Informacje o szkicowaniu części

Bazą wszystkich modeli części tworzonych w programie Autodesk Inventor są szkice powstałe z elementów geometrycznych, takich jak punkty, linie, kształty i łuki.

Nowości: 2021

Szkic jest podstawą elementów szkicowanych, takich jak wyciągnięcia proste, obroty, wyciągnięcia złożone, zwoje czy przeciągnięcia, które dodają objętość do szkicowanej części.

Uwaga: Dla odmiany element umieszczony składa się ze zdefiniowanego kształtu mechanicznego, który pełni funkcję techniczną w części lub zespole. Przykłady elementów umieszczonych to: otwory, fazy i zaokrąglenia.

Szkice mogą zawierać geometrię odniesienia lub geometrię konstrukcyjną. Geometria odniesienia jest zazwyczaj częścią elementu, na przykład krawędzi lub wierzchołka, który jest rzutowany ze szkicu elementu na nowy szkic. Geometria konstrukcyjna jest używana jako pomoc w tworzeniu szkiców lub elementów, lecz nie jest używana do definiowania profili ani ścieżek.

Elementy szkicu

Zrozumienie elementów szkiców w programie Inventor ułatwia ich precyzyjne rysowanie, a także prawidłowe modelowanie części i zespołów.

Podczas pracy ze szkicem można określić powierzchnię płaską, płaszczyznę konstrukcyjną lub krzywą szkicu:

Profil szkicu to zamknięta pętla zdefiniowana przez geometrię szkicu lub odniesienia, która przedstawia przekrój poprzeczny elementu. Profil otwarty zdefiniowany przez szkicowane segmenty, łuki lub splajny może definiować kształt powierzchni lub zostać wydłużony do granic, aby zamknąć obszar.

Ścieżka szkicu to trajektoria elementu przeciągnięcia. Ścieżka może być otwartą lub zamkniętą pętlą składającą się z linii, łuków, elips lub okręgów z określonym punktem początkowym.

Tworzenie stabilnych szkiców

Kluczowym aspektem szkicowania jest zapewnienie stabilności geometrii. Z tego powodu podczas szkicowania w programie Inventor do geometrii szkicu są automatycznie stosowane niektóre wiązania. Można również dodawać wiązania geometryczne ręcznie. Wiązania mają wpływ na:
  • Orientację geometrii względem układu współrzędnych szkicu. Przykładowo podczas rysowania prawie pionowej linii w programie Inventor jest ona automatycznie wyrównywana do pionu.
  • Zależności między geometrią szkicu. Istnieje na przykład możliwość dodania wiązań, dzięki którym kształty lub linie będą pionowe, równoległe, styczne lub koncentryczne. Można też utworzyć zależności proporcjonalne między krzywymi szkicu.

Istnieje też możliwość skorzystania z wiązań wymiarowych w celu zagwarantowania stabilności szkiców. Wymiary parametryczne pozwalają sterować rozmiarem i położeniem geometrii szkicu i zapobiegają powstawaniu zniekształceń podczas zmiany rozmiaru elementów szkicu.

Porównanie szkiców 2D i 3D

Dwuwymiarowe szkice są rysowane na płaszczyźnie o współrzędnych X/Y. W szkicu 3D można utworzyć geometrię w dowolnym punkcie przestrzeni 3D.

Szkicu 2D należy użyć, aby utworzyć geometrię na płaszczyźnie na potrzeby funkcji, takich jak wyciągnięcie proste i obrót oraz przekroje poprzeczne 2D na potrzeby funkcji wyciągnięcie złożone i przeciągnięcie 3D.

Szkicu 3D należy użyć, aby utworzyć ścieżki okablowania, rurociągu, przeciągnięć oraz wyciągnięć złożonych lub aby utworzyć krawędzie powierzchni.

Można utworzyć szkice 2D w pliku części (IPT), zespołu (IAM) lub rysunku (DWG). Szkice 3D można tworzyć tylko w plikach części (IPT).

Wzorce postępowania w przypadku szkicowania

Przed rozpoczęciem szkicu warto zastanowić się nad jego planowanym zastosowaniem i przeznaczeniem, aby utworzyć go we właściwym środowisku. Odpowiednie zastosowania szkiców 2D obejmują:
  • W przypadku części — tworzenie płaszczyzn przejścia w wyciągnięciu złożonym, rzutowanie geometrii z innej płaszczyzny w celu użycia w profilu, udostępnianie geometrii zawierającej więcej niż jeden element oraz rzutowanie profili na powierzchnię w celu tworzenia złożonych kształtów.
  • W przypadku zespołów — dodawanie otworów przechodzących przez kilka podzespołów, tworzenie wyciągnięcia wycięcia przez kilka części oraz tworzenie ściegu spoiny w konstrukcji spawanej.
  • W przypadku rysunków — tworzenie opisów otworów, tabelek rysunkowych, symboli szkicu i dodawanie informacji szczegółowych dotyczących produkcji.

Natomiast trasa przewodu zawiera odniesienia do wielu komponentów, więc dobrym pomysłem może być utworzenie szkicu 3D w pliku części zespołu, aby utworzyć odniesienie do położenia komponentu. W innym scenariuszu można utworzyć przekrój w szkicu 2D, a następnie utworzyć linię środkową lub ścieżkę przeciągnięcia w szkicu 3D.

Środowisko szkicowania

Podczas tworzenia szkiców w programie Inventor pracuje się w środowisku szkicowania, co oznacza, że wszystkie niezbędne narzędzia i polecenia są dostępne na wstążce na karcie Szkic (szkice 2D) lub Szkic 3D (szkice 3D).

Środowisko szkicowania obejmuje również okno graficzne, w którym pracuje się bezpośrednio na szkicu, i przeglądarkę, w której jest wyświetlana ikona szkicu natychmiast po jego utworzeniu, nawet przed utworzeniem jakiejkolwiek geometrii.

Tylko w szkicach 2D polecenie Linia jest automatycznie aktywowane po uruchomieniu nowego szkicu. Polecenie nie jest automatycznie aktywowane podczas edycji szkicu.

Wskazówka: Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolną geometrię szkicu w oknie graficznym i wybierz polecenie Znajdź w przeglądarce. W przeglądarce programu Inventor zostanie wyróżniony szkic wybranej geometrii.

Wymiary szkicu, w zależności od stanu wymiaru, są wyświetlane w następującym kolorze:
  • Pomarańczowy = po najechaniu kursorem myszy na wymiar
  • Niebieski = gdy wymiar jest wybrany
  • Czarny = gdy wymiar jest widoczny i niewybrany

Jeśli w dowolnym momencie klikniesz przycisk Anuluj szkic, wszystkie operacje zostaną odrzucone. W przypadku tworzenia procesów roboczych oznacza to powrót do punktu sprzed utworzenia szkicu. W przypadku edycji procesów roboczych oznacza to powrót do stanu przed edycją szkicu.