Katalog narzędzi to jeden z najważniejszych składników zbioru własnych elementów bibliotecznych każdej pracowni. Jest on centralnym magazynem wszystkich elementów bibliotecznych opartych na narzędziach, do których mogą i powinny należeć narzędzia zapewniające dostęp do stylów, biblioteki AEC, znaczników opisowych, etykiet zestawieniowych i pozostałych elementów opisowych. Ponieważ katalog narzędzi ma kluczowe znaczenie dla efektywności udostępniania elementów bibliotecznych i zarządzania nimi, należy starannie zaplanować jego położenie, organizację i strukturę. Należy również podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia katalogu narzędzi przed niezamierzonymi modyfikacjami lub zmianami wprowadzonymi przez osoby nieupoważnione.
Jeśli użytkownicy będą ręcznie wczytywać katalog do biblioteki Wyszukiwarki bibliotek, wybór ścieżki nie jest szczególnie istotny. Wystarczy umieścić katalog w położeniu dostępnym dla wszystkich użytkowników. Jeśli ładowanie palety ma być zautomatyzowane poprzez utworzenie pliku rejestrującego katalog, wszyscy użytkownicy muszą w taki sam sposób uzyskiwać dostęp do położenia w sieci, w którym zapisany jest katalog. Podobnie jak w przypadku pozostałych elementów bibliotecznych udostępnianych w sieci, należy dokładnie rozważyć zalety i wady stosowania zmapowanych dysków sieciowych albo ścieżek UNC.
Jeśli niezbędne jest sprawowanie kontroli nad uprawnieniami użytkowników do modyfikowania katalogu narzędzi, katalog można zapisać w folderze przeznaczonym tylko do odczytu. Użytkownicy będą mieli dostęp do katalogu i będą mogli korzystać z narzędzi, jednak modyfikacje będą mogły wprowadzać wyłącznie osoby z uprawnieniami do zapisu w folderze.