Programy Inventor i Inventor Professional: Można użyć różnych poleceń programu Studio, aby nadać komponentom bardziej realistyczny wygląd, dodać właściwości, oświetlenie oraz położenia kamery, które podkreślą zalety produktu.
Właściwości dodają elementy wizualizacji, oznaczają skalę lub przedstawiają krótką historię o produkcie. Na przykład jeśli prezentowanymi produktami są narzędzia ręczne, użyj przybornika jako właściwości, umieszczając narzędzia w szufladach przybornika. W przypadku korzystania z właściwości w scenie, warto rozważyć użycie zespołu sceny lub opakowania.
Bez względu na rodzaj stylu (oświetlenia lub sceny) procesy robocze tworzenia nowych stylów i edycji istniejących mają wspólne aspekty.
Te polecenia są typowe i dostępne z menu kontekstowego.
Polecenie Zmierz i często używane wartości
Aby użyć polecenia Zmierz lub wybrać ostatnio użytą wartość, kliknij strzałkę powiązaną z polem wprowadzania danych i wybierz pozycję z listy.
Światła i kamery
Kamery i światła zawierają geometryczne reprezentacje, których można użyć do modyfikacji położenia i lokalizacji zarówno celu, jak i źródła. Ich zachowanie podczas edycji jest podobne. Po wybraniu celów i położeń światła i kamery, można je przesuwać za pomocą układu skojarzonego z wyborem. Użyj narzędzia ViewCube, aby dopasować widok podczas przetwarzania. Linia kierunkowa pomiędzy źródłem a celem jest również dostępna podczas edycji i umożliwia przesuwanie światła lub kamery.
Reprezentacje graficzne kamery i światła można wyłączyć, aby zmniejszyć wizualne nagromadzenie elementów w scenie. Zmiana widoczności nie wpływa na prezentację sceny, jednak zmiana ustawienia Włącz spowoduje uwzględnienie lub wykluczenie oświetlenia.
Polecenia Kopiuj i wklej
Możliwe jest kopiowanie i wklejanie kamer i świateł za pomocą poleceń menu kontekstowego lub standardowych poleceń Kopiuj/Wklej. Kopia jest umieszczana obok oryginalnej, w stanie wyboru, gotowa do przesunięcia i edycji.
Elementy celu i położenia można także edytować w regionie graficznym. Należy kliknąć znacznik celu lub położenia. Wyświetli się układ przenoszenia oraz okno Przenoszenie/Obrót 3D, które umożliwia wprowadzanie wartości bezpośrednio.
Użyj stylów oświetlenia, aby rozświetlić sceny. Styl oświetlenia programu Studio bazuje na jednym źródle oświetlenia środowiska i, opcjonalnie, co najmniej jednym źródle światła programu Studio. Dostępne światła programu Studio: kierunkowe, punktowe lub reflektor. Ustaw parametry oświetlenia środowiska: źródło, ekspozycję, obrót i skalę. W przypadku dodania świateł programu Studio dostosuj parametry światła do własnych potrzeb. W programie Inventor Studio dostępnych jest kilka stylów oświetlenia, można także utworzyć nowe.
Kamery służą do określenia kąta widoku w danej scenie. Przemyślany dobór kąta widoku i typu kamery pozwala uzyskać lepszy obraz w wyniku renderingu. Kamery można animować na różne sposoby, np. obracanie kamery, animacja wzdłuż ścieżki i po dowolnym kształcie (nie będącym ścieżką).
Można utworzyć i kontrolować dowolną ilość kamer w scenie. Kamery są zapisywane z modelem i mogą być ponownie wywołane podczas dowolnej sesji programu Inventor Studio. Można również usunąć kamery ze sceny.
Dostępne są dwa typy kamer: prostopadła i perspektywiczna. Kamery prostopadłe są zazwyczaj używane do tworzenia obrazów standardowych i izometrycznych. Kamery perspektywiczne są używane w sytuacji, gdy istotne jest wrażenie głębi obrazu lub gdy wynik renderowania ma zostać połączony z fotografią. Za pomocą różnych parametrów kamery, np. typu prostopadłego lub perspektywicznego, ustawienia obrotu kamery, powiększenia oraz głębi ostrości, można uzyskać oczekiwane efekty w obrazach i animacjach.
Ustawienia kamery
Kąt widzenia kamery oraz odległość od celu do położenia określają szerokość kwadratu. Wysokość kwadratu jest zgodna z współczynnikiem proporcji, definiowanym przez zachowane ustawienia renderowania. Przykładowo, jeśli wymiary zrenderowanego obrazu to 640 x 480, wysokość kwadratu stanowi 3/4 szerokości. Kształt będący kombinacją przyciętej piramidy i pudełka jest wyświetlany w punkcie pozycji. Wskaźnik obrotu, mała, czarna, pionowa linia w połowie górnej krawędzi kwadratu objętości kamery, oznacza górny kierunek kamery i jest uchwytem używanym w celu dopasowania kąta obrotu.
Głębia ostrości
Głębia ostrości ma dwa parametry: Blisko i Daleko, które są reprezentowane jako płaszczyzny. Obiekty znajdujących się pomiędzy tymi wartościami są ostre. Obiekty poza tymi wartościami stają się coraz mniej ostre, im dalej są od wartości Blisko/Daleko.
Animację wideo można utworzyć korzystając z danych z jednej lub wielu kamer, mających postać nieruchomych obrazów lub filmów. Zobacz temat Producent wideo — odniesienie.
W programie Inventor Studio dostępne są obiekty światła lokalnego, światła punktowe oraz reflektory, których można używać wraz z komponentami świecącymi własnym światłem w modelach części i zespołów. Światła lokalne są elementami podrzędnymi komponentu, w którym się znajdują. Jeśli komponent jest animowany, światła lokalne przemieszczają się wraz z macierzystym komponentem. Przykładami komponentów świecących światłem własnym są: oświetlenie panelowe, światła urządzeń, podświetlone przyciski, reflektory, żarówka latarki, światło pulpitu nawigacyjnego itd.
Światła lokalne mogą być także używane na poziomie komponentu i na najwyższym poziomie zespołu.
Poziom komponentu
Najwyższy poziom zespołu
Dodanie światła lokalnego do najwyższego poziomu zespołu umożliwia animację niektórych parametrów światła. W tym przypadku światło nie jest skojarzone z częścią.
Jeśli renderowana scena ma być podczas postedycji łączona z fotografią, należy ją renderować za pomocą kamery perspektywicznej i kąta podobnego do tego na fotografii. Istotna jest możliwie najlepsza symulacja warunków oświetlenia i kierunku cieni.
Aby uzyskać obraz wynikowy z przezroczystym tłem w celu połączenia z innym obrazem, przed renderowaniem należy wybrać w oknie dialogowym Opcje zapisu obraz PNG z kanałem alfa.