Wskazówki dotyczące korzystania z opcji Eksportuj do Civil View dla 3ds Max

Poniższy temat zawiera wskazówki dotyczące pracy z powierzchniami.

Śledzenie powierzchni dla animowanych pojazdów

Jedną z najpopularniejszych funkcji programu Civil View jest możliwość używania inteligentnych związków między animowanymi pojazdami a ukształtowaniem powierzchni drogi, aby upewnić się, że pojazdy zawsze zachowują przyczepność do powierzchni drogi. Pojazdy nawet reagują na zmiany ukształtowania powierzchni drogi (na przykład po zmianie projektu). Ta funkcja jest znana jako śledzenie powierzchni.

Jednym z minusów śledzenia powierzchni jest możliwość negatywnego wpływu na wydajność rzutni. Problem ten może pogarszać użycie złożonych powierzchni terenu i dużej liczby pojazdów. Jest tak, ponieważ podczas odtwarzania animacji w rzutni programu 3ds Max, relacje te muszą być obliczane ponownie dla każdego pojazdu w każdej ramce animacji.

Inną kwestią, którą należy uwzględnić odnośnie projektów uzyskanych w programie Autodesk Civil 3D, jest to, że polecenie Eksportuj do Civil View dla 3ds Max generuje oddzielne powierzchnie korytarza dla każdego regionu korytarza. Tylko jedna z tych powierzchni może być wybrana jako nadrzędna powierzchnia dla każdego animowanego pojazdu (zobacz rysunek poniżej).

Zwiększanie wydajności śledzenia powierzchni z użyciem Powierzchni korytarza z łączami podzespołów

Wydajność śledzenia powierzchni ma bezpośredni związek z liczbą czół/trójkątów na wybranej nadrzędnej powierzchni. Dla każdej klatki animacji, program Civil View przeszukuje wszystkie czoła nadrzędnej powierzchni aż do napotkania tego, na którym pojazd będzie umieszczony. Tylko wtedy program może obliczyć wysokość i nachylenie powierzchni drogi, która ma być zastosowana do pojazdu w danym momencie.

Aby uzyskać najlepszą wydajność śledzenia powierzchni, użyj nadrzędnej powierzchni, która zawiera jak najmniejszą liczbę trójkątów/czół, jak to tylko możliwe, najlepiej tylko tych trójkątów, które każdy pojazd napotka w animacji.

Zazwyczaj nie ma konieczności ręcznego tworzenia powierzchni korytarza w programie Autodesk Civil 3D. Polecenie Eksportuj do Civil View dla 3ds Max generuje własne powierzchnie korytarza podczas procesu eksportu, używając określonego przez użytkownika filtra kodu połączenia. Jednakże w pewnych przypadkach tradycyjne powierzchnie korzytarza programu Autodesk Civil 3D mogą być przydatne.

W programie Autodesk Civil 3D, powierzchnie mogą być generowane z korytarzy za pomocą zakresu kryteriów. Można zdecydować, które kody łączy podzespołów powinny być używane do tworzenia zakresu geometrii powierzchni korytarza. Otwiera to możliwość utworzenia powierzchni w programie Autodesk Civil 3D wyłącznie dla potrzeb śledzenia powierzchni w programie Civil View, na podstawie tylko łączy podzespołów (zobacz rysunek poniżej).

Podczas importowania do programu Civil View, powierzchnia ta może być ukryta, tak aby nie była widoczna w wynikach renderowania lub w rzutniach.

Ponieważ tradycyjne powierzchnie korytarza w programie Autodesk Civil 3D są generowane dla całej długości korytarza (z uwzględnieniem wszystkich regionów korytarza), to również rozwiązuje problem powierzchni specyficznych dla regionów opisany powyżej.

Stosując to podejście, to chociaż wszystkie pojazdy będzie śledziły inną powierzchnię niż ta, którą można wyświetlić w dowolnych wynikach renderowania, każda zmiana projektu w zakresie korytarza w programie Autodesk Civil 3D spowoduje, że wszystkie odnośne powierzchnie zostaną zaktualizowane w programie Civil View, w tym ukryta powierzchnia dedykowana do śledzenia powierzchni przez pojazd.