Panele właściwości zapewniają kontekstowy dostęp do parametrów używanych do tworzenia i edycji elementów.
Nowości: 2020, 2020.1, 2020.2, 2021, 2021.1, 2022, 2024
Panel właściwości można przestawiać w obszarze graficznym, a początkowo jest wyświetlany w lewej górnej części obszaru graficznego. Można zmieniać rozmiar paneli, a także łączyć je z przeglądarką modelu oraz przesuwać do innej lokalizacji, a nawet na dodatkowy monitor. W panelach właściwości są używane grupy parametrów z elementem sterującym typu accordion zamiast kart.
Paleta narzędzi
Ścieżki nawigacji przedstawiają w poziomie bieżące lub aktywne położenie w hierarchii dokumentów. Zapewniają one dostęp do dokumentów, elementów i szkiców, w zależności od typu dokumentu.
Zazwyczaj panel właściwości rozpoczyna pracę w trybie definicji elementu. Można kliknąć na tekst ścieżki nawigacji, aby przełączać środowiska, od elementów do szkicu i z powrotem. Tekst ścieżki nawigacji w danym środowisku jest wyświetlany w kolorze niebieskim.
Można również użyć polecenia Powrót do elementu na wstążce, aby przełączyć się z edycji szkicu z powrotem do edycji elementu. Ikona wyświetla aktywny element, który jest tworzony lub edytowany, np. Wyciągnięcie proste, Obrót itd.
Przełączanie środowiska powoduje, że obecne środowisko zatwierdza wszelkie wprowadzone zmiany przed przełączeniem. W ten sposób przełączenie na tryb szkicu z trybu elementu spowoduje utworzenie zdefiniowanego elementu przed zmianą środowiska. Przełączenie z powrotem z trybu szkicu do elementu powoduje, że wszelkie zmiany geometrii szkicu zostaną zaakceptowane przed zmianą środowiska. Pola panelu właściwości są aktualizowane wraz ze zmianą środowiska.
Menu panelu Właściwości zawiera ustawienia związane z aktywnym kontekstem polecenia tworzenia lub edycji oraz typem dokumentu. Pozycje menu są kontekstowe. Zawierają tylko opcje, których można użyć w poleceniu. Niektóre ustawienia zaawansowane zastępują domyślne zachowania. W niektórych przypadkach te ustawienia są domyślnie włączone. Wybranie pozycji menu umożliwia włączenie/wyłączenie danej opcji.
Tab, klawisz
Użytkownik może przechodzić z jednego pola do drugiego na panelu właściwości lub w obszarze rysunku za pomocą klawisza Tab. Podczas używania klawisza Tab w obszarze rysunku przechodzenie obejmuje wyświetlane parametry. Podczas używania klawisza Tab w panelu właściwości przechodzenie obejmuje parametry wymienione w panelu. Wyróżnianie odpowiednich elementów odbywa się w przypadku powiązanych pól.
Klawisz znaku
Znajdując się na liście rozwijanej, użyj klawisza znaku w celu szybkiego wyszukania i zlokalizowania wpisu na liście.
Podczas tworzenia lub edycji elementów można użyć pól edycji w panelu właściwości, pól edycji w obszarze rysunku lub manipulatorów elementu w celu modyfikowania wartości.
Poniższy przykład wykorzystuje element Otwór do zilustrowania różnych punktów dostępu wartości parametrów.
Starsze zachowanie klawisza Enter można przywrócić, jak wspomniano powyżej, w sekcji menu Ustawienia zaawansowane.
Selektory panelu właściwości wyświetlają swoje stany przy użyciu kolorów. Kliknij pole selektora, aby go uaktywnić. Poniższa ilustracja przedstawia stany i łączy je z przykładem.
Czyszczenie zaznaczeń
Po dokonaniu zaznaczenia pole selektora zawiera liczbę zaznaczonych elementów i znak „X” w prawym końcu pola. Aby usunąć zbiór zaznaczeń, kliknij przycisk „X”, a następnie dokonaj kolejnych zaznaczeń.
Menu znakowe
Jeśli wymagania dotyczące danych wejściowych nie są spełnione, w menu znakowym wyświetlany jest wyłączony przycisk OK lub Kontynuuj w położeniu „na godzinie 3”, aby ostrzec użytkownika o konieczności uzupełnienia definicji.
W tej sekcji wypełniane są bardziej wyspecjalizowane opcje zależnie od typu tworzonego elementu.