Rozšířená energetická nastavení

Po provedení počáteční energetické analýzy můžete pomocí dialogu Rozšířená energetická nastavení zadat parametry, které u modelu budovy ovlivňují spotřebu energie.

Otevření dialogu Rozšířená energetická nastavení

  1. Klikněte na kartu Analyzovatpanel Energetická optimalizace (Energetická nastavení).
  2. V dialogu Energetická nastavení klikněte v části Další možnosti na tlačítko Upravit.

Zobrazí se dialog Rozšířená energetická nastavení.

Podrobný model

Některá nastavení v dialogu se vztahují pouze na starší režim Použít koncepční objemy. Tato nastavení nejsou k dispozici, pokud používáte výchozí režim Použít koncepční objemy a stavební prvky.

Cílový procentuální podíl zasklení

Toto nastavení platí pouze pro koncepční objemy s aktivními podlažími objemu. Určuje procento vnějších stěn, které mají mít zasklené otvory (okna). Tato hodnota se také nazývá poměr oken a stěn (okna/stěny).

Výchozí hodnota je 0 %. U obvodových plášťů je maximální hodnota 95 %, která zohledňuje nosné plochy.

Insight - Energy Analysis simuluje rozsah Cílového procentuálního podílu zasklení v každém hlavním pohledu budovy.

Cílová výška parapetu (pouze starší režim koncepčního objemu)

Toto nastavení platí pouze pro koncepční objemy s aktivními podlažími objemu. Určuje vzdálenost od podlahy ke spodní části okna. Plochy oken pod pracovní výškou (typicky 0,75 metru nebo 2,5 stopy) přispívají k přírůstku tepla a tepelným ztrátám bez zlepšení efektivního denního osvětlení.

Nastavení parametrů Cílový procentuální podíl zasklení a Cílová výška parapetu jsou propojené. Pokud určíte větší hodnotu cílového procentuálního podílu zasklení, aplikace Revit může použít výšku parapetu, která je menší než zadaná hodnota, aby byl splněn daný požadavek.

Zasklení je zastíněné (pouze starší režim koncepčního objemu)

Tato možnost platí pouze pro koncepční objemy s aktivními podlažími objemu. Tuto možnost vyberte, pokud chcete, aby panely usměrňující světlo zajišťovaly okna a jiné zasklené plochy pro koncepční energetickou analýzu. Správné stínění značně snižuje energii určenou k chlazení prostoru s velkými plochami nechráněného zasklení.

V koncepčním modelu jsou automatické vnější stínicí prvky pouze vnější a nelze s nimi manipulovat samostatně bez příslušných oken. Použitím povrchů objemu však můžete pro koncepční model ručně vytvořit vnější clony nebo další typy clon (například markýzy).

Hloubka stínu (pouze starší režim koncepčního objemu)

Pokud vyberete možnost Zasklení je zastíněné, určete pomocí nastavení Hloubka stímu šířku vnějšího stínění v modelu.

Toto nastavení platí pouze pro koncepční objemy s aktivními podlažími objemu.

Cílový procentuální podíl světlíků

Toto nastavení platí pouze pro koncepční objemy s aktivními podlažími objemu. Určuje procentuální podíl střech, který mají tvořit světlíky. Tato hodnota se také nazývá poměr světlíku a střechy (světlík/střecha). Výchozí hodnota je 0 %.

Šířka a hloubka světlíku (pouze starší režim koncepčního objemu)

Když určíte hodnotu parametru Cílový procentuální podíl světlíků, použijte nastavení k určení velikosti světlíků.

Zadejte kótu definující šířku a hloubku světlíků. Zadejte například hodnotu 120 cm, chcete-li určit, aby byly světlíky 120 cm široké a 120 cm hluboké.

Toto nastavení platí pouze pro koncepční objemy s aktivními podlažími objemu.

Další

Složitost exportu

Určuje úroveň detailů uvedenou pro otvory a zda se budou exportovat informace o zastíněném povrchu. Stínované povrchy jsou povrchy, které nejsou zahrnuty do žádného prostoru, včetně povrchů, které tvoří překážky slunečnímu záření. Jednoduchá složitost se používá pro účely analýzy zátěží vytápění a chlazení.
  • Jednoduchá – Obvodové pláště a systémy obvodového pláště jsou exportovány jako jeden otvor (bez jednotlivých panelů). Jednoduchá složitost je vhodnější pro energetickou analýzu.
  • Jednoduché se zastíněnými povrchy – stejná jako jednoduchá, ale s exportem informací o stínovaném povrchu.
  • Komplexní – obvodové pláště a systémy obvodového pláště jsou exportovány jako více otvorů po jednotlivých panelech.
  • Komplexní se stínovanými povrchy – stejná jako komplexní, ale s exportem informací o stínovaném povrchu.

    Stínování povrchů není asociováno s místností/prostorem (přesahem střechy, volně stojící stěnou).

  • Komplexní s příčlemi a stínovanými povrchy – Stejná jako komplexní, ale s exportem informací o příčlích a stínícím povrchu.

    Příčle v obvodových pláštích jsou exportovány jako stínované povrchy. Jednoduchý analytický stínící povrch je vytvořeno z příčlí a je založen na ose, tloušťce a odsazení.

Tolerance zbytkového prostoru

Určuje toleranci ploch, které budou považovány za zbytkové prostory.

Plášť budovy

Určuje metodu, kterou chcete použít k určení pláště budovy.
  • Použít parametr funkce: (Výchozí) Tato metoda využívá parametr typu Funkce stěn, podlaží a desek k určení stavebních prvků považovaných za součást pláště budovy. Pokud je u stěny jeden přilehlý prostor, analytické povrchy pocházející ze stěny jsou klasifikovány jako vnější povrchy. Pokud má stěna dva přilehlé prostory a její funkce je Vnější, Základy, Opěrná nebo Podbití, analytické povrchy pocházející ze stěny jsou klasifikovány jako vnitřní povrchy. Pokud je funkce stěny Vnitřní nebo Nosná část – šachta, analytické povrchy pocházející ze stěny jsou klasifikovány jako vnitřní povrchy, bez ohledu na počet přilehlých prostorů.
  • Určit vnější prvky. Tato metoda používá kombinaci algoritmů vrhání paprsků a výplně přehlcení pro určení prvků budovy, které jsou vystaveny vnějšku budovy, tedy plášť budovy. Analytické povrchy pocházející z prvků budovy v plášti jsou klasifikovány jako vnější nebo stínované povrchy.

Velikost buňky analytické osnovy

Určuje velikost buňky pro rovnoměrnou krychlovou osnovu. Toto je základní velikost 3D buněk osnovy, neboli krychlí, použitá k rozčlenění hraničního obdélníku konstrukce budovy na rovnoměrnou krychlovou 3D osnovu. Tento parametr je k dispozici v případě, že je položka Plášť budovy nastavena na možnost Určit vnější prvky.

Technické zařízení budovy

Určuje systém vytápění a chlazení v budově.

Třída průsaku budovy

Určuje odhad venkovního vzduchu, který vstupuje do budovy průsaky v plášti budovy.

Průsak lze určit jako:

  • Volný – 0,076 cfm/sqft pro těsné konstrukce stěn.
  • Střední – 0,038 cfm/sqft pro těsné konstrukce stěn.
  • Těsný – 0,019 cfm/m2 pro těsné konstrukce stěn.
  • Žádný – průsak je vyloučen z výpočtu zatížení.

Stavební data

Insight - Energy Analysis simuluje vliv všech následujících parametrů v celém rozsahu. Tyto hodnoty ovlivňují nastavení BIM v Koeficientech energetického rozsah aplikace Autodesk Insight. Tyto parametry změňte až po provedení počáteční energetické analýzy.

Typ budovy

Vyberte typ budovy, který nejpřesněji odpovídá plánovanému použití modelu. Toto nastavení je výchozí pro celý projekt.

Typ budovy zahrnuje předpoklady o typickém výkazu budovy na základě použití. Například se předpokládá, že obchodní dům bude otevřen více hodin za rok než kancelářská budova, a proto spotřebuje více energie.

Chcete-li přepsat výchozí výkaz pro vybraný typ budovy, použijte nastavení Výkaz provozu budovy. Můžete rovněž přepsat typy prostorů pro určité prostory.

Předpoklady pro každý typ budovy naleznete v části Data o typu budovy.

Výkaz provozu budovy

Určete výkaz provozu pro danou budovu. Toto nastavení přepíše výchozí výkaz provozu, který je založen na vybraném typu budovy.

Tento výkaz může mít značný vliv na energetické výsledky. Vyberte výkaz, který nejblíže odpovídá předpokládaným hodinám provozu.

Pro předpoklady o každém výkazu provozu budovy naleznete v části Výkazy provozu budovy.

Systém vzduchotechniky

Určete systém vzduchotechniky pro daný projekt.

Informace o předpokladech o jednotlivých systémech vzduchotechniky naleznete v části Systémy vzduchotechniky.

Informace o venkovním vzduchu

Klikněte na tlačítko Upravit a zadejte venkovní vzduch na osobu, venkovní vzduch na plochu a pronikání pro celou budovu.

Data místnost/prostor

K vytvoření energetického modelu není nutné do architektonického modelu přidat prvky místností nebo prostorů. Pokud však architektonický model obsahuje místnosti nebo prostory, které jsou umístěny v rámci analytických prostorů energetického modelu, nastavení Kategorie exportu určuje, zda se v analýze používají informace o místnostech nebo informace o prostoru.

Kategorie exportu

Pokud je tento parametr nastaven na možnost Místnosti, aplikace Revit předá do odpovídajícího názvu Analytický prostor název a počet objektů Místnost.

Pokud je nastaven na hodnotu Prostory, aplikace Revit předá následující informace pro použití v analýze: název a počet objektů prostoru, obsazení, osvětlení, zařízení a zóna.

Další informace naleznete v části Data o typu prostoru a Výkazy obsazení.

Tepelné vlastnosti materiálu

Aplikace Revit nabízí tři způsoby určení tepelných vlastností materiálů pro stavební prvky pro energetickou analýzu. Tyto postupy lze použít v kombinaci s jinými podle různých fází procesu návrhu, úrovní detailů a uživatelských předvoleb.

Při použití více způsobů určete tepelné vlastnosti materiálu, které budou použity v následujícím pořadí:

  1. Koncepční typy jsou výchozí.
  2. Schématické typy, pokud jsou aktivní, přepíší koncepční typy.
  3. Prvky detailů, pokud jsou aktivní a jsou pro ně určeny tepelné vlastnosti materiálu pro stavební prvky, přepíší koncepční typy i schématické typy.