O minimalizaci počtu protínajících se a koplanárních ploch

Určité druhy geometrie při rendrování způsobují zvláštní problémy.

Složitost objektu je ve vztahu k počtu jeho vrcholů a ploch. Čím více má model ploch, tím delší doba je potřebná k jejich rendrování. Udržujte geometrii výkresu co nejjednodušší, protože tak snížíte na minimum čas nutný k rendrování. Pro popsání povrchu použijte co nejméně ploch.

Optimalizace protínajících se ploch spojením objektů

K protínání ploch modelu dochází tehdy, jestliže dva objekty procházejí jeden druhým. Ve fázi přípravy koncepčního návrhu je prosté umístění jednoho objektu tak, aby procházel jiným objektem, nejrychlejším způsobem vizualizace budoucího vzhledu. Hrana vzniklá v místě, kde se dva objekty protínají, však může vykazovat zvlněný vzhled.

V následujícím příkladě hrana v levém obrázku vypadá zvlněně. Po provedení operace booleovského sjednocení je však mnohem čistší.

Není-li vzhled hran tak přesný, jak požadujete, použijte booleovské operace, jakými jsou sjednocení, průnik a odečtení. Vytvoří se tak mnohem čistší a přesnější hrana, která lépe vyjadřuje vzhled objektu.

vyhnutí se koplanárním plochám

Plochy, které se překrývají a leží ve stejné rovině, tedy plochy ve společné rovině, mohou způsobit nejednoznačné výsledky, zejména pokud se liší materiály použité pro obě protínající se plochy.

V následujícím příkladě se objevují artefakty, pokud některá umístění zabírají plochy.

Tuto situaci lze vyřešit přesunutím objektu tak, aby jeho plochy neležely ve stejné rovině jako plochy jiného objektu.

vyhnutí se zkrouceným plochám

Plochy, které se kvůli 180stupňovému zkroucení překrývají, mohou způsobit nejednoznačné výsledky, protože normála plochy není správně definována.

V následujícím příkladě v místě, kde je plocha zkroucena, se zobrazují artefakty, a to v důsledku překřížení druhého a třetího rohového bodu.

Tato situace často vzniká při pokusu o opravu otvoru v povrchu modelu. Pokud jsou například vybrány rohové body pro novou plochu, tyto body se překříží místo toho, aby se umístily proti směru hodinových ruček okolo otvoru (příkaz 3DPLOCHA). Tomuto problému se lze vyhnout vybráním rohových bodů ve správném pořadí.