Standardowy format pliku IES

Można utworzyć plik danych fotometrycznych w standardowym formacie pliku IES (Illuminating Engineering Society) LM-63-1991 dla danych fotometrycznych.

Rozkład natężenia światła (LID) oprawy oświetleniowej jest mierzony w węzłach siatki fotometrycznej dla ustalonego zestawu kątów poziomych i pionowych. Bieguny siatki leżą na osi pionowej, przy czym nadir odpowiada kątowi pionowemu o wartości zero stopni. Oś pozioma odpowiada kątowi poziomemu o wartości zero stopni i jest zorientowana równolegle do długości oprawy oświetleniowej. Ten typ siatki fotometrycznej jest generowany przez goniometr typu C i jest najbardziej popularny w Ameryce Północnej; inne typy goniometrii są również obsługiwane przez standardowy format pliku IES, ale nie są tu omawiane.

Dane fotometryczne są przechowywane w pliku ASCII. Każdy wiersz musi zawierać mniej niż 132 znaki i musi kończyć się sekwencją znaków powrót karetki/przesuw wiersza. Dłuższe wiersze można kontynuować, wstawiając sekwencję znaków powrót karetki/przesuw wiersza.

    Poszczególne pola w pliku muszą zaczynać się od nowego wiersza i muszą pojawiać się dokładnie w następującej kolejności:

  1. IESNA91
  2. [TEST] numer testowego raportu danych
  3. [MANUFAC] producent oprawy oświetleniowej
  4. TILT=NONE
  5. 1
  6. Początkowa znamionowa liczba lumenów dla źródła oświetlenia używanego w teście lub wartość -1, jeśli jest używana fotometria bezwzględna i wartości natężenia nie zależą od danych znamionowych źródła oświetlenia.
  7. Mnożnik dla wszystkich wartości w kandelach w pliku. Umożliwia on łatwe przeskalowanie wszystkich wartości w kandelach w pliku, jeśli przyrząd mierniczy wykorzystuje nietypowe jednostki — na przykład w przypadku uzyskania wartości fotometrycznych z katalogu przy użyciu linijki na diagramie goniometrycznym. Normalnie ten mnożnik jest równy 1.
  8. Liczba kątów pionowych w siatce fotometrycznej.
  9. Liczba kątów poziomych w siatce fotometrycznej.
  10. 1
  11. Typ jednostki używany do mierzenia wymiarów oświetlanej przestrzeni. Należy użyć wartości 1 dla stóp i 2 dla metrów.
  12. Szerokość, długość i wysokość oświetlanej przestrzeni. Normalnie są używane wartości 0 0 0.
  13. 1.0 1.0 0.0
  14. Zestaw kątów pionowych w porządku rosnącym Jeśli rozkład leży całkowicie w dolnej półkuli, pierwszy kąt musi być równy 0°, a ostatni — 90°. Jeśli rozkład leży całkowicie w górnej półkuli, pierwszy kąt musi być równy 90°, a ostatni — 180°. W przeciwnym wypadku te kąty muszą być równe odpowiednio 0° i 180°.
  15. Zestaw kątów poziomych w porządku rosnącym. Pierwszy kąt musi być równy 0°. Ostatni kąt określa stopień bocznej symetrii rozkładu natężenia. Jeśli wynosi on 0°, rozkład jest symetryczny osiowo. Jeśli wynosi on 90°, rozkład jest symetryczny w każdym kwadrancie. Jeśli wynosi on 180°, rozkład jest symetryczny względem płaszczyzny pionowej. Jeśli jest on większy od 180° i mniejszy od 360°, rozkład nie wykazuje symetrii bocznej. Wszystkie inne wartości są nieprawidłowe.
  16. Zestaw wartości w kandelach. Najpierw są wymienione wszystkie wartości w kandelach odpowiadające pierwszemu kątowi poziomemu, począwszy od wartości odpowiadającej najmniejszemu kątowi pionowemu i idąc w górę skojarzonej płaszczyzny pionowej. Następnie są wymienione wartości w kandelach odpowiadające płaszczyźnie pionowej skojarzonej z drugim kątem poziomym i tak dalej, aż do ostatniego kąta poziomego. Każdy pionowy „przekrój” wartości musi zaczynać się od nowego wiersza. Długie wiersze można dzielić zgodnie z instrukcjami podanymi wcześniej.

Przykład pliku danych fotometrycznych

Poniżej przedstawiono przykład pliku danych fotometrycznych.