Pracovní prvky obsahují pracovní roviny, pracovní osy a pracovní body.
Pracovní roviny lze v prostoru libovolně orientovat, odsadit od existujících ploch nebo rotovat okolo osy nebo hrany. Pracovní rovinu lze použít jako náčrtovou rovinu a opatřit ji kótami nebo vazbami vůči ostatním konstrukčním prvkům nebo komponentám. V souboru sestavy lze vytvořit pracovní rovinu mezi dvěma rovinnými plochami různých komponent.
Umístěte pracovní rovinu ve středu válcových tvarů a použijte ji k ukotvení parametrických kót mezi válcovými konstrukčními prvky.
Každá pracovní rovina má vlastní vnitřní souřadnicový systém. Pořadí, ve kterém byla geometrie vybrána, určuje počátek a kladné směry os souřadnicového systému.
V sestavě může být pracovní rovina vytvořena přímo, když zrovna používáte jiný příkaz konstrukčního prvku. Příkaz Pracovní rovina je ukončen, jakmile je vytvořena pracovní rovina.
V sestavě můžete definovat pracovní roviny, které se nacházejí v sestavě, nikoli v modelu součásti. Pracovní rovinu lze vytvořit během úprav součásti v polovině vzdálenosti mezi rovinnými plochami na jedné součásti. V sestavě nelze vybrat body poloviny.
Pracovní osa je nekonečně dlouhá konstrukční čára, která je parametricky připojena k součásti. Pracovní osy použijte při tvorbě konstrukčních prvků a sestav k označení symetrických čar, os nebo vzdálenosti mezi osami konstrukčních prvků rotace.
Pracovní osu lze vytvořit na následujících typech geometrie:
Pracovní osy můžete také umístit podél os kruhových konstrukčních prvků, například nálitků, hřídelů nebo děr.
V součásti lze pracovní osy vytvořit přímo pomocí dalších příkazů pracovního prvku.
V sestavě je pracovní osa spojená vazbami k existujícím komponentám.
Ve výkresech použijte pracovní osy k promítnutí geometrií automatických os a středových značek.
V souboru součásti můžete jako pracovní body použít vrcholy modelu, průsečíky hran a os, průsečíky třech nerovnoběžných ploch či rovin a další pracovní prvky. Pracovní body lze také vytvořit jako vstup pro jiný příkaz pracovního konstrukčního prvku, který vyžaduje, abyste vybrali bod.
V souboru sestavy lze pracovní body vytvořit v průsečíku ploch, hran a vrcholů součásti a pracovní geometrie, která pokrývá hierarchické úrovně v sestavě.
Pracovní body lze umístit na díry a výřezy v plochách součástí, plochách modelu, konstrukčních plochách a plochách základny. Při aktivním režimu výběru smyčky můžete umístit pracovní bod na jednu nebo více uzavřených smyček.
Pracovní body lze umístnit nebo promítnout na plochách součásti, lineárních hranách nebo na oblouku nebo kruhu. Pracovní body lze spojit vazbami se středy oblouků, kruhů a elips.
Při tvorbě 3D tažení můžete umístit pracovní bod v průsečíku pracovních os a pracovních rovin. Kliknutím na pracovní body a vrcholy existujících součástí definujte trajektorii tažení.
Pracovní body mohou být pevné nebo uvolněné. Od pevných pracovních bodů jsou odebrány všechny body volnosti, proto jsou tyto body zafixované v prostoru. Uvolněné pracovní body lze přemístit pomocí kót či vazeb.
Ve výkresových pohledech můžete odkazovat na pracovní prvky. Další informace o tom, jak odkazovat na pracovní prvky ve výkresech, naleznete v části Zobrazení nebo skrytí pracovních prvků v pohledech výkresů.