Edycja wiązań zbrojenia

Łatwo zarządzaj wiązaniami zbrojenia, wybieraj uchwyty prętów i obiekty docelowe wiązań oraz przechodź pomiędzy dostępnymi opcjami edycji, aby wprowadzać zmiany.

Film: Umieszczanie zbrojenia ze zmodyfikowanymi wiązaniami

Uwaga: Podczas edycji wiązań zbrojenia edytowany pręt jest wyróżniany na zielono (zobacz temat Okno dialogowe Opcje: karta Grafika):


  1. Wybierz element zbrojenia w modelu.
  2. Kliknij kolejno kartę Zmień | Zbrojenie konstrukcyjnepanel Obiekt nadrzędny (Edytuj wiązania).
  3. Wybierz uchwyt pręta, wybierz obiekt docelowy wiązania i dopasuj zachowanie oraz geometrię pręta.


    W tym przykładzie segment wystąpienia zbrojenia jest zaznaczony i wyróżniony na zielono. Odniesienie, do którego segment zbrojenia jest wiązany, jest wyróżniony na pomarańczowo. W tym przypadku jest to odniesienie powierzchni obiektu nadrzędnego.

  4. Kliknij nową linię odniesienia, aby przypisać nowe odniesienie wiązania. Wymiar podaje odległość od zbrojenia do wiązania.

    Aby dowiedzieć się więcej na temat dostępnych opcji edycji wiązań, zobacz temat Opcje i sterowanie odsunięciem wiązań zbrojenia.

  5. Kliknij wymiar, aby wprowadzić określoną odległość i naciśnij klawisz Enter, aby zastosować.

    Poniższy rysunek przedstawia wymiar wiązania końca pręta dopasowany do 100 mm od powierzchni obiektu nadrzędnego.



  6. Kliknij kartę Zmień | Zbrojenie konstrukcyjne panel Wiele (Zakończ), aby zastosować zmiany we wiązaniu i zamknąć edytor.

  7. Uwaga: Można edytować wiązanie zbrojenia w widoku 3D w podobny sposób. Mimo że linie otuliny zbrojenia nie są wyświetlane w widokach 3D, wyświetlane są odpowiednie opcje dla poszczególnych uchwytów prętów.

Prawidłowe obiekty docelowe

Każdy uchwyt pręta jest zdefiniowany przez płaszczyznę sterującą danym wiązaniem. Aby zobaczyć reprezentację tej płaszczyzny, otwórz widok 3D i edytuj wiązania prętów.

Obiekt docelowy zbrojenia jest uznawany za prawidłowy, jeśli płaszczyzna bieżącego uchwytu pręta i płaszczyzna obiektu docelowego są równoległe. Ma to zastosowanie w przypadku segmentów, płaszczyzny pręta (w której rozpoczyna się zestaw) i początku/końca pręta.


  1. Wybrany uchwyt zbrojenia.
  2. Prawidłowy obiekt docelowy wiązania zbrojenia — segment jest równoległy do wybranego uchwytu.
  3. Nieprawidłowy obiekt docelowy wiązania zbrojenia — segment nie jest równoległy do wybranego uchwytu. Nie zostanie on wyróżniony po umieszczeniu na nim kursora.
Uwaga: Jeśli obiekt docelowy nie jest prawidłowy, nie zostanie wyróżniony i nie będzie można go wybrać.
Pręty, które są już związane z bieżącym prętem (nawet za pośrednictwem innych prętów), są wyświetlane za pomocą półcienia koloru i nie można wybrać ich odniesień, ponieważ spowodowałoby to zapętlenie. W tym przykładzie rozkład zbrojenia (3) jest związany z zestawem (2), który jest związany z zestawem (1):