Stosowanie wiązań wymiarowych

Wiązania wymiarowe powodują zachowanie określonych odległości i kątów między obiektami geometrycznymi lub punktami obiektów.

Na przykład można określić, że długość linii powinna zawsze wynosić 6.00 jednostek, odległość w pionie między dwoma punktami powinna stale wynosić 1.00 jednostkę, a średnica okręgu powinna stale wynosić 1.00 jednostkę.

Po zastosowaniu wiązania wymiarowego do obiektu dla zachowania wartości wiązania zostanie automatycznie utworzona wartość wiązania. Domyślnie wszystkim tym elementom są przypisywane nazwy, takie jak d1 lub dia1, ale istnieje możliwość zmiany ich nazw w Menedżerze parametrów.

Wiązania wymiarowe można utworzyć w jednej z następujących postaci:

Obie postacie mają różne cele. Ponadto wszystkie wiązania dynamiczne lub wiązania — wymiary bloku można przekształcić w parametry odniesienia.

Wiązania dynamiczne

Domyślnie wiązania wymiarowe są dynamiczne. Sprawdzają się one doskonale w typowych zadaniach projektowania i rysowania parametrycznego.

Charakterystyka wiązań dynamicznych:

W razie potrzeby sterowania stylem wymiarowania wiązań dynamicznych lub w razie potrzeby nakreślenia wiązań wymiarowych należy przy użyciu palety Właściwości zmienić wiązania dynamiczne na wiązania — wymiary bloku.

Wiązania — wymiary bloku

Wiązania — wymiary bloku są użyteczne, jeśli wiązania wymiarowe mają mieć poniższe właściwości:

Uwaga: Aby wyświetlić tekst użyty w wiązaniach — wymiarach bloku w tym samym formacie co ten, który został użyty w wymiarach, należy nadać zmiennej systemowej CONSTRAINTNAMEFORMAT wartość 1.

Po wydrukowaniu wiązania — wymiary bloku można przekształcić z powrotem w wiązania dynamiczne przy użyciu palety Właściwości.

Parametry odniesienia

Parametr odniesienia jest sterowanym wiązaniem wymiarowym (dynamicznym lub wiązaniem — wymiarem bloku). Oznacza to, że nie steruje on skojarzoną geometrią, ale zamiast tego raportuje miarę podobną do obiektu wymiarowego.

Parametry odniesienia są wygodnym sposobem wyświetlania miar, które w przeciwnym razie musiałyby zostać obliczone. Na przykład szerokość na rysunku jest ograniczona wiązaniem średnicy (dia1) i wiązaniem liniowym (d1). W przypadku parametru odniesienia d2 jest wyświetlana całkowita szerokość, ale nie następuje jej ograniczanie. Informacje tekstowe w parametrach odniesienia są zawsze wyświetlane w nawiasach.

Właściwość Odniesienie w palecie Właściwości umożliwia przekształcenie wiązania dynamicznego lub wiązania — wymiaru bloku w parametr odniesienia.

Uwaga:

Parametru odniesienia nie można zmienić z powrotem w wiązanie wymiarowe, jeśli wykonanie tej operacji doprowadziłoby do nadmiernego ograniczenia geometrii.