W mechanizmie narzędzia do renderingu używane są złożone algorytmy w celu wygenerowania fotorealistycznego obrazu na podstawie widoku 3D modelu budynku.
Ilość czasu wymaganego do wygenerowania renderowanego obrazu jest zmienna w zależności od wielu czynników, takich jak liczba elementów modelu i sztucznego oświetlenia, złożoność materiałów oraz wielkość lub rozdzielczość obrazu. Dodatkowo wpływ na wydajność renderingu może mieć wzajemne oddziaływanie innych czynników. Na przykład zastosowanie odbić, refrakcji i cieni miękkich może mieć wpływ na wydłużenie czasu obliczeń.
Zasadniczo wydajność renderingu jest kompromisem między jakością wynikowego obrazu a dostępnymi zasobami (czasem i mocą obliczeniową). Obrazy o niskiej jakości można utworzyć szybko, natomiast w przypadku obrazów o wysokiej jakości wymagany czas może być znacznie dłuższy.
Przed wykonaniem renderingu obrazu należy rozważyć, czy wymagana jest wysoka jakość obrazu, czy wystarczy jakość robocza. Z reguły najlepiej rozpocząć od roboczej jakości renderingu, aby zapoznać się z efektem ustawień początkowych. Następnie należy poprawić materiały, światła i inne ustawienia w celu ulepszenia obrazu. Przy zbliżaniu się do żądanego efektu można zastosować ustawienie średniej jakości, aby wygenerować bardziej realistyczny obraz. Ustawień wysokiej jakości należy użyć wyłącznie do wygenerowania ostatecznego obrazu, gdy wyglądy renderingu materiałów i ustawienia renderingu zapewniają uzyskanie żądanego rezultatu.
W następujących tematach opisano niektóre funkcje i ustawienia mogące mieć wpływ na wydajność renderingu.