Ha használta már az AutoCAD-et, valószínűleg találkozott a fóliákkal. A fóliák alapvető fontosságúak a rajzban található geometriák és feliratok megjelenésének rendszerezéséhez és szabályozásához, és a fóliákkal kapcsolatos alapvető ismeretek általában az AutoCAD-képzés első lépései között sajátíthatók el. Ebben a cikkben megismerkedhet a „következő lépésekkel”, köztük olyan parancsokkal és gyakorlatokkal, amelyekkel időt takaríthat meg a fóliák használatakor.
Ismertetünk néhány fóliarendszerezéssel és -kezeléssel kapcsolatos tippet, például hogy hogyan adhatja hozzá a Fóliavezérlést a Gyorselérés eszköztárhoz, illetve hogyan kaphat automatikus értesítéseket az új fóliákról, és hogyan szabályozhatja azokat. Továbbá kiemelünk néhány olyan parancsot, amelyekkel gyors változtatásokat eszközölhet a fóliákon, és elkerülheti, hogy végig kelljen görgetnie a fóliák hosszú listáján.
A gyakorlatok követéséhez használhatja a C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 20XX\Sample\Database Connectivity mappában található Floor Plan Sample.DWG mintarajzot. Ha az AutoCAD LT szoftvert használja, vagy másik rajzot szeretne használni, hozzon létre egy saját rajzot, amelyben az objektumok különböző fóliákon találhatók.
Szeretné gyorsan elérni az egyszerű fóliavezérlőket? Fontolja meg a Fólialista-vezérlés hozzáadását a Gyorselérés eszköztárhoz. Ez akkor lehet különösen hasznos, ha a szabad képernyőterület maximalizálása érdekében be szeretné zárni a szalagot, de továbbra is váltania kell az aktív fóliák között, vagy ki/be kell kapcsolnia a fóliákat.
A Fólialista-vezérlés Gyorselérés eszköztárhoz való hozzáadásához egyszerűen kattintson a Gyorselérés eszköztár Testreszabás legördülő menüjére, és válassza a Fólia lehetőséget.
Az egyes rajzok több száz, a különösen nagy méretű rajzok pedig akár több ezer fóliát is tartalmazhatnak. Egy adott fólia megkeresése a rendkívül hosszú fólialista végiggörgetésével gyakran nem célravezető. Az Aktuálissá tétel (FÓLIAAKTUÁLIS parancs) egy kényelmes módszer az aktuális fólia módosításához.
Tegyük fel, hogy a FURNITURE fóliát szeretné aktuálissá tenni. Természetesen azt is megteheti, hogy egyszerűen megnyitja és végiggörgeti a fólialistát, amíg meg nem találja a FURNITURE fóliát. De ehelyett használjuk inkább az Aktuálissá tétel opciót az aktuális fólia gyors módosításához.
Ekkor a FURNITURE fólia lesz az aktuális fólia.
Ahogy az a nevéből kiderül, a Váltás az aktuális fóliára (FÓLIAAKT parancs) egy másik fóliára helyezi át az objektumokat.
Tegyük fel, hogy ezeket a székeket a CHAIR fóliáról a FURNITURE fóliára szeretné áthelyezni a Váltás az aktuális fóliára parancs használatával.
Ekkor a székek átkerülnek a FURNITURE fóliára.
Az előző szakaszban említett Váltás az aktuális fóliára parancshoz hasonlóan a Fóliaegyeztetés (FÓLIATÖBBVÁLT parancs) is az objektum fóliáját módosítja. A különbség az, hogy a Fóliaegyeztetés esetében egyik fóliának sem kell aktuálisnak lennie.
Tegyük fel, hogy a telefonokat a CPU fóliára szeretné helyezni.
Ezzel a telefon átkerül a CPU fóliára.
Az előző két paranccsal olyan objektumok tulajdonságait módosítottuk, amelyek már megtalálhatóak voltak a rajzban. De tegyük fel, hogy szeretné másolni, majd egy másik fóliára helyezni az objektumokat. Ezt az Objektumok másolása az új fóliára (FÓLIÁRAMÁSOL parancs) segítségével teheti meg.
Ezúttal tegyük fel, hogy ezt a számítógépet szeretné a FURNITURE fóliára másolni.
Az Előző fóliaállapot (FÓLIAE parancs) úgy működik, mint egy visszavonási parancs kizárólag fóliákhoz – visszavonja a Fólialista-vezérléssel, a Fóliatulajdonság-kezelővel vagy a -FÓLIA paranccsal végrehajtott legutóbbi módosítás(oka)t.
Próbáljuk ki egy egyszerű példán. Tegyük fel, hogy törölni szeretne minden olyan objektumot a 6124-es fülkében, ami nem bútor.
Ideiglenesen zároljuk a fülkepanelek fóliáját és fagyasztjuk a Furniture fóliát, hogy törölhessük a kívánt objektumokat, majd visszavonjuk a fóliaműveleteket.
Az Előző fóliaállapot parancs a következő módosításokat nem vonja vissza:
Mostantól beállíthatja, hogy a program automatikusan értesítést küldjön, ha új fóliát adnak hozzá a rajzhoz. Új fóliák külső referenciák csatolásakor vagy blokkok beillesztésekor adhatók hozzá. Ha megosztott rajzokkal dolgozik, más közreműködők is hozzáadhatnak új fóliákat.
Ha a Fóliaértesítés szolgáltatás be van kapcsolva, és később egy új fóliát adnak hozzá a rajzhoz, egy buborék vagy párbeszédpanel üzenet jelenik meg fájlműveleteket, fóliaállapotokat vagy nyomtatást érintő, megadott műveletek után. Az állapotsor is megjelenít egy ikont, amely az új fóliákról értesíti.
Próbáljuk meg beállítani az új fóliák automatikus értesítéseit.
Az egyes beállítások azt jelzik, hogy mikor jelenik meg az értesítés. Tehát ha a Megnyitás lehetőséget választja, és létrejön egy új fólia, a program a rajz megnyitásakor jeleníti meg az értesítést. Ha a Mentés lehetőséget választja, és létrejön egy új fólia, az értesítés mentéskor jelenik meg.
A fóliák használata a rajzokon végzett munka szerves része. Reméljük, hogy ezeknek a parancsoknak és tippeknek a segítségével gyorsabban és hatékonyabban tud majd dolgozni!
Az alábbi lista a jelen cikkben említett parancsokat tartalmazza.
Parancs | Leírás |
---|---|
FÓLIAAKT | A kijelölt objektumok fólia tulajdonságát az aktuális fóliára változtatja. |
FÓLIATÖBBVÁLT | Megváltoztatja egy kiválasztott objektum fóliáját, hogy megegyezzen a célfóliával. |
FÓLIAAKTUÁLIS | A kijelölt objektum fóliáját teszi az aktuális fóliává. |
FÓLIAE | Visszavonja a fóliabeállításokon végrehajtott legutóbbi változtatást, illetve változtatásokat. |
FÓLIÁRAMÁSOL | Egy vagy több objektumot egy másik fóliára másol. |