Przemyślany szablon projektu pomaga w automatycznym stosowania standardów obowiązujących w pracowni i upraszcza proces tworzenia i konfigurowania nowego projektu. W zależności od charakteru wykonywanych prac, szablon projektu może być bardzo rozbudowany lub stanowić tylko podstawowy szkielet projektu. Jeśli wykonywane projekty są mało powtarzalne, a pracownia wykonuje projekty budynków o różnym charakterze, najbardziej przydatny może okazać się szablon ograniczony do niezbędnego minimum. Jeśli zaś projekty dotyczą powtarzalnego typu budynków lub jeśli użytkownicy pracują z budynkami prototypowymi, przydatne może być utworzenie rozbudowanego szablonu zawierającego więcej informacji o strukturze projektu.
Tworzenie szablonu projektu nie sprowadza się do skopiowania i zmiany nazwy istniejącego projektu. Chęć utworzenia szablonu należy zadeklarować już w chwili tworzenia nowego projektu.
Szablon projektu należy utworzyć w oknie dialogowym Dodawanie projektu. Jest to jedyny moment, w którym można to zrobić. Do każdego nowego projektu zostaną skopiowane ustawienia i pliki ze wskazanego szablonu projektu.
Jedną z właściwości projektu programu AutoCAD Architecture jest specyfikacja plików szablonów określająca szablony rysunków, które mają być używane dla konstrukcji, elementów i rzutów. Te ustawienia szablonów są niezależne od ustawień szablonu określonych w oknie dialogowym Opcje. Wskazane szablony powinny znajdować się w miejscu dostępnym dla wszystkich użytkowników
Arkusz informacji szczegółowych, dostępny w oknie dialogowym Właściwości projektu, zawiera informacje, które mogą być powiązane z blokami tytułowymi za pośrednictwem pól albo osadzone w obiektach WTEKST lub atrybutach bloków. Dane te są w całości definiowane przez użytkownika. W szczegółach projeku szablonu projektu należy umieścić dane wspólne dla wszystkich projektów użytkownika.
Wszystkie projekty programu AutoCAD Architecture zawierają plik zestawu arkuszy programu AutoCAD (.dst). Plik zestawu arkuszy z szablonu projektu jest kopiowany do nowo tworzonego projektu razem ze wszystkimi innymi plikami i folderami projektu, a jego nazwa jest zmieniana na zgodną z nazwą nowego projektu. Plik zestawu arkuszy zawiera różne bardzo istotne informacje, które można wstępnie skonfigurować w ogólnym szablonie projektu.
Poniżej wymieniono elementy pliku zestawu arkuszy, które można zmodyfikować w szablonie projektu:
Elementy, których NIE należy zapisywać w pliku zestawu arkuszy programu AutoCAD Architecture
Wszystkie ustawienia określone w oknie dialogowym Konfigurowanie standardów AEC projektu będą kopiowane do nowych projektów razem z szablonem projektu. Pliki standardów właściwe tylko dla jednego projektu, czyli definiujące standardy projektu uzupełniające bądź zastępujące standardy pracowni, powinny być umieszczone w folderze „Standards” szablonu projektu. Przy tworzeniu nowego projektu pliki te zostaną skopiowane, a ich ścieżki — zaktualizowane.
Dodając do plików standardów plik spoza projektu, należy zdecydować, czy jego ścieżka ma zawierać zmapowany dysk, czy też ma być zapisana w formacie UNC. Obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku rysunków bibliotek stylów. Jeśli używane są litery zmapowanych dysków, mapowanie musi być identyczne na wszystkich komputerach użytkowników. Jeśli ścieżki zapisywane są w formacie UNC, ścieżka serwera musi pozostać niezmienna w przewidywalnej przyszłości.
Oprócz katalogów narzędzi użytkownika, będących odzwierciedleniem standardów pracowni, każdy projekt zawiera przypisaną do niego bibliotekę Wyszukiwarki bibliotek oraz skojarzone z nią katalogi narzędzi projektowania. Można je również skonfigurować w szablonie projektu. Tworząc katalogi narzędzi projektowania, należy kierować się kilkoma prostymi wytycznymi.
Jeśli powstające w pracowni projekty budynków charakteryzują się dużą powtarzalnością lub powstają na bazie budynku prototypowego, korzystne może być zdefiniowanie w szablonie pewnych elementów struktury projektu. Elementy te nie są niezbędne, a stopień szczegółowości, na jakim zostaną wstępnie zdefiniowane, zależy całkowicie od decyzji użytkownika.
Elementy struktury projektu, które można ująć w szablonie projektu