Prostokąt

Opcja służy do definiowania prostokąta (równoległoboku) w programie. Opcja dostępna jest:

Okno dialogowe zostało podzielone na cztery części:

Gdy okno dialogowe Prostokąt jest maksymalnie rozwinięte, to po naciśnięciu jednego z trzech klawiszy (Metoda tworzenia, Geometria i Parametry) odpowiednia część okna jest zmniejszana do klawisza (np. po naciśnięciu klawisza Geometria część okna, w której znajdują się pola służące do określania współrzędnych odpowiednich punktów prostokąta jest zwijana do klawisza Geometria). Służy to temu, aby w oknie dialogowym znajdowały się jedynie te opcje, które są potrzebne w danym momencie użytkownikowi. Gdy okno jest zminimalizowane, kliknięcie na jeden z przycisków rozszerza okno.

Metoda tworzenia

W części okna dialogowego nazwanej Metoda tworzenia znajdują się opcje umożliwiające wybór metody definiowania prostokąta (równoległoboku); metoda zależy od wyboru odpowiedniej opcji.

Poniżej pokazano rysunki schematycznie przedstawiające metody definiowania prostokąta. Prostokąt (równoległobok) będzie definiowany przy pomocy trzech wierzchołków prostokąta.

Prostokąt będzie definiowany przy pomocy dwóch przeciwległych wierzchołków prostokąta.

Jeżeli opcja Równoległobok jest włączona, to definiowany będzie równoległobok (kąty w tworzonym czworoboku nie muszą być kątami prostymi). Przy wyłączonej opcji zawsze tworzony będzie prostokąt.

Uwaga: Równoległobok może być definiowany tylko wtedy, gdy wybrana została opcja Trzy punkty.

Geometria

W części okna dialogowego nazwanej Geometria znajdują się pola edycyjne, w których należy podać współrzędne punktów P1, P2 i P3. Znaczenie tych punktów zależy od wybranej metody tworzenia prostokąta. W tej części znajdują się również przyciski do wyboru płaszczyzny, w której znajdować się będzie prostokąt.

Uwaga: Jeżeli została wybrana opcja Trzy punkty do definicji prostokąta, to istnieje możliwość zdefiniowania prostokąta na dwa sposoby:
  1. Poprzez podanie współrzędnych poszczególnych wierzchołków prostokąta (graficznie lub wpisując wartości współrzędnych w odpowiednich polach edycyjnych).
  2. Poprzez podanie współrzędnych pierwszego wierzchołka prostokąta w polu Punkt P1 (wskazując graficznie, za pomocą myszy, punkt na ekranie lub wpisując współrzędne punktu) i wpisanie długości boków prostokąta w polach Punkt P2 i P3.

Parametry

Opcja Utwórz pręty dostępna jest jedynie przy wybranej opcji Dyskretyzacja. Jeśli opcja jest włączona, to definiowany okrąg będzie składał się z elementów prętów (poszczególne części okręgu będą prętami).

Jeśli opcja Utwórz pręty w obszarze Parametry jest wyłączona, to dostępne stają się opcje: Panel, Bok/Okładzina i Kontur/Otwór.

Aby zdefiniować prostokąt, należy:

  1. Wybrać metodę definiowania prostokąta.
  2. Zdefiniować współrzędne punktów charakterystycznych prostokąta:
    • Tekstowo: wpisać współrzędne poszczególnych punktów w oknie dialogowym (część okna dialogowego Geometria) i nacisnąć przycisk Zastosuj.
    • Graficznie: kliknąć w P1 w oknie dialogowym Geometria i przejść do układu graficznego. Kliknąć na punkt reprezentujący pierwszy punkt prostokąta, a następnie kliknąć na kolejne punkty.
    • Metoda łącząca podejście graficzne i tekstowe.