Jakmile vytvoříte rozvržení, proveďte další kroky vytváření modelů těles.
Když používáte příkaz Vytvořit komponenty s bloky náčrtů, vybíráte z mnoha různých možností k určení formátu nových souborů a chování instancí komponent. Výběry, které provedete, závisí mimo jiné na tom, zda je návrh sestavy statický nebo kinematický. Geometrie instance komponenty je asociována s instancí bloku náčrtu, takže se veškeré změny geometrie provedené v definici bloku budou šířit do komponenty. Měníte-li vazby geometrie, zopakujte u ovlivněných instancí příkaz Vytvořit komponenty k aktualizaci vazeb komponenty.
K dispozici jsou různé pracovní postupy procesu Vytvořit komponenty, které závisí na rozvržení a na zadání návrhu. Následuje typický pracovní postup prvního provedení procesu Vytvořit komponenty z bloků náčrtů rozvržení:
Je-li vybrána možnost umístění do cílové sestavy, otevře se určený soubor cílové sestavy a nové komponenty budou umístěny do sestavy. Nové komponenty a cílové sestavy nejsou automaticky ukládány na disk. Uložíte je při ukládání cílové sestavy.
Pokud není vybrána možnost umístění do cílové sestavy, budete požádáni o uložení nových komponent po zavření dialogu Vytvořit komponenty.
V dialogu Vytvořit komponenty jste výběrem možností polohy komponenty nastavili, jak se mají na počátku komponenty chovat vzhledem k rozvržení. Tyto možnosti stanovují typ vazeb použitých v komponentech sestavených v cílové sestavě. Tyto možnosti rovněž stanovují, které vazby se použijí do komponent v podsestavách vytvořených příkazem Vytvořit komponenty.
Když zaškrtnete položku Vytvářet ekvivalentní vazby sestav, převedou se geometrické vazby mezi instancemi bloku náčrtu do vazeb sestavy mezi odpovídajícími komponenty.
2D geometrická vazba | 2D vazba sestavy |
Mezi dvěma body (totožná) | Pracovní osa k pracovní ose (vazba) s pracovními osami kolmými k rovině rozvržení |
Mezi dvěma čárami (kolineární) | Pracovní rovina k pracovní rovině (stejný směr) |
Bod k čáře (totožná) | Pracovní osa k pracovní rovině (vazba) s pracovní osou kolmou k rovině rozvržení |
2D geometrická vazba | 3D vazba sestavy |
Mezi dvěma body (totožná) | Pracovní bod k pracovnímu bodu (vazba – sférická) |
Mezi dvěma čárami (kolineární) | Pracovní osa k pracovní ose (vazba – stočená) |
Bod k čáře (totožná) | Pracovní bod k pracovní ose (vazba – válcová) |
Chování polohy komponenty, které bylo nastaveno na začátku během procesu vytvoření komponenty, můžete přepsat. Klikněte pravým tlačítkem na komponentu v prohlížeči a vyberte položku Vazba rozvržení. Vyberte možnosti k dosažení požadovaného chování komponenty. Tyto možnosti jsou k dispozici pro komponenty svázané se součástí rozvržení shora dolů. Chcete-li změnit chování komponent vnořených do podsestav, upravte podsestavy a postupujte podle stejného postupu.
Když je vybrána tato možnost, je instance komponenty vytvořena do součásti rozvržení s vazbami stejný směr XZ a YZ. V důsledku toho je pozice instance komponenty v rovině XY řízena rozvržením.
Když je vybrána tato možnost, není pozice instance komponenty řízena odpovídající pozicí bloku v rozvržení. Komponentu můžete v sestavě volně přetahovat, vazba rozvržení však zajišťuje, že komponenta zůstává rovnoběžná s rovinou rozvržení. Je-li vybrána tato možnost, jsou v důsledku toho povoleny pouze 2D kinematiky.
Když je vybrána tato možnost, není pozice instance komponenty řízena odpovídající pozicí bloku v rozvržení. Vazba rozvržení je potlačena, komponentu můžete tedy nejen přetahovat, ale také ji v sestavě otáčet. Je-li vybrána tato možnost, jsou v důsledku toho povoleny 3D kinematiky.
Je-li vybrána tato možnost, bude aktivní vazba proti sobě asociovaná s rovinou rozvržení (XY). Tím je pohyb instancí komponenty omezen jen směr rovnoběžný s rovinou rozvržení. Tuto možnost můžete vypnout a komponentu přetáhnout v kolmém směru k rovině rozvržení. Poté tuto možnost zapněte a tím bude vazba proti sobě povolena. K vazbě je přidána hodnota vzdálenosti odrážející vzdálenost komponenty vzhledem k rovině rozložení.
Když zvolíte vytvoření ekvivalentních vazeb sestavy během vytvoření komponent, vazby mezi bloky náčrtu se převedou do vazeb sestavy mezi komponentami. Převedené vazby můžete nastavit, aby umožňovaly 2D nebo 3D pohyb mezi komponentami s vazbami. Klikněte pravým tlačítkem na převedené vazby a vyberte položku 2D kinematika (výchozí) nebo 3D kinematika. Chcete-li dosáhnout 3D pohybu komponenty, vyberte u odpovídající komponenty možnost vazby rozvržení Pozice řízení sestavy (3D).
Nově vytvořené instance komponenty jsou geometricky asociovány s rozvržením. Většina změn, které provedete v geometrii instance bloku nebo v poloze rozvržení, bude šířena do instancí komponent. Pokud ale změníte vazby geometrie mezi instancemi bloku, opakujte vynucené odvození za účelem aktualizace vazeb sestavy instancí komponent.
Aktualizujte vazby instancí bloků a u ovlivněných instancí proveďte pracovní postup příkazu Vytvořit komponenty. Komponenty asociované s instancemi bloku budou aktualizovány, aby se projevily nové vazby sestavy.
Použijte součást s více tělesy jako rozvržení. Vytvořte objemové těleso a odvoďte tyto tělesa do souborů nové součásti pomocí příkazu Vytvořit komponenty.
K příkazu Vytvořit komponenty nelze vybrat kombinaci těles a bloků náčrtu. Pokud předem vyberete kombinaci objektů a spustíte příkaz Vytvořit komponenty, zobrazí se dialog Vytvořit komponenty: Výběr s prázdným oknem výběru.
Vyberete-li umístění nových komponent do cílové sestavy, budou počátky komponent zarovnány s počátkem cílové sestavy. Počátky komponent budou ukotveny a nebudou vytvořeny vazby sestavy.
Je-li dynamická simulace nainstalována a použita se sestavami vytvořenými pomocí příkazu Vytvořit komponenty, zvažte následující možnosti: