Techniki modelowania w programie Inventor

Dowiedz się więcej na temat typowych procesów roboczych projektowania modeli 3D w programie Inventor.

Różne techniki i metody, które są dostępne do modelowania części i tworzenia zespołów, mogą mieć wpływ na wydajność. Sposób modelowania określa liczbę wystąpień, złożoność geometrii, metody wiązania i tworzenie zespołu. Powszechne jest mieszanie technik w celu dopasowania do produktów i założeń projektowych. Można zastosować modelowanie od góry do dołu w celu zaprojektowania i zbudowania ramy, a następnie użyć modelowania od dołu do góry, aby wstawić i związać komponenty z biblioteki.

Modelowanie od dołu do góry

Tradycyjną metodą tworzenia zespołów jest metoda od dołu do góry. Najpierw należy zdefiniować poszczególne części. Następnie można umieścić je w podzespołach za pomocą wiązań zespołu. Podzespoły są później umieszczane na wyższym poziomie, aż do zespołu najwyższego poziomu. Praca odbywa się od dołu do góry. Ta metoda tworzenia zespołu pozwala otrzymać zespoły zawierające wiele relacji między częściami a zespołami.

Modelowanie od góry do dołu

W metodzie od góry do dołu zaczyna się od definiowania wyniku i buduje na podstawie wszystkich znanych kryteriów projektowych. Wynik będzie podstawą dla podzespołów i części bazowych. Dostępny jest jeden koncepcyjny plik zawierający ogólne informacje projektowe, z jednym miejscem do wprowadzania zmian w projekcie. Ta metoda może zapewnić szybsze aktualizacje, więcej dostępnych zasobów do obsługi dużych zestawów danych i łatwiejszą współpracę w środowisku projektowym. Zazwyczaj jest to lepszy sposób pracy nad projektem.

Opisy procesów roboczych

Istnieje wiele procesów roboczych służących do projektowania modeli 3D w programie Inventor. Te procesy robocze pasują do metod od góry do dołu lub od dołu do góry, a czasami do obu. Oto typowe procesy robocze w programie Inventor:
  • Modelowanie szkieletowe
  • Wspólne źródło
  • Powłoka obszaru roboczego
  • Uproszczenie komponentu