Następnie zostanie utworzony element linii trasowania spełniający kryteria określone w pliku kryteriów projektowych. W celu zapewnienia zgodności elementu z określonymi kryteriami projektowymi zostaną użyte minimalne wartości domyślne wyświetlane w wierszu polecenia.
Uwaga: Program Autodesk Civil 3D może sprawdzić, czy elementy linii trasowania są styczne względem siebie.
Określanie kryteriów projektowych linii trasowania
Rysunek zawiera powierzchnię oznaczoną kilkoma okręgami oznaczonymi literami od A do E.
Uwaga:
Upewnij się, że włączona została funkcja Lokalizacja(OBIEKT). Więcej informacji można znaleźć w temacie Lokalizacja względem obiektów.
Kliknij kartę Narzędzia głównepanelUtwórz projektlistę rozwijaną Linia trasowaniaNarzędzia tworzenia linii trasowaniaWyszukiwanie .
W oknie dialogowym Utwórz linię trasowania — Układ zaakceptuj domyślne wartości Nazwa i Pikieta początkowa. W tym ćwiczeniu pole Opis pozostaw puste.
Na karcie Ogólne określ następujące parametry:
Obszar: <Brak>
Styl linii trasowania: Styl projektu
Warstwa linii trasowania: C-ROAD
Zestaw etykiet linii trasowania: Główne i pomocnicze punkty geometrii
Na karcie Kryteria projektowe w polu Początkowa prędkość projektowa wpisz 50 km/godz.
Ta prędkość zostanie zastosowana w pikiecie początkowej linii trasowania. W razie potrzeby można dodać prędkości projektowe w innych pikietach. Prędkość projektowa jest używana we wszystkich kolejnych pikietach, aż w jednej z nich zostanie wykryta przypisana prędkość projektowa lub będzie to pikieta końcowa.
Zaznacz pole wyboru Projektowanie w oparciu o kryteria.
Po zaznaczeniu tej opcji są dostępne narzędzia projektowania oparte o kryteria. Domyślnie są zaznaczone dwa pola wyboru:
Użyj pliku kryteriów projektowych — plik kryteriów projektowych jest plikiem w formacie XML opisującym minimalne standardy projektowania dotyczące obiektu linii trasowania i profilu. Plik kryteriów projektowych można dostosować, aby był zgodny z lokalnymi standardami projektowania dotyczącymi prędkości projektowej, przechyłki oraz prędkości minimalnej, promienia i długości pojedynczych elementów. W tabeli Kryteria domyślne wymieniono właściwości uwzględnione w domyślnym pliku kryteriów projektowych, którego lokalizacja jest wyświetlana w polu powyżej tabeli Kryteria domyślne.
Użyj zestawu kontroli projektu — kontrola projektu to warunki zdefiniowane przez użytkownika służące do weryfikacji parametrów linii trasowania i profilu, które nie znajdują się w pliku kryteriów projektowych. Warunki kontroli projektu muszą być uwzględnione w zestawie kontroli projektu dotyczącym linii trasowania lub profilu.
W obszarze Użyj pliku kryteriów projektowych kliknij ikonę .
W oknie dialogowym Wybierz tabelę prędkości projektowej zaznacz plik _Autodesk Civil 3D Metric Roadway Design Standards.xml. Kliknij przycisk Otwórz.
Uwaga: Istnieje wiele dostępnych plików kryteriów projektowych do wyboru. W tym ćwiczeniu używane są normy AASHTO 2001, które są dostępne w pliku _Autodesk Civil 3D Metric Roadway Design Standards.xml. Jeśli wybierzesz plik 2004 lub 2011, mogą być wyświetlane nieco inne wartości niż te, które są wyświetlane i opisane w tym samouczku.
W tabeli Kryteria domyślne w wierszu Tabela promienia minimalnego zmień ustawienie Wartość na AASHTO 2001 eMax 6%.
Na liście Użyj zestawu kontroli projektu wybierz pozycję Kontrola długości jezdni dla 50 km/godz. Kliknij przycisk OK.
Ten zestaw kontroli projektu zawiera prostą kontrolę projektu. Można utworzyć inny projekt i dodać ją do tego zestawu kontroli projektu w części Ćwiczenie 3: Praca z kontrolami projektu.
Rysowanie elementów linii trasowania spełniającej określone kryteria projektowe
Na pasku narzędzi Narzędzia układu linii trasowania kliknij narzędzie Styczna–Styczna (brak łuków).
Zlokalizuj środek okręgu A, aby określić punkt początkowy linii trasowania. Poprowadź linię z tego punktu przez kolejne punkty przecięcia, lokalizując środki okręgów B, C i D (zachowując kolejność). Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, aby zakończyć polecenie tworzenia linii trasowania.
Na pasku narzędzi Narzędzia układu linii trasowania kliknij narzędzie Krzywa dowolna–łuk–krzywa przejściowa (między dwoma elementami).
W odpowiedzi na monit wyświetlony w wierszu polecenia kliknij styczną wchodzącą do okręgu B z lewej strony („pierwszy element”).
Kliknij styczną wychodzącą z okręgu B z prawej strony („następny element”).
Naciśnij klawisz Enter, aby zaakceptować wartość domyślną nachylenia łuku, która jest mniejsza niż 180 stopni.
Wpisz wartość promienia 75.
Należy zauważyć, że monit Określ promień podaje wartość domyślną. Jest to minimalna wartość promienia łuku przy aktualnej prędkości projektowej. Wartość minimalna znajduje się w tabeli Tabela promienia minimalnego w pliku kryteriów projektowych. Można wpisać inną wartość, jeśli tylko jest ona większa od wyświetlonej wartości minimalnej. W tym ćwiczeniu zostaną użyte wartości niezgodne z kryteriami projektowymi, a następnie uzyskane wyniki zostaną ocenione.
Wpisz długość krzywej wejściowej 25.
Wpisz długość krzywej wyjściowej 25.
Na pasku zadań Narzędzia układu linii trasowania kliknij listę rozwijaną . Kliknij ikonę Zaokrągl łuk dowolny (między dwoma obiektami, promień).
W odpowiedzi na monit wyświetlony w wierszu polecenia kliknij styczną wchodzącą do okręgu C z lewej strony („pierwszy element”).
Kliknij styczną wychodzącą z okręgu C z prawej strony („następny element”).
Naciśnij klawisz Enter, co spowoduje wybranie domyślnej wartości łuku mniejszej niż 180 stopni.
Naciśnij klawisz Enter, aby wybrać minimalny promień 90.000 m.
Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby zakończyć działanie polecenia.
W punkcie 14 została zaakceptowania minimalna wartość promienia określona w pliku kryteriów projektowych, a mimo to na łuku jest wyświetlany symbol ostrzeżenia. Dzieje się tak, gdyż, mimo że łuk spełnia kryteria projektowe określone w pliku kryteriów projektowych, nie spełnia warunków kontroli projektu znajdujących się w zestawie kontroli projektu. W następnym ćwiczeniu zostanie omówione korygowanie kryteriów projektowych i poprawienie niezgodności z kontrolą projektu.
Zostanie teraz dodany kolejny element łuku i będą sprawdzone uzyskane wyniki.
Na pasku zadań Narzędzia układu linii trasowania kliknij listę rozwijaną . Wybierz kolejno polecenia Więcej łuków swobodnychŁuk swobodny (od końca obiektu, promień, długość).
W odpowiedzi na monit wyświetlony w wierszu polecenia kliknij styczną kończącą się w okręgu D („element do dołączenia”).
Wskazówka:
Symbole ostrzeżenia nie zmieniają rozmiaru automatycznie podczas powiększania. W wierszu polecenia wprowadź polecenie REGEN, aby zmienić rozmiar symbolu ostrzeżenia.
W wierszu polecenia wpisz O, aby określić kierunek ruchu w lewo.
Wprowadź wartość promienia 200.000 m.
Po wyświetleniu monitu z poleceniem określenia długości łuku kliknij w środku okręgu D, a następnie kliknij w środku okręgu E.
Łuk zostanie wyświetlony na rysunku. Wartość długości jest odległością między dwoma klikniętymi punktami.
Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby zakończyć działanie polecenia.
Należy zwrócić uwagę, że na tej łuku nie jest wyświetlany symbol ostrzeżenia. Wartość promienia wprowadzona w punkcie 4 przekracza wartość minimalną zdefiniowaną w określonej tabeli promienia minimalnego.