V této části jsou vysvětleny koncepce a postupy pro správu datových zkratek.
Použití datových zkratek zahrnuje dva hlavní procesy:
Datové zkratky lze použít u povrchů, tras, profilů, skupin stop příčných řezů, koridorů, potrubních sítí, tlakových sítí a skupin rámečků výkresů.
Při vytvoření datové zkratky skupiny stop příčných řezů nebo profilu se zároveň vytvoří datová zkratka na nadřazenou trasu.
Při vytvoření datové zkratky koridoru, u kterého jsou jako základny použity trasy nebo profily, jsou pro tyto základny automaticky vytvořeny datové zkratky. Jestliže jsou základny koridorů tvořeny návrhovými liniemi, nejsou pro tyto linie nezávisle vytvořeny zkratky. Pokud je však zkratka koridoru odkazována ve výkresu, jsou základny považovány za trasy nebo profily. Další informace naleznete v části Tvorba referencí koridorů.
Datová zkratka poskytuje přímou cestu k umístění zdrojového objektu, který lze sdílet. Jednou operací lze vytvořit datové zkratky na několik objektů ve zdrojovém výkresu. Datová zkratka se používá pouze pro vytvoření datových referencí.
Datová reference je kopie zdrojového objektu určená jen pro čtení, která je vložena do jiného výkresu často označovaného jako výkres spotřebitele. Na kartě Prospektor lze vybrat zkratku na určitý objekt a vytvořit referenci na tento objekt v aktivním výkresu. Datová reference udržuje aktivní propojení se zdrojovým objektem ve zdrojovém výkresu bez závislosti na datové zkratce.
Na kartě Prospektor prostoru nástrojů zobrazuje uzel Datové zkratky cestu k aktivnímu projektu, kde jsou datové zkratky uloženy. Tyto datové zkratky lze vytvořit z libovolného výkresu přidruženého k aktivnímu projektu. Obrázek znázorňuje, jak uzel Datové zkraty vypadá, pokud je aktivním projektem Oblouk.
Složky se zkratkami ve stromu prospektoru pro ukázkový projekt Oblouk
Při změně aktivního projektu se v uzlu Datové zkratky objeví název nového projektu a podsložky obsahující pouze zkratky v novém aktivním projektu. Konkrétní výkres spotřebitele může obsahovat datové reference z několika projektů.
Referenční objekt má geometrii pouze ke čtení, uživatel však může použít lokální styl objektu, aplikovat vlastní poznámky, provést limitovanou analýzu a přistupovat k vlastnostem zdrojového objektu. Při uložení výkresu spotřebitele tak referenční objekt zabírá menší prostor. Při úpravě zdrojového objektu se díky synchronizaci tyto změny projeví v referenčním objektu. K synchronizaci dojde při otevření výkresu spotřebitele, případně ji může ručně provést uživatel. Datovou referenci lze převést na nezávislý objekt, který lze upravit; poté však nadále není aktualizován z původního zdrojového objektu.
V aplikaci AutoCAD Civil 3D 2014 bylo změněno chování datových referencí u typů objektů kromě povrchů. Když vložíte referenci na datovou zkratku do výkresu a poté výkres uložíte a zavřete, geometrie objektu se uloží ve výkresu. Při příštím otevření výkresu, který referenci obsahuje, je reference pouze ověřena a synchronizována, pokud se zdrojový objekt změnil.
Toto nové chování usnadňuje sdílení výkresů, které obsahují reference, s ostatními uživateli, protože odkazované objekty jsou stále viditelné, i když nejsou k dispozici zdrojové výkresy. A protože synchronizace nastane pouze pokud byl zdrojový objekt změněn, objekt ve výkresu, který je založen na datové referenci (například koridor, který obsahuje trasu, která tvoří reference), je označen jako zastaralý při skutečné změně dat.
V aplikaci AutoCAD Civil 3D 2017 byla přidána možnost uložit geometrii referenčních povrchů ve výkresu. V nastavení příkazu CreateSurfaceReference můžete nyní určit, zda chcete použít toto chování či nikoli. Pokud se rozhodnete uložit geometrii referenčního povrchu do výkresu, zvětší se velikost výkresu s referencí, ale bude možné jej otevřít rychleji, pokud nebude změněn zdrojový povrch. Další informace naleznete v části Práce s referencemi povrchů.