Funkcja dostrajania wydajności grafiki sprawdza możliwości zainstalowanej w komputerze karty graficznej oraz sterownika wyświetlania grafiki 3D. Na tej podstawie określa, czy należy używać akceleracji programowej, czy sprzętowej.
Funkcje, które mogą nie działać prawidłowo w systemie, są wyłączane. Niektóre funkcje być może działałyby z istniejącym sprzętem, ale nie są zalecane, ponieważ używana karta graficzna lub używany sterownik wyświetlania grafiki 3D nie przeszła/przeszedł pomyślnie procesu certyfikacji firmy Autodesk lub nie została/został przetestowana/przetestowany. Funkcje można włączyć na własne ryzyko.
Dziennik dostrajania wydajności zawiera informacje o karcie graficznej i sterowniku wyświetlania grafiki 3D zidentyfikowanych w systemie oraz o tym, czy efekty sprzętowe są włączone. W sekcji Efekty wyświetlany jest bieżący stan obsługiwanych efektów sprzętowych bieżącego sterownika wyświetlania.
Plik dziennika zawiera informacje o bieżącym sterowniku aplikacji, dostępnych sterownikach aplikacji i obsługiwanych efektach. Informacje te mogą posłużyć do określenia, czy do karty graficznej użytkownika lepiej użyć sterownika aplikacji, czy sterownika oprogramowania.
Aby wyświetlić cienie obiektów z mapami w rzutniach i używanie funkcji oświetlenia według pikseli wymaga użycia akceleracji sprzętowej.
Gdy funkcja Nieskompresowane tekstury jest włączona, zwiększana jest ilość pamięci wideo potrzebnej do otwarcia rysunku zawierającego materiały, w których wykorzystano obrazy. Korzystając z tego efektu, można skrócić czas wczytywania obrazów przy pierwszym ich użyciu, ale ujemną jego stroną jest zwiększenie ilości pamięci wideo niezbędnej do wyświetlenia rysunku. Występuje też pogorszenie jakości obrazów, gdy są wyświetlane.
W miarę testowania kolejnych kart graficznych i sterowników wyświetlania 3D są one dodawane do listy w witrynie WWW firmy Autodesk. Domyślnie program AutoCAD automatycznie sprawdza aktualizacje certyfikatów.