Informacje o kształtach zbrojenia

Kształty zbrojenia składają się ze strzemion, łączy i prętów prostych, do których mogą być przypisane zaokrąglenia i haki. Można manipulować każdym kształtem w celu łatwiejszego odzwierciedlenia wymagań dotyczących zbrojenia w modelu.

Elastyczna geometria zbrojenia jest sterowana za pomocą kilku uchwytów:

Na płaszczyźnie definiowany jest każdy uchwyt, który może być związany w kierunku prostopadłym do płaszczyzny. Płaszczyzny używane do umieszczania zbrojenia i płaszczyzny wyznaczone przez długość elementów są widoczne na ilustracjach powyżej. Płaszczyzny określające uchwyty kształtu zbrojenia są widoczne na ilustracji poniżej.

Przesuwanie odcinków powoduje ich przyciągnięcie i dołączenie do otuliny obiektu nadrzędnego.

Zachowania podczas przyciągania kształtu zbrojenia

W związku ze sposobem umieszczania zbrojenia i właściwościami odniesień do otulin zbrojenie nie jest przyciągane do odpowiednich elementów w programie Revit, np. punktów przyciągania i linii przyciągania. Zmiana wielkości i inne modyfikacje zbrojenia mają wpływ wyłącznie na odniesienie zbrojenia obiektu nadrzędnego, w którym jest ono umieszczone.

Przekrój poprzeczny betonowego obiektu nadrzędnego z ukazanym odniesieniem otuliny Domyślne umieszczenie zbrojenia w odniesieniu otuliny Przyciąganie położenia do odniesienia otuliny przy użyciu kontrolek kształtu zbrojenia

Aby zmodyfikować zbrojenie względem jego środowiska w programie Revit, nadpisując działanie funkcji przyciągania odniesień otuliny, można wybierać do dopasowywania poszczególne elementy zbrojenia.

Umieść wskaźnik myszy nad elementem zbrojenia i naciśnij klawisz TAB. Teraz można edytować element, wykorzystując typowe działanie funkcji przyciągania.

Przyciągnij położenie do krawędzi dołączonego elementu poprzez wybór segmentu linii zbrojenia

Tolerancje przyciągania

Aby przyciągnąć uchwyt zbrojenia do otuliny lub do uchwytu zbrojenia strzemienia, uchwyt musi początkowo znajdować się w niewielkiej odległości (tolerancji) od płaszczyzny odniesienia otuliny lub uchwytu.

W wypadku wiązań otuliny zbrojenia tolerancja jest równa: 1/2 * średnica pręta zbrojeniowego.

W wypadku wiązań do innego zbrojenia (strzemienia) tolerancja jest równa: 1/2 * (średnica pręta zbrojeniowego + średnica pręta strzemienia).