Używanie obiektów opisowych i skalowania opisów

Często przygotowujesz rysunki w wielu skalach lub korzystasz z rysunków zawierających rzutnie o wielu skalach?

Wydajne projektowanie może wymagać nieco czasu i planowania. W miarę tego, jak opracowywane rysunki stają się coraz większe i coraz bardziej złożone, konieczne staje się rysowanie większej liczby przekrojów i widoków wysokości nad płaszczyzną wraz ze szczegółami połączeń i fundamentów. W tych elementach projektu często wykorzystuje się zawartość wielokrotnego użytku i projekt może wymagać wyświetlania ich w różnych skalach na podstawie rysunku.

Istnieją trzy różne metody wyświetlania obiektów opisów w różnych skalach:

Uwaga: Film nie zawiera dźwięku ani napisów.
Uwaga: Etapy, obrazy i filmy mogą się nieznacznie różnić w zależności od używanej wersji produktu.

Ręczne zarządzanie opisem w wielu skalach z warstwami

Warstwy są powszechnie stosowanym sposobem zarządzania widocznością obiektów opisów wyświetlanych w wielu skalach. Na przykład warstwy A-DETL-DIMS można zwykle używać dla wszystkich wymiarów. Jeśli potrzebne są wymiary w wielu skalach, należy dodać wartość współczynnika skali na końcu nazwy warstwy, np. A-DETL-DIMS-24 i A-DETL-DIMS-48 odpowiednio dla 1/2"=1’-0" i 1/4"=1’-0".

Po zdefiniowaniu wielu warstw można sterować widocznością warstw, aby wyświetlać wymiary odpowiadające skali rzutni. Jeśli na przykład rzutnia ma skalę 1/2"=1'-0" (1/24), należy odblokować warstwę A-DETL-DIMS-24 i zablokować warstwę A-DETL-DIMS-48.

Na poprzedniej ilustracji warstwa A-DETL-DIMS-48 jest odblokowana po lewej stronie, a warstwa A-DETL-DIMS-24 jest odblokowana po prawej stronie. Obie warstwy są odblokowane w środku.

Czym są style i obiekty opisowe?

Obiekty opisowe są opisami z jedną lub większą liczbą reprezentacji w różnych skalach i nie są oddzielnymi obiektami opisów, których wysokość/skalę się zmienia lub których przypisaną warstwę się blokuje/odblokowuje w celu sterowania wynikowymi rozmiarem i widocznością w rzutni. Style opisowe są podobne do nieopisowych z tą różnicą, że zarządzają tworzeniem obiektów opisowych, które sterują sposobem obliczania końcowej wysokości/skali obiektu opisu.

Następujące obiekty opisów mogą być obiektami opisowymi:

Uwaga: Style i obiekty tabeli nie są obsługiwane jako obiekty opisowe.

Oto przykład modelu z obiektami opisowymi w dwóch różnych skalach: 1/4"=1'-0" i 1/2"=1'-0".

Gdy model jest wyświetlany w rzutni, skala rzutni określa, która reprezentacja obiektu opisowego jest wyświetlana. Jeśli skala rzutni jest niezgodna ze skalą obiektów opisowych w rzutni, wówczas te obiekty opisowe nie są wyświetlane. Na poprzedniej ilustracji obiektom tekstu, wymiarów i wielolinii odniesienia przypisano skale 1/4"=1'-0" i 1/2"=1'-0". Dlatego nie wszystkie opisy są wyświetlane jednocześnie lub razem w rzutni: pierwsze dwie rzutnie mają przypisane skale zgodne ze skalami tych obiektów opisowych, natomiast trzecia rzutnia ma inną skalę.

Przygotowanie do ćwiczeń

Aby jak najlepiej wykorzystać ćwiczenia w tym temacie, należy pobrać zestaw danych. Zestaw danych zawiera wyselekcjonowane pliki rysunków, które pomagają w nauce prezentowanych procesów roboczych lub funkcji.

Pobierz: przykładowe pliki wykorzystywane w ćwiczeniach w poniższych sekcjach.

Wypróbowywanie obiektów opisowych

Zanim dowiesz się, jak tworzyć i modyfikować obiekty opisowe, zapoznaj się z działaniem obiektów opisowych w rzutniach. W tym ćwiczeniu należy wprowadzić istniejącą rzutnię na rysunku przykładowym i zmienić jej skalę, co spowoduje zmianę także skali opisu. Po zmianie skali obiekty na rysunku są wyświetlane w skali i widoczne są tylko reprezentacje poszczególnych obiektów opisowych zgodnych z daną skalą. Reprezentacje wszystkich obiektów opisowych niezgodnych z nową skalą stają się niewidoczne.

  1. Otwórz plik architectural_-_annotation_scaling_and_multileaders.dwg z pobranego zestawu danych.

    W sekcji Przygotowanie do ćwiczeń wcześniej w tym temacie podano, skąd można pobrać zestaw danych.

  2. Na kartach układu znajdujących się w lewym dolnym rogu upewnij się, że część SECTIONS AND DETAILS jest aktualna. Jeśli nie, kliknij tę kartę układu.

  3. W układzie odszukaj rzutnię z etykietą STAIR DETAIL 1 i powiększ ją.

  4. Kliknij dwukrotnie w obrębie obramowania rzutni, aby przejść do jej widoku obszaru modelu.

    Obramowanie rzutni powinno być teraz grubsze, odzwierciedlając to, że obszar modelu jest teraz aktywny.

  5. W obszarze modelu przesuwaj kursor na tekście, wymiarach i wieloliniach odniesienia. Powinien pojawić się wskaźnik kursora wyglądający jak koniec linijki skali architektonicznej.

    Ten wskaźnik informuje, że opis ma postać opisową.



  6. Na pasku stanu kliknij przycisk Blokada rzutni, aby odblokować rzutnię.

    Aby można było zmienić skalę rzutni, należy ją odblokować.



  7. Po odblokowaniu rzutni kliknij przycisk Skala rzutni na pasku stanu i wybierz z listy opcję 1/4"=1'-0".

    Zwróć uwagę, że po zmianie skali rzutni widok jest pomniejszony i widoczny opis uległ zmianie. Obiekty opisowe ze skalą opisu 1/4"=1'-0" są teraz widoczne, natomiast obiekty ze skalą opisu 1/2"=1'-0" są niewidoczne.



  8. Na pasku stanu kliknij przycisk Skala rzutni i wybierz z listy opcję 1/2"=1'-0".

    Zostanie przywrócona poprzednia skala rzutni wraz z widocznością obiektów opisowych ze skalą opisu 1/2"=1'-0".

  9. Na pasku stanu kliknij przycisk Blokada rzutni.
  10. Kliknij dwukrotnie poza obramowaniem rzutni, aby powrócić do układu i obszaru papieru.

W tym ćwiczeniu pokazano, jak za pomocą obiektów opisowych można sterować widocznością i wysokością/skalą opisu w rzutni. Z następnych sekcji dowiesz się, jak utworzyć tekst opisowy i sterować jego widocznością w rzutni STAIR DETAIL 1 oraz STAIR SECTION 1.

Tworzenie tekstu opisowego

Chociaż procesy tworzenia tekstu opisowego, wymiarów, kreskowania itp. są bardzo podobne, ten artykuł dotyczy tylko tworzenia wielowierszowego tekstu opisowego. Tworzenie tekstu opisowego i nieopisowego (zwykłego) wygląda podobnie — z wyjątkiem części dotyczących używania stylu tekstu opisowego i końcowej wysokości tworzonego tekstu. Wysokość tekstu jest obliczana na podstawie skali, przy której tekst będzie wyświetlany.

Poniżej wyjaśniono sposób obliczania wysokości tekstu na potrzeby umieszczenia go w obszarze modelu na podstawie wyboru użycia tekstu nieopisowego lub opisowego:

W poniższych punktach opisano sposób tworzenia opisowego tekstu wielowierszowego (WTekst):

  1. Otwórz plik architectural_-_annotation_scaling_and_multileaders.dwg z pobranego zestawu danych.

    W sekcji Przygotowanie do ćwiczeń wcześniej w tym temacie podano, skąd można pobrać zestaw danych.

  2. Na kartach układu znajdujących się w lewym dolnym rogu kliknij opcję Model.

  3. Na wstążce kliknij kartę Widok > panel Nazwane widoki > listę rozwijaną Nazwane widoki i wybierz opcję Stairwell.

  4. Na wstążce kliknij kartę Narzędzia główne > panel Warstwy > listę rozwijaną Warstwa i sprawdź, czy warstwa TEXT jest warstwą bieżącą. Jeśli nie, wybierz ją z listy rozwijanej Warstwa, aby ustawić ją jako bieżącą.

  5. Na pasku stanu kliknij przycisk Skala rzutni i wybierz z listy opcję 1/2"=1'-0".
    Uwaga: Wybrana skala opisu zostanie przypisana do wszystkich nowo utworzonych obiektów opisowych.


  6. Na wstążce kliknij kartę Opisz > panel Tekst > listę rozwijaną Style tekstu i wybierz opcję ROMANS.

  7. Kliknij menu rozwijane Tekst wielowierszowy/jednowierszowy > Tekst wielowierszowy. Wyszukiwanie
  8. W obszarze rysunku określ pierwszy narożnik (1) ramki ograniczającej obiektu WTekst w obszarze pod schodami.

  9. W wierszu polecenia wprowadź h, aby ustawić wysokość tekstu.
  10. Po wyświetleniu monitu o podanie wysokości na papierze wprowadź wartość 0,125.
  11. Określ przeciwległy narożnik (2) ramki ograniczającej obiektu WTekst.

  12. W lokalnym edytorze tekstu wpisz STORAGE.
  13. Na karcie Edytor tekstu kliknij panel Akapit > menu rozwijane Wyrównanie > Środek centrum ŚC.

  14. Kliknij przycisk Zamknij edytor tekstu w panelu Zamknij lub kliknij poza lokalnym edytorem tekstu, aby utworzyć obiekt WTekst.

  15. Na kartach układu znajdujących się w lewym dolnym rogu kliknij opcję SECTIONS AND DETAILS.

    W rzutni z etykietą STAIR DETAIL 1 powinien być widoczny nowy obiekt WTekst, ponieważ przypisano mu skalę 1/2"=1'-0". Ten tekst nie będzie wyświetlany w rzutni STAIR SECTION 1, ponieważ przypisano jej skalę 1/4"=1’-0".



W następnej sekcji omówimy dodawanie skali opisu do obiektu opisowego, co umożliwi wyświetlanie tego tekstu również w rzutni STAIR SECTION 1 w skali 1/4"=1'-0".

Dodawanie skal opisu do obiektu opisowego

Po utworzeniu obiektu opisowego można dodać do niego dodatkowe skale opisu lub usunąć z niego skale, które nie są już potrzebne. Nowe skale opisu wpływają na wygląd obiektu w obszarze modelu i w rzutniach w układzie.

W poniższych punktach opisano sposób dodawania skal opisu do opisowego obiektu WTekst utworzonego w poprzednim ćwiczeniu:

  1. Na kartach układu kliknij opcję Model.
  2. Wybierz obiekt WTekst z ciągiem tekstu STORAGE utworzony w poprzednim ćwiczeniu.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Skala obiektu opisowego > Dodaj/Usuń skale.

  4. W oknie dialogowym Skala opisu kliknij przycisk Dodaj.

  5. W oknie dialogowym Dodaj skale do obiektu wybierz z listy skalę 1/4"=1'-0" i kliknij dwukrotnie przycisk OK, aby dodać skale opisu.

  6. Na kartach układu kliknij opcję SECTIONS AND DETAILS.

    Obiekt WTekst jest teraz wyświetlany w rzutni STAIR SECTION 1 i jest wyświetlany z wysokością tekstu na papierze równą 1/16" na podstawie skali rzutni wynoszącej 1/4"=1'-0".



Ważne: Gdy przycisk Skaluj automatycznie ( Wyszukiwanie ) na pasku stanu jest włączony, można za jego pomocą automatycznie dodawać bieżącą skalę opisu do wszystkich obiektów opisowych na rysunku w przypadku zmiany skali opisu. Tej funkcji należy używać oszczędnie, aby uniknąć dodania zbyt wielu reprezentacji opisu w różnych skalach, które mogą nie być potrzebne.

Sterowanie widocznością obiektów opisowych

Obiekty opisowe umieszcza się na warstwach tak jak wszystkie inne obiekty, jednak najlepiej jest umieścić je na ich własnych warstwach i sterować ich widocznością przy użyciu bieżącej skali opisu w obszarze modelu lub w rzutni w układzie. Przycisk Widoczność opisu ( Wyszukiwanie ) na pasku stanu określa, czy wyświetlane są wszystkie obiekty opisowe niezależnie od przypisanej do nich skali, czy tylko te, które są zgodne z bieżącą skalą opisu.

W poniższych punktach przedstawiono używanie przycisku Widoczność opisu:

  1. Na kartach układu kliknij opcję Model.
  2. Powiększ do zakresu obiektów rysunku.
  3. Na pasku stanu kliknij przycisk Skala opisu i wybierz z listy opcję 1/2"=1'-0".
  4. Na pasku stanu klikaj przycisk Widoczność opisu ( Wyszukiwanie ), aż stanie się szary, co wskazuje, że jest wyłączony.

    Zauważ, że zniknęły wszystkie obiekty opisu.



  5. Kliknij ponownie przycisk Skala opisu i wybierz z listy opcję 1/4"=1'-0".

    Zauważ, że na rysunku są wyświetlane tylko obiekty opisowe ze zgodną skalą opisu.

  6. Kliknij przycisk Widoczność opisu. Powinien być teraz niebieski.

    Wszystkie obiekty opisowe powinny być ponownie widoczne niezależnie od bieżącej skali opisu.

Zmienianie położenia reprezentacji skali obiektów opisowych

Wskutek dodania do obiektu opisowego skali opisu jest tworzona i obsługiwana nowa reprezentacja tego obiektu. Poszczególne z tych reprezentacji można zobaczyć po wybraniu obiektu opisowego. Na przykład na poniższej ilustracji przedstawiono wielolinię odniesienia z przypisanymi skalami opisu 1/4"=1'-0" i 1/2"=1'-0", przy czym bieżąca skala opisu rysunku jest ustawiona na 1/4"=1'-0".

Mimo że po wybraniu obiektu opisowego są widoczne wszystkie jego reprezentacje, zmodyfikować można tylko reprezentację zgodną z bieżącą skalą opisu za pomocą uchwytów. Standardowych poleceń edycji, takich jak PRZESUŃ i SKALA, nie można używać do modyfikowania reprezentacji obiektu opisowego.

Wskazówka: W przypadku modyfikowania reprezentacji obiektu opisowego za pomocą uchwytów można w razie potrzeby zresetować położenie wszystkich reprezentacji.

Resetowanie wszystkich reprezentacji obiektu opisowego:

  1. Wybierz obiekt opisowy do zmodyfikowania.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz kolejno opcje Skala obiektu opisowego > Synchronizuj pozycje wieloskalowe.

Tworzenie opisowego stylu tekstu

Style tekstu opisowego nie są wymagane do utworzenia tekstu opisowego, ale pomagają uprościć ten proces, podobnie jak nieopisowe style tekstu. Główną różnicą między stylami tekstu opisowego i nieopisowego jest właściwość Opisowy. Gdy właściwość Opisowy jest włączona i dany styl jest bieżący, wszelki utworzony tekst jest opisowy. Właściwość Wysokość tekstu na papierze określa końcową wysokość tekstu, natomiast właściwość Dopasuj orientację tekstu do układu określa, czy tekst jest zorientowany względem układu i rzutni, w której jest wyświetlany.



Zmienianie nieopisowego obiektu opisu w opisowy

Istniejące obiekty opisu i kreskowania na rysunku można w kilku krokach zmienić w opisowe. Może to być korzystne w przypadku zmieniania opisu w istniejącym modelu lub szczegółach w opisowy bez ponownego tworzenia tych obiektów opisu lub kreskowania.

Uwaga: Odniesienie do bloku można zmienić w opisowe tylko wtedy, gdy jego definicję bloku zaktualizowano do postaci opisowej.

W poniższych punktach przedstawiono sposób zmieniania obiektu nieopisowego w opisowy:

  1. Wybierz obiekty opisu lub kreskowania, które chcesz zmienić w opisowe.
  2. W obszarze rysunku kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Właściwości. Wyszukiwanie
  3. Na palecie Właściwości kliknij listę rozwijaną Typ obiektu, jeśli wybrano wiele typów obiektów, a następnie wybierz typ obiektu do zmodyfikowania.

  4. Wykonaj następujące czynności odpowiednio do typu wybranego obiektu:
    • Obiekty tekstu i tekstu wielowierszowego (WTekst): w sekcji Tekst zmień właściwość Styl na styl opisowy, a właściwość Wysokość tekstu na wysokość tekstu na papierze.
    • Obiekty wymiarów, linii odniesienia i tolerancji geometrycznej: w sekcji Różne zmień właściwość Styl wymiarowania na styl opisowy.
    • Obiekty wielolinii odniesienia: w sekcji Różne zmień właściwość Styl wielolinii odniesienia na styl opisowy.
    • Obiekty kreskowania: w sekcji Wzór ustaw dla właściwości Opisowy wartość Tak i zmień wartość właściwości Skala.
  5. Kliknij właściwość Skala opisowa. Następnie kliknij przycisk Skala obiektu opisowego i dodaj skale opisu zgodnie z potrzebami.
  6. W razie potrzeby powtórz czynności z punktów od 3 do 5.
  7. Zamknij paletę Właściwości.

Ustawianie skali opisu rzutni

Na używanym wcześniej rysunku przykładowym ustawiono już skale opisu dla poszczególnych rzutni w układzie SECTIONS AND DETAILS, które są zgodne ze skalami poszczególnych rzutni. Podczas tworzenia nowej rzutni i ustawiania jej skali skala opisu jest automatycznie ustawiana na zgodną ze skalą rzutni. Jeśli te dwie skale nie są zgodne, można kliknąć przycisk Synchronizacja skali rzutni (), aby dopasować skalę opisu do skali rzutni. Gdy te dwie skale są zgodne, przycisk Synchronizacja skali rzutni jest niebieski. Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia i skalowania rzutni, zobacz temat Korzystasz? Wstępne skalowanie rzutni układu.



Podsumowanie

Podczas pracy z przekrojami i widokami wysokości nad płaszczyzną oraz szczegółami w wielu skalach obiekty opisowe i skalowanie opisów mogą uprościć opisywanie projektów. Wynika to z tego, że pozwala to niezwykle łatwo zapewnić wyświetlanie opisu we właściwym rozmiarze niezależnie od skali przypisanej do rzutni.

Polecenia i zmienne systemowe powiązane ze skalowaniem opisów i obiektami opisowymi

Poniżej przedstawiono polecenia i zmienne systemowe powiązane z obiektami opisowymi i skalowaniem opisów na rysunku.

Polecenie Opis
OPISRESET Resetuje położenia wszystkich alternatywnych odwzorowań skali wybranych obiektów opisowych.
OPISAKTUAL Aktualizuje istniejące obiekty opisowe tak, aby były zgodne z bieżącymi właściwościami ich stylów.
SKALAOBIEKTU Dodaje lub usuwa obsługiwane skale obiektów opisowych.
EDLISTYSKAL Steruje listą skal dostępnych w przypadku rzutni układu, układów stron i drukowania.
Zmienna systemowa Opis Wartość domyślna Miejsce zapisu
ANNOALLVISIBLE Ukrywa lub wyświetla obiekty opisowe, które nie obsługują bieżącej skali opisu. 1 Rysunek
ANNOAUTOSCALE Aktualizuje obiekty w sposób powodujący obsługę skali opisu w reakcji na zmianę skali opisu. -4 Rejestr
ANNOSCALEZOOM Określa, czy powiększanie kółkiem myszy w rzutniach obszaru papieru jest sterowane przez określone skale powiększenia, czy niezależne od skal rzutni (dotychczasowe zachowanie). 0 Rejestr
ANNOTATIVEDWG Określa, czy rysunek, po wstawieniu do innego rysunku, ma się zachowywać jak blok opisowy. 0 Rysunek
CANNOSCALE Ustawia nazwę bieżącej skali opisu w przypadku obszaru bieżącego. 1:1 Rysunek
CANNOSCALEVALUE Wyświetla wartość bieżącej skali opisu. 1.0000 Rysunek
DIMANNO Określa, czy bieżący styl wymiarowania jest opisowy. 0 Rysunek
HPANNOTATIVE Określa, czy nowe wzory kreskowania są opisowe w tej sesji. 0 Brak zapisu
SAVEFIDELITY Określa dokładność wizualną obiektów opisowych w programie AutoCAD 2007 i wcześniejszych wersjach. 1 Rejestr
SELECTIONANNODISPLAY Określa, czy dodatkowe reprezentacje skali mają być tymczasowo wyświetlane w stanie przyciemnionym, gdy zostanie wybrany obiekt opisowy. 1 Rejestr