupné u křivky jsou jiné než ty u středové značky.

  8. Křivky se skládají z jednoho nebo více segmentů úsečky nebo oblouku. Vrchol definuje počáteční a koncový bod segmentu. Pořadí vrcholů odpovídá způsobu tvorby křivky.

    Řekněme, že chcete protáhnout jednotlivé segmenty křivky.

  9. Chcete-li upravit první vrchol, klikněte na paletě Vlastnosti pod položkou Geometrie na pole Aktuální vrchol.

    Značka X označuje vrchol křivky, který upravujete. V jednu chvíli je možné upravovat pouze jeden vrchol.

  10. Ve vlastnosti Aktuální vrchol vyberte hodnotu 1.
  11. Změňte hodnoty X/Y vrcholu a pozorujte, co se stane. V tomto příkladu jsme změnili hodnotu Y vrcholu (z 31.0023 na 25.0023), aby se první vrchol posunul vertikálně dolů.
    Poznámka: Kóta se automaticky aktualizuje při změně vrcholu.
  12. Kliknutím na šipky číselníku vedle hodnoty Aktuální vrchol vyberte jiný vrchol. V tomto příkladu vybereme poslední vrchol a zadáme stejnou hodnotu Y vrcholu jako u prvního vrcholu.

    Nyní jsou první a poslední vrchol křivky zarovnány. Tato metoda úpravy vrcholů je užitečná, pokud znáte absolutní souřadnice, které chcete.

Úprava vlastností více objektů

Jakmile vyberete více objektů, na paletě Vlastnosti se zobrazí pouze společné vlastnosti. Některé z těchto vlastností je možné upravit a jakákoli změna vlastnosti se použije na všechny objekty ve výběrové množině. Pomocí palety Vlastnosti nastavte vlastnost u více objektů na stejnou hodnotu.

Pokud všechny vybrané objekty sdílejí stejnou hodnotu vlastnosti, pak je tato hodnota zobrazena na paletě Vlastnosti. V opačném případě, pokud mají vybrané objekty různé hodnoty vlastnosti, je na paletě Vlastnosti zobrazen výraz *RŮZNÉ*.

Následující postup vysvětluje, jak použít stejnou hodnotu vlastnosti na vybrané objekty:
  1. Vyberte objekty různých typů, například úsečku a křivku.

    Rozevírací seznam Filtr typů objektů zobrazuje počet a typy vybraných objektů. Na paletě Vlastnosti se zobrazují upravitelné vlastnosti instance i vlastnosti instance pouze ke čtení. Vlastnost může být určena pouze ke čtení (zašedlá), protože její hodnota je automaticky vypočítána nebo přiřazena, případně závisí na hodnotě jiné vlastnosti.

  2. Nejprve vytvořte sadu hladin ve Správci vlastností hladiny, aby tyto hladiny byly dostupné k přiřazení na paletě Vlastnosti. Další informace o hladinách naleznete v části Hladiny v Rychlém přehledu.
  3. Přiřaďte vybrané objekty k hladině, například ÚSEČKY.

    Změna vlastnosti vybraných objektů na hodnotu DleHlad převezme hodnoty vlastností z aktuální hladiny. Vzhledem k tomu, že vlastnost Barva vybraných objektů je nastavena na hodnotu DleHlad, objekty nyní zobrazují barvu definovanou hladinou ÚSEČKY.

  4. Libovolnou vlastnost přiřazenou k hladině je možné přepsat. Řekněme, že chcete změnit barvu objektu, ale zároveň ji ponechat ve stejné hladině ÚSEČKY. Postupujte následovně:
    1. Zrušte výběr stisknutím klávesy Esc.
    2. Vyberte požadovaný objekt, například úsečku.
    3. Na paletě Vlastnosti klikněte na možnost Barva a vyberte z rozevíracího seznamu jinou barvu (například žlutou).

    Objekt se zobrazí s novou barvou bez ohledu na barvu přiřazenou k hladině.

  5. Zkuste změnit další vlastnosti dostupné pro výběrovou množinu, například typ čáry, tloušťku čáry atd.
    Poznámka: Typy čar je nutné nejprve načíst do výkresu pomocí Správce typů čar. Jinak nebudou dostupné na paletě Vlastnosti. Další informace o typech čar naleznete v části Správce typů čar.

Filtrování objektů podle typu

Někdy je potřeba rychlý a jednoduchý způsob filtrování objektů. Paleta Vlastnosti umožňuje filtrovat objekty a použít změny u vybraných objektů podle typu.

  1. Otevřete paletu Vlastnosti a vyberte všechny objekty ve výkresu.

    Nadále pracujeme s výkresem vytvořeným dříve. V případě potřeby můžete pro toto cvičení otevřít složitější výkres.

  2. Kliknutím na rozevírací seznam Filtr typů objektů zobrazíte typy objektů a jednotlivé počty každého typu ve výběrové množině.
  3. V rozevíracím seznamu vyberte typ objektu, například Otočená kóta, a zadejte následující možnosti:
    • Hladina: KÓTY
    • Výška textu: 1.0000
    Poznámka: Výběrová množina se nezmění ani po výběru typu objektu. Všechny informace zobrazené na paletě Vlastnosti a provedené změny se však vztahují pouze na vybraný typ objektu ve filtru.
  4. Pomocí filtru typů objektů na paletě Vlastnosti není možné vybrat více typů objektů. Chcete-li filtrovat výsledky výběru ještě více, klikněte na tlačítko Rychle vybrat, čímž rychle vytvoříte výběrovou množinu objektů podle zadaných kritérií.

Nalezení geometrických informací

Získání geometrických informací je možné provést mnoha způsoby, například pomocí nástrojů kótování. Podle situace nebo složitosti geometrie však bude možná jednodušší zobrazit vlastnosti objektu a poté změnit hodnoty na paletě Vlastnosti.

Předpokládejme, že jste obdrželi výkres s geometrií, kterou je třeba aktualizovat nebo převést na standard vaší společnosti.

  1. Vyberte všechny kóty.

    I když jsou kóty zobrazeny stejnou barvou, můžete vidět, že hladina a typ čáry přiřazené ke kótám se liší.

  2. Chcete-li zajistit, aby byly pro kóty použity správné standardy hladin, například hladina KÓTY, zadejte následující hodnoty:
    • Barva: DleHlad
    • Hladina: KÓTY
    • Typ čáry: DleHlad

    Podle požadavků vaší společnosti je možné změnit i další vlastnosti na DleHlad.

  3. (Volitelné) Použijte na text kóty barvu masky pozadí. V části Text, Barva výplně, vyberte v rozevíracím seznamu možnost Pozadí nebo vyberte barvu.
Místo načtení plochy, obvodu, vzdálenosti a dalších vlastností pomocí řady bodů nebo příkazů dotazů je možné snadno najít potřebné informace na paletě Vlastnosti.
  1. Vyberte objekt, například oblouk.
  2. Zkontrolujte jeho vlastnosti. Vypočítanou plochu a délku oblouku je možné snadno najít bez použití jakéhokoli příkazu.
  3. Podle potřeby změňte poloměr, úhly nebo jiné související vlastnosti.

Tvorba uzavřeného objektu

Jednou z klíčových úvah o úspěšném použití šrafování na objekt je, že hranice tohoto objektu by měly být uzavřeny. I přesto, že můžete určit různá nastavení, například toleranci mezery, aby bylo možné použít šrafování uvnitř otevřeného objektu, doporučuje se zajistit, aby byly plochy šrafování uzavřené.

Někdy je obtížné najít a opravit malé mezery v hranicích, zejména při práci na velkých nebo složitých výkresech. Tyto nežádoucí mezery mohou bránit v tvorbě požadovaného šrafování. Pomocí palety Vlastnosti můžete snadno uzavřít (nebo otevřít) objekty, jako jsou křivky nebo křivky spline.

  1. S otevřenou paletou Vlastnosti vyberte křivku.

    Nadále pracujeme s výkresem vytvořeným dříve. V případě potřeby můžete pro toto cvičení otevřít složitější výkres.

  2. Na paletě Vlastnosti v části Různé klikněte na možnost Uzavřený a vyberte možnost Ano.
  3. Při uzavření křivky se vytvoří úsečkový segment od posledního vrcholu křivky k prvnímu vrcholu. Uzavřením křivky pomocí této metody nepřidáte k objektu žádný další vrchol.

Kontrola objektů, které nejsou koplanární (pouze aplikace AutoCAD)

V aplikaci AutoCAD jsou všechny 2D geometrické objekty tvořeny v rovině XY. Někdy se však objekty pohybují podél osy Z buď v rámci návrhu, nebo omylem. Pokud se objekty nenachází na stejné rovině, uchopení objektů nemusí fungovat podle očekávání nebo se může při provádění úloh, například při tvorbě zaoblení, vyskytnout chyba.

V tomto cvičení přesuneme některé objekty podél osy Z. Toto je možné provést tak, že budete obíhat pohledem kolem uživatelského souřadnicového systému (USS) nebo tento systém otáčet a poté přesunete některé objekty podél osy Z. Další informace o uživatelském souřadnicovém systému (USS) naleznete v části Vyzkoušeli jste již: Použití USS při 2D kreslení.

Ve stejném výkresu z předchozích cvičení přesuneme kružnici a úsečku uprostřed podél osy Z. Při pohledu na výkres z horního pohledu není zřejmé, zda ve výkresu existují objekty, které nejsou koplanární.
Pokud obíháte pohledem nebo pohled změníte, například na pohled zepředu, uvidíte, že ve výkresu jsou podél osy Z skutečně umístěny objekty, které nejsou koplanární.
Následující postup vysvětluje, jak pomocí palety Vlastnosti rychle umístit objekty zpět na stejnou rovinu XY:
  1. Otevřete paletu Vlastnosti, klikněte na tlačítko a vyberte všechny objekty ve výkresu. Stiskněte klávesu Enter.
  2. V nástroji ViewCube klikněte na možnost Zepředu.
  3. Klikněte na rozevírací seznam Filtr typů objektů a projděte jednotlivé typy objektů. Zkontrolujte hodnoty souřadnic Z.
  4. Pokud má souřadnice Z jiné hodnoty než nula nebo obsahuje výraz *RŮZNÉ*, znamená to, že jeden nebo více vybraných objektů není koplanárních.

  5. V tomto příkladu objektu úsečky změňte hodnoty Počátek Z a Konec Z na hodnotu 0 (nula).
  6. Vyberte jiný typ objektu a zkontrolujte jeho hodnoty souřadnic Z.

    Různé objekty budou mít různé názvy vlastností hodnot na ose Z. Objekt může mít jednu nebo více následujících vlastností: Počáteční Z, Koncové Z, Pozice Z (mtext), Střed Z (kružnice) nebo Výška (křivky).

  7. Změňte nenulovou hodnotu souřadnice Z na 0.

    Všechny objekty se nyní nacházejí na stejné rovině XY.

Vrácení změn na paletě Vlastnosti zpět

Chcete-li změny na paletě Vlastnosti vrátit zpět jednu po druhé, klikněte pravým tlačítkem na libovolné místo na paletě a vyberte možnost Zpět. Pokud kliknete pravým tlačítkem na textové pole na paletě, možnost Zpět se možná nezobrazí.

Stisknutím kombinace kláves Ctrl + Z při aktivních úpravách na paletě Vlastnosti se poslední změna nevrátí zpět.

Souhrn

Paleta Vlastnosti je základním nástrojem pro úpravy a získávání geometrických informací. Pomocí palety můžete jednoduše vybírat jeden nebo více objektů a zobrazit změny vlastností objektů v reálném čase. Může vás překvapit, že na paletě Vlastnosti najdete něco, o čem jste dříve nevěděli.

Související příkazy a systémové proměnné

Zde jsou uvedeny některé často používané příkazy a systémové proměnné související s paletou Vlastnosti.

Příkaz Popis
VLASTNOSTI Řídí vlastnosti existujících objektů.
ZAVŘIVL Zavře paletu Vlastnosti.
RVYBER Vytvoří sadu výběru podle kritérií filtrování.
Systémová proměnná Popis Výchozí hodnota Uložena v
PICKADD Určuje, zda následující výběry nahradí aktuální výběrovou množinu, nebo se k ní přidají. 2 Uživatelská nastavení
PROPERTYPREVIEW Určuje, zda je možné zobrazit náhled změn aktuálně vybraných objektů při najetí na rozevírací seznamy a galerie, ve kterých se nastavují vlastnosti. 1 Registr
PROPOBJLIMIT Určuje maximální počet objektů, které je možné najednou změnit pomocí palety Vlastnosti a Rychlé vlastnosti. 25000 Uživatelská nastavení
PROPPREVTIMEOUT Určuje maximální čas, který je k dispozici ke generování náhledu vlastností. 1 Registr