Parametry zbrojenia — karta Parametry SLS (płyta żelbetowa)

Na karcie Parametry SGU można określić parametry dla obliczeń zarysowań i ugięć konstrukcji płytowo-powłokowej.

Dostęp

Uwaga: Karta Parametry SLS jest dostępna tylko dla niektórych norm żelbetowych.

Elementy okna dialogowego

Uwaga: Zawartość karty Parametry SGU zależy od normy wybranej podczas wymiarowania płyty/powłoki i niektóre opcje mogą być niedostępne.
Zakres obliczeń

Określ zakres obliczeń w stanie granicznym użytkowania (SGU) w procesie projektowania płyty żelbetowej (panelu).

  • Zarysowanie. Włączenie tej opcji powoduje obliczanie szerokości rozwarcia rys.
  • Korekta zbrojenia (zarysowanie). Automatyczna korekta szerokości rozwarcia rys poprzez zwiększenie powierzchni zbrojenia.
  • Ugięcie. Włączenie tej opcji powoduje obliczenie wartości strzałki ugięcia płyty żelbetowej z uwzględnieniem zarysowania.
  • Korekta zbrojenia (ugięcia). Automatyczna korekta ugięć poprzez zwiększenie powierzchni zbrojenia.
Dopuszczalne wartości

Można również zdefiniować dopuszczalne wartości szerokości rozwarcia rys i/ lub ugięcia. Przekroczenie podanych wartości jest sygnalizowane w tabeli wyników.

Szerokość rozwarcia rysy może być definiowana w dwojaki sposób (osobno dla powierzchni dolnej i górnej):

  • Należy określić klasę środowiska, dzięki czemu wynikowa szerokość rozwarcia rysy będzie zgodna z wymaganiami normowymi.
  • Należy wprowadzić wartość dla szerokości rozwarcia rysy. Zmiana klasy środowiska nie ma wpływu na przyjętą wartość szerokości rozwarcia rysy.

Jeśli wybrana jest opcja Korekta zbrojenia, zdefiniowane wartości są również wartościami granicznymi. Powierzchnia zbrojenia wzrasta, tak aby odpowiadać podanym wartościom.

Parametry dodatkowe

Można określić stosunek obciążeń zmiennych do obciążeń długotrwałych.

  • Obciążenia zmienne dzielą się na krótkotrwałe i długotrwałe. Współczynnik podawany w polu edycyjnym Udział obciążeń długotrwałych w obciążeniach zmiennych jest wykorzystywany przy rozdziale obciążeń zmiennych na część krótkotrwałą i długotrwałą zgodnie z poniższym wzorem:

    obc. zmienne = (1 — c) * obc. zmienne + c * obc. zmienne = obc. krótkotrwałe + obc. długotrwałe,

    gdzie c jest współczynnikiem udziału obciążeń długotrwałych w obciążeniach zmiennych.

Można także określić:

  • Wiek betonu (w chwili obciążenia) jest używany do obliczeń modułu sprężystości betonu.
  • Można również wprowadzić parametr Wilgotność środowiska.
  • Współczynnik pełzania betonu Po zdefiniowaniu wieku betonu w chwili obciążenia można jednocześnie automatycznie wybrać współczynnik pełzania betonu zgodny z wymogami normowymi.
Uwaga: Zarysowanie jest obliczane niezależnie w dwóch kierunkach na podstawie momentów zastępczych (patrz: Zarysowanie płyt i powłok — obliczenia).

Ugięcie w płytach jest obliczane na podstawie stosunku sztywności sprężystej do sztywności ustalonej na podstawie fazy pracy elementu żelbetowego (patrz: Ugięcia płyt i powłok — obliczenia).

Ugięcie płyt żelbetowych utożsamiane jest z przemieszczeniem. Podczas pracy w trybie płyt i powłok (modelowania trójwymiarowego) lub używania podpór sprężystych w module płyt (modelowanie dwuwymiarowe) należy zwrócić uwagę na przemieszczenie podpór, które mogą zmienić wartość rzeczywistych ugięć.

W oknie dialogowym mogą się znajdować dodatkowe parametry charakterystyczne dla wybranej normy żelbetowej, np.:

  • Dla amerykańskiej normy: jak długo obciążenie długotrwałe działa na konstrukcję, współczynnik x.
  • Dla brytyjskiej normy: wiek betonu (część 7.2 z BS 8110), współczynnik pełzania betonu (fi zgodnie z rys. 7.1 w BS 8110), względna wilgotność środowiska (rys. 7.1 w BS 8110).
  • Dla polskiej normy: wiek betonu, współczynnik pełzania betonu.
  • Eurocode 2: dozwolone nieliniowe pełzanie — zgodnie z normą EN 1992-1-1:2004 AC:2008 ze wszystkich załączników krajowych [punkt 3.1.4(4)].