Dowiedz się więcej na temat różnych opcji renderowania za pomocą funkcji śledzenia promienia wodzącego.
Nowości: 2023, 2024, 2024.1 2024.2
Wydajność śledzenia promienia wodzącego przy użyciu GPU zależy w dużej mierze od procesora GPU, przy czym nowsze lub mocniejsze GPU są potencjalnie kilkukrotnie szybszej niż starsze. PassMark Software publikuje wyniki testu wydajności procesorów GPU, które mogą pomóc w porównaniu dostępnych opcji.
Funkcja śledzenia promienia wodzącego przy użyciu GPU wymaga obsługi funkcji śledzenia promienia wodzącego DirectX (DXR) wprowadzonej w najnowszych wersjach systemu Windows 10. Jest ona obsługiwana przez większość procesorów GPU produkowanych przez firmę NVIDIA od 2019 r., a także przez procesory graficzne produkowane przez firmę AMD od 2021 r. Firma Intel będzie obsługiwać tę funkcję w przyszłych układach graficznych Arc™ dla platform mobilnych i stacjonarnych. W chwili wydania programu Inventor 2023 śledzenie promienia wodzącego przy użyciu GPU może być używane z następującymi procesorami GPU:
W przyszłych procesorach GPU wszystkich głównych producentów powinna być dostępna obsługa DXR ze stopniowym wzrostem wydajności. Procesory GPU w komputerach stacjonarnych zazwyczaj działają lepiej niż ich odpowiedniki dla laptopów, nawet w przypadku tej samej nazwy modelu.
W przypadku korzystania z systemu operacyjnego Windows 10 wersja systemu musi mieć kompilację 1809 (październik 2018) lub nowszą. Ponadto należy upewnić się, że sterownik karty graficznej jest aktualny.
Jakość obrazu jest ważna w przypadku śledzenia promienia wodzącego przy użyciu GPU, a dwa jej aspekty warto opisać dokładniej: postęp renderingu i materiały (wyglądy). Jakość obrazu jest obszarem aktywnych prac nad funkcją śledzenia promienia wodzącego przy użyciu GPU.
Postęp renderingu
Funkcja śledzenia promienia wiodącego przy użyciu GPU implementuje algorytm path tracingu, co oznacza, że renderowany obraz z czasem stopniowo się poprawia. Jest to ten sam algorytm, który jest używany w efektach wizualnych w filmach.
Po rozpoczęciu renderowania widoczne będą oczywiste zniekształcenia, które będą rozwiązywane w miarę zbierania większej liczby próbek path tracingu. Funkcja Śledzenie promienia wodzącego przy użyciu GPU wyświetla pasek postępu, który odzwierciedla liczbę zabranych próbek w odniesieniu do docelowego poziomu jakości. Dzięki path tracingowi renderowanie nigdy nie jest ukończone, co pozwala na kontynuowanie renderowania w nieskończoność.
Jednak w praktyce artefakty są szybko rozwiązywane i często można uzyskać dobre wyniki nawet przed osiągnięciem docelowego poziomu jakości. Wystarczy poczekać, aż obraz będzie wyglądał wystarczająco dobrze. Opcja „Kontynuuj” umożliwia modułowi renderowania zebranie większej liczby próbek, jeśli nadal widoczne są niedopuszczalne artefakty.
Przy włączonej opcji Redukcja szumu zazwyczaj widać niewiele szumów i można osiągnąć dobre wyniki jeszcze szybciej. Jednak redukcja szumu może spowodować utratę szczegółów w materiałach lub oświetleniu. Jeśli chcesz zapisać „końcowy” renderowany obraz w celu późniejszego udostępnienia, możesz wyłączyć redukcję szumu i pozwolić modułowi renderowania poświęcić więcej czasu na renderowanie.
Materiały i wyglądy
Śledzenie promienia wiodącego przy użyciu GPU wykorzystuje również zasady renderowania oparte na fizyce. Oznacza to, że oświetlenie i materiały oddziałują na siebie w sposób odzwierciedlający rzeczywistość, a bardziej realistyczne wyniki można osiągnąć przy minimalnym wysiłku klienta programu Inventor. Działanie różni się nieco od wcześniejszych modułów renderujących, ale obecnie staje się powszechne w grafice komputerowej.
W szczególności w śledzeniu promienia wodzącego przy użyciu GPU używana jest nowa, oparta na fizyce definicja materiału o nazwie Standardowa powierzchnia Autodesk. Ta definicja może reprezentować szeroki zakres materiałów często używanych przez klientów programu Inventor. Nie jest wymagana żadna dodatkowa praca. Funkcja śledzenia promienia wodzącego przy użyciu GPU automatycznie i szybko przekształci istniejące wyglądy programu Inventor w powierzchnię standardową w celu renderowania. Nie ma zmian w interfejsie użytkownika edycji wyglądu.
Jednak ten proces konwersji może spowodować wizualne różnice między tym, co było widoczne w przypadku ART, a tym, co widać w przypadku śledzenia promienia wodzącego przy użyciu GPU. Niektóre z nich są znanymi ograniczeniami i mogą być rozwiązane w przyszłości, ale w niektórych przypadkach mogą wystąpić różnice wynikające z wcześniejszego używania niefizycznych właściwości materiałów. Przykładowo materiały oparte na fizyce oszczędzają energię, więc materiały, które były wcześniej zbyt jasne, mogą wydawać się teraz ciemniejsze.
Jeśli zobaczysz nieprawidłowe wyniki, przekaż nam swoją opinię. Zobacz sekcję Wyślij opinię poniżej.
W niektórych sytuacjach śledzenie promienia wodzącego przy użyciu GPU może zostać zatrzymane z powodu zbyt długiego czasu renderowania. Dzieje się tak, ponieważ system Windows zawiera funkcję Wykrywanie limitu czasu i odzyskiwanie sprawności (TDR), która resetuje procesor GPU, gdy operacja trwa dłużej niż dwie sekundy (domyślnie). W przypadku śledzenia promienia wodzącego przy użyciu GPU taka pojedyncza operacja może obejmować renderowanie pojedynczej próbki, które powinno być zwykle szybsze i z pewnością krótsze niż dwie sekundy.
Po przekroczeniu limitu czasu program Inventor automatycznie wyłączy śledzenie promienia wodzącego i powróci do normalnego trybu wyświetlania Realistyczny. Zostanie wyświetlony komunikat z opcją przywrócenia śledzenia promienia wodzącego przy użyciu GPU.
Można uniknąć przekroczenia limitu czasu, rozwiązując co najmniej jeden z wyżej wymienionych problemów, co może obejmować użycie procesora GPU o wyższej wydajności. Chociaż opóźnienie TDR można wydłużyć ponad dwie sekundy, to napotkanie przekroczenia limitu czasu z domyślnym opóźnieniem zazwyczaj oznacza, że niska wydajność już skutkuje niską jakością danych.
Chętnie poznamy Twoje uwagi! Dziękujemy.