Informace o normálách plochy a odstranění skrytých povrchů

Existuje několik kroků běžně používaných k urychlení procesu rendrování.

Aby se minimalizovala doba potřebná k vytvoření rendrovaného zobrazení modelu, je běžnou praxí odstraňování skrytých povrchů nebo skrývání objektů, které jsou umístěny mimo záběr kamery.

Každý povrch, který modelujete, sestává z ploch. Plochy jsou buď trojúhelníkové nebo čtyřstranné, přičemž každá plocha má stranu orientovanou dovnitř a stranu orientovanou ven. Směr, ve kterém se určuje orientace plochy, je definován pomocí vektoru nazývaného normála. Směr normály ukazuje přední neboli vnější povrch plochy.

Normály plochy určují směr, ve kterém se odráží a lomí světlo (index lomu). Pokud se kamera nachází za plochou, bude plocha pro kameru neviditelná, ale rendrovací modul ji bude dále zpracovávat, aby odrážela světla a vrhala stíny.

Pokud vidíte otvor, obvykle to znamená, že plocha na modelu fyzicky chybí nebo směřuje od kamery.

Pokud plocha chybí, bude nutné ji ručně zrekonstruovat. Pro objekty nakreslené příkazem 3DPLOCHA je směr normál definován způsobem, jakým je plocha nakreslena v pravoúhlém souřadnicovém systému: pokud nakreslíte plochu proti směru hodinových ruček, normály směřují ven; jestliže kreslíte plochu ve směru hodinových ruček, normály ukazují směrem dovnitř. Plochy byste měli kreslit pouze jednou metodou.

Poznámka: Normály na objektech těles jsou obvykle správně orientovány, což může sloužit jako pomůcka při tvorbě modelů k rendrování.

Rendrovací modul při rendrování prohledává všechny normály, které směřují od bodu pohledu a odstraňuje asociované mnohoúhelníky ze scény. Tento krok odstranění se nazývá vyřazení zadních ploch.

Po odstranění zadních ploch použije rendrovací modul zásobník Z pro porovnání relativních vzdáleností podél osy Z. Pokud zásobník Z udává, že jedna plocha překrývá druhou, odstraní rendrovací modul plochu, která by byla skrytá. Ušetřený čas závisí na poměru mezi počtem odstraněných ploch a celkovým počtem ploch.

Rendrovací modul zpracovává každý objekt ve scéně, a to i ty objekty, které nejsou v záběru kamery a v rendrovaném pohledu nebudou zobrazeny. Rendrování modelu, který byl s tímto záměrem vytvořen, lze usnadnit správným uspořádáním a řízením hladin. Vypnutím hladin obsahujících objekty, které nejsou v aktuálním pohledu, tedy můžete podstatně zvýšit rychlost rendrování.