Mimo że szablon powinien zawierać wiele różnych elementów i ustawień, należy zawsze dążyć do maksymalnego „odchudzania” tworzonych szablonów. Przed podjęciem decyzji o zapisaniu elementu bibliotecznego w szablonie należy rozważyć inne możliwości. Elementy biblioteczne należy przechowywać w szablonie tylko wtedy, gdy wszystkie za i przeciw wskazują, że jest to najlepsze rozwiązanie. Zwykle sam szablon powinien zostać zapisany w położeniu określonym w oknie dialogowym Opcje, w polu Ustawienia szablonu.
Konfigurowanie położenia pliku szablonu w oknie dialogowym „Opcje”.
Elementy, jakie powinny być zawarte w pliku szablonu:
- Definicje warstw: liczbę wstępnie zdefiniowanych warstw należy ograniczyć do minimum. Większość warstw tworzona jest w razie potrzeby na bieżąco przez styl klucza warstw wczytany do rysunku. Wstępnie zdefiniowane warstwy należy tworzyć tylko dla tych obiektów, które muszą znaleźć się w szablonie jeszcze przed wczytaniem stylu klucza warstw lub utworzeniem jakichkolwiek innych obiektów.
- Style tekstu: należy uwzględnić definicje stylów tekstu, które mają być używane w standardowych uwagach i wymiarach.
- Bloki tytułowe, układy i ustawienia strony: te elementy powinny znaleźć się szablonach arkuszy wydruku. Zapisywanie ustawień strony jest szczególnie wskazane w szablonach zestawów arkuszy. Ustawienia zapisane w zestawie będą pełniły rolę nadpisań podczas publikowania zestawu arkuszy.
- Multibloki: zwykle powinny być przechowywane jako elementy biblioteczne lub oznaczenia. Jednak jeśli zamiast domyślnej etykiety siatki ma być używany blok użytkownika, to blok taki powinien być zapisany w szablonie.
Uwaga: Bloki użytkownika nie skalują się prawidłowo, jeżeli skopiujesz obiekty, do których są dołączone (takie jak drzwi i okucia drzwi), i wkleisz je do rysunku, którego jednostki rysunku są zdefiniowane w inny sposób.
- Definicje klasyfikacji: często używane definicje klasyfikacji najlepiej jest zapisywać w szablonie rysunku, aby były dostępne od razu, gdy użytkownik zechce sklasyfikować styl lub konkretny obiekt.
Elementy, których nie należy zapisywać w pliku szablonu:
- Większość stylów: style powinny być przechowywane w rysunku biblioteki stylów, razem z odpowiednimi narzędziami na paletach pozwalającymi użytkownikom szybko i łatwo importować style do bieżącego rysunku, gdy zajdzie taka potrzeba. Przechowywanie stylów w bibliotece i udostępnienie narzędzi do ich importu pozwala uniknąć nadmiernego zwiększania objętości rysunków wskutek przechowywania nieużywanych stylów w bibliotece rysunku.
- Elementy biblioteczne oparte na symbolach: zwykle najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w bibliotece AEC lub — w przypadku znaczników opisowych i oznaczeń zestawieniowych — w rysunku biblioteki. Również w tym przypadku narzędzia na paletach zapewniają szybki i łatwy dostęp do elementów zawsze, gdy są one potrzebne.
- Style wymiarowania: wymiary AEC i standardowe style wymiarowania programu AutoCAD, na podstawie których są one wyświetlane, nie muszą być przechowywane w szablonie. Można je przechowywać tak samo, jak inne elementy oparte na stylach, tj. w rysunku biblioteki stylów, i udostępniać za pośrednictwem narzędzi na paletach.
- Style kluczy warstw i standardy warstw: choć możliwe jest przechowywanie ich w szablonie, lepiej zapisać je na rysunku biblioteki i za pomocą okna dialogowego Ustawienia rysunku skonfigurować go w taki sposób, aby aktualny styl klucza warstw był automatycznie importowany do nowego rysunku oraz wszystkich aktualnie otwieranych rysunków. Zagwarantuje to, że używana będzie zawsze najbardziej aktualna wersja.
Ustawienia warstw w oknie dialogowym Ustawienia rysunku. Należy zwrócić uwagę, że styl klucza warstw ustawiony został na automatyczne importowanie oraz, że zaznaczona została opcja Zapisz jako domyślny. Dzięki temu nawet po utworzeniu nowego rysunku bez szablonu załadowany zostanie właściwy styl klucza warstw. Należy także zwrócić uwagę, że zaznaczone jest pole wyboru Zawsze importuj styl kluczy warstw przy pierwszym użyciu w rysunku. Jest to opcja skojarzona z rysunkiem, którą należy włączyć w szablonie. Spowoduje to, że najnowsza wersja stylu klucza warstw będzie używana również w rysunkach już rozpoczętych.